Filtruj

Włączone filtry:
  Materiał wykonania

  Stoły

  Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
  • 999,00 zł
   Symulacja ratalna dla produktu podstawowego

   długość 120 cmmodne metalowe noginowoczesny stylCzas realizacji:do 25 dni roboczych Koszt dostawy:30 zł (przedpłata), 50 zł (pobranie)

   999,00 zł
  • 999,00 zł
   Symulacja ratalna dla produktu podstawowego

   czarne metalowe noginierozkładanyklasyczny designCzas realizacji:do 25 dni roboczych Koszt dostawy:30 zł (przedpłata), 50 zł (pobranie)

   999,00 zł
  • 999,00 zł
   Symulacja ratalna dla produktu podstawowego

   ponadczasowa kolorystykablat o wymiarach 70 x 120 cmidealny do małej jadalniCzas realizacji:do 25 dni roboczych Koszt dostawy:30 zł (przedpłata), 50 zł (pobranie)

   999,00 zł
  • 999,00 zł
   Symulacja ratalna dla produktu podstawowego

   czarne metalowe noginieduże wymiaryelegancki designCzas realizacji:do 25 dni roboczych Koszt dostawy:30 zł (przedpłata), 50 zł (pobranie)

   999,00 zł
  Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

  Stół stanowi centralny punkt każdej jadalni, dlatego też jego wybór powinien być dobrze przemyślany. To wokół tego mebla toczy się życie rodzinne, to tutaj kilka razy dziennie zbiera się cała rodzina, by zasiąść do wspólnego posiłku. Mając na uwadze te kwestie, podczas wyboru odpowiedniego stołu do jadalni, warto pamiętać zarówno o jego funkcjonalności, jak i o tym, że stół jadalniany w zależności od swojej wielkości i stylu kształtuje charakter całego pomieszczenia.

  Jaki stół wybrać? Na jakie wymiary stołu warto się zdecydować? Jaki stół do małego salonu wybrać? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym poradniku.

  O czym warto pamiętać wybierając stół do jadalni?

  Wybór mebla, jakim jest stół jadalniany nie jest sprawą łatwą, jednak można go sobie znacznie ułatwić pamiętając o kilku podstawowych kwestiach.

  Stół do jadalni powinien wpisywać się w charakter wnętrza

  Od tego, w jakim stylu urządzone zostało wnętrze jadalni czy salonu, powinien zależeć również styl poszukiwanego stołu.

  W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wielkość samego pomieszczenia. Jeśli jadalnia czy salon, w którym chcemy ustawić stół jest obszerna, to dobrze jest również wybrać duży stół, aby zachować odpowiednie proporcje i tym samym sprawić, by pomieszczenie dobrze się prezentowało. Analogicznie sprawa ma się w przypadku niewielkich pomieszczeń – tam lepiej ustawić mniejszy stół. Ignorując harmonię proporcji można uzyskać efekt przytłoczenia zbyt dużym meblem małego wnętrza lub też przeciwnie – zbyt mały stół może w dużym pomieszczeniu prezentować się dość groteskowo.

  Jeśli zaś chodzi o styl wnętrza, to innego stołu do jadalni potrzebować będziemy, gdy wnętrze zaaranżowane zostało w stylu skandynawskim, a zupełnie innego w przypadku nowoczesnych wnętrz czy w stylu industrialnym.

  Stół do jadalni w stylu skandynawskim

  Do jadalni inspirowanej Skandynawią najlepiej pasować będą stoły o lekkiej konstrukcji, łączące w sobie biel z kolorem naturalnego drewna. Tego rodzaju stoły jadalniane raczej nie są zbyt duże, występują zarówno w wersji okrągłej, jak i prostokątnej. Do najbardziej charakterystycznego przykładu stołu w stylu skandynawskim zaliczyć z pewnością można okrągły biały stół na drewnianych nogach.

  Stół do jadalni nowoczesny

  Nowoczesnych stołów mamy zdecydowanie większy wybór niż ma to miejsce w przypadku modeli skandynawskich. Stoły nowoczesne cechuje prostota formy, brak zbędnych zdobień, nierzadko również nowoczesna kolorystyka (jak np. beton czy marmur). Co więcej, stoły rozkładane nowoczesne wyróżniają się również nietuzinkowymi rozwiązaniami technologicznymi, jakich próżno szukać w ich tradycyjnych odpowiednikach (np. wstawki zwiększające długość blatu ukryte w schowku w nogach stołu).

  Funkcjonalność stołu na co dzień, a nie tylko od święta

  Zwykle, gdy szukamy stołu do jadalni, szczególną uwagę poświęcamy tym modelom, które pozwolą ugościć jak najwięcej osób. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne, gdyż decydując się na bardzo duży stół jadalniany z myślą o kilku okazjach w roku, możemy mieć trudności z zachowaniem przestronności pomieszczenia, ze względu na duże i niewykorzystane gabaryty stołu. Zbyt duży stół jadalniany nie tylko zagraci niepotrzebnie wnętrze, utrudni przemieszczanie się wokół niego, jak również będzie stanowił spore wyzwanie w kwestii utrzymania należytego porządku pod meblem. Jeśli szukamy stołu, który będzie funkcjonalny zarówno w codziennym życiu, jak również podczas większych okazji rodzinnych, to warto zdecydować się na sprytny stół rozkładany. Stoły do jadalni rozkładane pozwalają na łatwą modyfikację swojej wielkości (np. dostępne w naszym sklepie stoły rozkładane nowoczesne w zależności od potrzeb mogą mieć zaledwie 45 cm długości, służąc tym samym jako toaletka czy stolik kwiatowy ustawiony przy ścianie, do nawet 186 cm maksymalnej długości i oferując dodatkowe dwie pośrednie wielkości stołu).

  Odpowiednia wielkość stołu to kluczowa kwestia

  Podstawowa wielkość stołu nie powinna być zbyt duża i powinna odpowiadać rzeczywistej ilości osób zasiadających przy nim na co dzień. Mimo to, warto zawsze uwzględnić na przykład dwa miejsca zapasowe, które z pewnością przydadzą się, gdy koleżanka wpadnie na kawę. Jeśli jednak mamy mało miejsca na stół w jadalni czy salonie, to zdecydowanie najlepiej zdecydować się na maksymalnie funkcjonalne stoły rozkładane do jadalni.

  Stół okrągły czy prostokątny?

  Mając niewielkie mieszkania, wiele osób decyduje się na małe stoły kuchenne okrągłe. Nic dziwnego, tego rodzaju stoły do jadalni mają sporo zalet - powiększają optycznie przestrzeń, zaś ich obłe kształty prezentują się przyjaźnie i podnoszą bezpieczeństwo małych dzieci. Co więcej, stoły kuchenne okrągłe podkreślają równość wszystkich członków rodziny – każdy ma dokładnie taką samą ilość miejsca. Nie mniej jednak warto pamiętać o tym, że stoły kuchenne okrągłe nie prezentują się najkorzystniej, gdy są usytuowane w kącie czy przy ścianie. Najlepiej ustawić je na samym środku pomieszczenia, gdzie będą prezentować się najefektowniej, wtedy jednak należy liczyć się z tym, że (szczególnie modele o dużej średnicy) zajmą sporo miejsca. Jeśli liczba domowników jest mała, to warto rozważyć zakup stołu prostokątnego lub kwadratowego i ustawić go jednym bokiem przy ścianie, gdyż dzięki takiemu rozwiązaniu uda nam się zaoszczędzić całkiem sporo domowej przestrzeni. Z kolei, jeśli potrzebujemy stołu jadalnianego dla większej liczby osób, ale nadal mamy niezbyt duże mieszkanie, to lepiej zdecydować się na stół prostokątny, optymalnie w wersji rozsuwanej.

  Prostokątny stół do jadalni ma tę zaletę, że pozostawia dużą dowolność w jego aranżacji – wygląda dobrze zarówno ustawiony na środku pomieszczenia, jak i w kącie czy przy ścianie. Tego rodzaju stół jadalniany oferuje jednak lepsze i gorsze miejsca, co nie każdemu może odpowiadać. Nie mniej jednak stół prostokątny jest równie komfortowy zarówno do przygotowywania posiłków, jak i pracy.

  Jakie wymiary stołu dla 4, 6 i 8 osób?

  Dobór odpowiedniej wielkości stołu powinien być uzależniony od liczby osób, które będą z niego korzystać. Warto pamiętać, że komfortowe siedzenie przy stole zapewni zarezerwowanie około 60-70 cm przestrzeni dla każdej osoby (pozwalającej na swobodę ramion). Dlatego zakup małego stołu celem zaoszczędzenia nieco miejsca w mieszkaniu, może okazać się fatalnym pomysłem. Co więcej, osoby lubiące przyjmować gości zapewne będą potrzebować stołu dłuższego niż 140 cm.

  Zalecane wymiary stołów do jadalni różnią się w zależności od tego, czy wybierzemy stół okrągły czy też prostokątny.

  Ile osób usiądzie przy okrągłym stole?

  Okrągłe stoły kuchenne dla 4 osób powinny mieć 80 cm średnicy, dla 6 osób – 120 cm średnicy, dla 8 osób 160 cm średnicy, a dla 10 osób – 200 cm średnicy.

  Jakie wymiary dla stołu prostokątnego?

  Z kolei, w przypadku prostokątnych stołów, dla 4 osób potrzebujemy stołu o długości 120 cm, dla 6 osób – 180 cm, dla 8 osób – 240 cm, a dla 10 osób – 200 cm długości.

  Szerokość stołu jest bardzo ważna

  Nie mniej ważna niż długość stołu, jest jego szerokość. To od niej zależy, czy ludzie mają zasiadać po obu stronach stołu i czy zamierzamy stawiać dekoracje i jedzenie również w centralnej części stołu. Zalecaną szerokością stołu dedykowaną jednej osobie jest 40 cm, dlatego jeśli chcemy, by można było siadać po obu stronach stołu, to wato wybrać taki model, który będzie miał minimum 80 cm szerokości. Jeśli dodatkowo chcemy mieć miejsce na serwowanie potraw na stole, to warto również uwzględnić zapotrzebowanie na kolejne 15-20 cm szerokości mebla.

  Jak wysoki powinien być stół?

  Aby stół do jadalni był w pełni funkcjonalny, dobrze jest również sprawdzić jego wysokość. Optymalną wysokością stołu będzie taka, która pozostawia około 30 cm wolnej przestrzeni licząc od poziomu siedziska krzesła do poziomu blatu stołu. Z tego względu, stół powinien mieć około 75-80 cm wysokości.

  Ile miejsca na stół potrzebujesz?

  To, ile miejsca na stół właściwie trzeba będzie wygospodarować w jadalni czy w salonie, zależne jest od tego, gdzie zamierzamy umiejscowić ten mebel. Aby siedzący przy stole czuli się komfortowo i mogli swobodnie odsunąć krzesło, należy dodatkowo uwzględnić minimum 55 cm dookoła stołu (od ściany). Z kolei, gdy stół jadalniany chcemy ustawić w miejscu, obok którego ludzie często będą przechodzić (ciąg komunikacyjny), to należy pozostawić łącznie 120 cm wolnej przestrzeni. Sumując powyższe zalecenia z wielkością stołu, z łatwością można wyliczyć to, ile miejsca na stół faktycznie będzie nam potrzebne.

  Jaki stół do małego salonu wybrać?

  Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze: stół okrągły czy prostokątny w niewielkim salonie, to odpowiedź na to pytanie może nie być jednoznaczna. Wiele zależy od tego, czy planujesz zakup stołu, który będzie tak samo funkcjonalny na co dzień, jak i w przypadku większych rodzinnych świąt, czy też zależy Ci jedynie na takim modelu, który będzie np. stołem jednie dla 4 osób. Jeśli bardziej interesuje Cię ta druga opcja, to do małego pomieszczenia warto wybrać mniejszy stół prostokątny, gdyż zajmie on mniej miejsca niż wersja okrągła, a poza tym dobrze będzie wyglądać ustawiony przy ścianie (w przeciwieństwie do stołu okrągłego).

  Jeśli jednak chcielibyśmy mieć stół zajmujący mało miejsca, ale zależy nam na tym, żeby był funkcjonalny i przestronny, to zamiast ze względu na ograniczoną przestrzeń kupować taki model, który będzie dla nas zbyt mały, lepiej zdecydować się na rozsuwany wariant i tym samym sprawdzić stoły do jadalni rozkładane. Stoły rozkładane do jadalni pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca na co dzień, zaś w razie potrzeby, można je rozsunąć i tym samym zapewnić miejsce dla większej liczby osób. Stół rozkładany do małego salonu dzięki możliwości jego powiększania i zmniejszania, łatwo dostosuje się do aktualnych potrzeb gospodarzy domu. Co więcej, niektóre modele stołów, które można znaleźć w naszym sklepie, są idealne dla osób, które nie chcą iść na kompromis i chcą mieć zarówno mały stylowy stół na co dzień, jak i duży i przestronny stół na specjalne okazje. Nowoczesny stół rozkładany zajmujący mało miejsca, jaki proponujemy, oferuje aż cztery różne długości stołu – począwszy od 45 cm, poprzez 92 cm, a następnie 139 cm i w maksymalnej długości aż 186 cm. Jak widać, wybierając stół jadalniany trzeba uwzględnić całkiem sporo kwestii. Jednak, gdy znamy swoje preferencje, potrzeby i możliwości metrażowe swojej jadalni, zdecydowanie łatwiej nam będzie znaleźć idealny stół.