Wielkość łóżka jest jednym z kluczowych czynników, który ma bardzo duże znaczenie dla zdrowego i komfortowego snu. Jeśli rozmiar mebla nie będzie odpowiedni, to konsekwencją takiego wyboru będzie częste niewysypianie się wynikające z niewystarczającej wygody. O ile dla jednej osoby optymalna przestrzeń na łóżku zapewniająca oczekiwaną wygodę jest bardzo łatwa do osiągnięcia, o tyle dla pary, kilka centymetrów szerokości więcej może zrobić ogromną różnicę na korzyść komfortu. Jaka szerokość łóżka dla dwóch osób będzie najlepsza?

Jaki rozmiar łóżka do sypialni - łóżko 140 czy 160?

Najczęściej spotykane szerokości łóżek wynoszą 120, 140, 160 oraz 180 centymetrów, a ich długość to 200 cm – są to wymiary stworzone pod materace o standardowej wielkości. Aranżując przestrzeń sypialnianą, należy do tych wartości doliczyć od kilku do kilkunastu centymetrów, jest to dodatkowy zapas, który dotyczy ramy łóżka.

Pierwszy wariant (120x200) dedykowany jest do bardzo małych sypialni oraz pokoi gościnnych, sprawdza się on idealnie jako łóżko jednoosobowe. Dwie osoby najlepiej, żeby korzystały z takiego mebla tylko w razie konieczności, ponieważ jego powierzchnia może nie zapewnić wygody na odpowiednim poziomie podczas codziennego użytkowania. Optymalnym rozwiązaniem dla par jest łóżko w rozmiarze 140x200, które można z łatwością wkomponować do niezbyt dużego pomieszczenia, jednak koniecznie należy zwrócić uwagę na jego wygląd – łóżko nie może być zbyt masywnej budowy, ponieważ przytłoczy wnętrze sypialni. Mebel nie powinien mieć szerokiej ramy oraz zbyt dużego i grubego wezgłowia. Z kolei łóżko małżeńskie 160x200 jest opcją, która zapewnia bardzo dużą wygodę i ponadprzeciętną przestrzeń dla dwóch osób. Dodatkowe 20 cm szerokości na pierwszy rzut oka może się wydawać niezbyt imponującą wartością, jednak po dłuższym czasie użytkowania różnica w komforcie jest bardzo zauważalna szczególnie dla osób, które podczas snu przyjmują różne, niezbyt regularne pozycje.

Łóżko o rozmiarze 180x200 jest bardzo dobrym wariantem, jeśli metraż sypialni jest naprawdę duży, ponieważ wokół niego musi być również zostawiona odpowiednia ilość miejsca, która pozwoli swobodnie poruszać się po pomieszczeniu.

Welurowe łóżko małżeńskie 160x200 z pojemnikiem

Łóżko dwuosobowe z pojemnikiem, dlaczego warto się na nie zdecydować?

Schowek na pościel to opcja bardzo często spotykana w łóżkach i zdecydowanie podnosząca ich funkcjonalność, ponieważ pozwala uporządkować część rzeczy, które w innym przypadku należałoby przechowywać w szafie. Jest to szczególnie ważne, gdy sypialnia ma małe rozmiary. Łóżko 140x200 z pojemnikiem znajdującym się na całej jego powierzchni, umożliwia posegregowanie nie tylko pościeli, ale również innych tekstyliów. Dzięki podnoszonemu stelażowi, dostęp do schowka jest bardzo łatwy. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że można korzystać z pojemnika bez zabierania przestrzeni w pokoju. Łóżka 160x200 z pojemnikiem dzięki większej szerokości mogą pomieścić jeszcze więcej rzeczy. Prócz wcześniej wspomnianych tekstyliów, w skrzyni może być umieszczona np. część sezonowych ubrań. Wybierając do swojej sypialni tak duże łóżko można w niej ustawić mniejszą szafę z drzwiami przesuwnymi, co w przypadku małych pomieszczeń może mieć niebagatelne znaczenie.

Łóżko welurowe 160x200 z pojemnikiem

Łóżko welurowe 160x200 – atrakcyjny wygląd i duża wygoda

Łoże małżeńskie 160x200 to również bardzo dobry wybór dla kobiet w ciąży, które muszą się bardzo swobodnie i wygodnie ułożyć, ponieważ potrzebują w tym czasie znacznie więcej miejsca dla siebie. Tak duże łóżko może być również traktowane jako mebel o wielu zastosowaniach – np. podczas oglądania telewizji może się na nim położyć również małe dziecko, a cała trójka i tak będzie miała odpowiednią ilość miejsca. Poza tym, w takim łóżku można wygodnie czytać ulubioną książkę, ważne, aby było ono wyposażone w miękki zagłówek, który zapewni wygodne podparcie.

Równie ważne jak sam rozmiar łóżka są jego wygląd, kolor oraz materiał wykonania. Bardzo atrakcyjnie prezentują się modele wykończone welurową tkaniną, która jest obecnie bardzo modna. Jest to miły w dotyku i miękki materiał, dzięki któremu kolorystyka mebla jest jeszcze głębsza i bardziej wyrazista. Łóżko welurowe 160x200 z tapicerowanym i miękkim oparciem spełni wszystkie oczekiwania osób, które szukają wygodnego i atrakcyjnie wyglądającego mebla do sypialni.

Łóżko welurowe 160x200 z pojemnikiem

Kiedy łóżko z szufladami będzie dobrym wyborem?

Dużą popularnością cieszą się łóżka z szufladami, ponieważ można w nich układać nie tylko pościel, ale również inne domowe akcesoria o mniejszych rozmiarach. Warto jednak zwrócić uwagę na taki model, jak łóżko dwuosobowe z pojemnikiem (z podnoszonym stelażem), gdyż jego funkcjonalność może okazać się większa. Przykładowo, łóżko do sypialni 140x200 z pojemnikiem w postaci czterech szuflad jest bardzo praktyczne, ale ma większe zapotrzebowanie na metraż niż łóżko ze schowkiem otwieranym od góry. Z każdej strony tego rodzaju mebla powinno być przynajmniej 70-80 cm wolnej przestrzeni, aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości. Taka ilość miejsca jest z kolei więcej niż wystarczająca do ustawienia większego modelu, jak np. łoże małżeńskie 160x200.

Podsumowując, wybierając łóżko dwuosobowe, warto zdecydować się na rozmiar 160x200, gdyż zapewni on pełną wygodę spania. Jeśli sypialnia ma mały metraż, to lepiej zrezygnować z łóżka z szufladami na rzecz modelu z podnoszonym stelażem, gdyż dzięki temu mimo ograniczonego metrażu sypialni nadal będziemy mogli zdecydować się na model o szerokości 160 cm. Natomiast do bardzo małego pomieszczenia najlepiej wybrać łóżko 140x200, w przypadku, którego uda nam się wygospodarować minimalną 40-centymetrową przestrzeń wokół mebla.