Materace

Nie ma nic ważniejszego niż wygoda podczas snu, który wpływa na naszą efektywność podczas funkcjonowania kolejnego dnia. Kwestia doboru odpowiedniego łóżka wydaje się bardzo prosta - a dla niektórych osób najważniejsza. Jednak wybór samego stelaża czy stylowej ramy to jedynie początek drogi do komfortu naszego snu. Czasami w sklepach mamy możliwość wybrania zestawu łóżko i materac - tak jest również na naszej stronie. Zamiast skupiać się na samym wyglądzie łóżka warto zastanowić się, co jest najważniejsze przy wyborze materaca. To istotne, by czuć się wypoczętym. Dobór materaca wpływa również na nasz kręgosłup oraz mięśnie. Lekceważące podejście do wyboru tej części łóżka może doprowadzić do nieprzespanych nocy i wielu zdrowotnych konsekwencji. Dlatego dziś poruszamy temat: materac - co jest ważne?

Co jest najważniejsze przy wyborze materaca?

Podczas wybierania nowych mebli i akcesoriów do sypialni warto skupić się szczególnie na materacu, który powinien spełniać kilka funkcji odpowiednio dobranych do naszego ciała, wagi, postury i sposobu snu. Wszystko po to, aby po przebudzeniu być w pełni gotowym do działania. A więc, jaki materac wybrać? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wygodzie, która jest najważniejsza - warto zdecydować się na materac, na którym czujemy się komfortowo. Bardzo ważna jest wielkość materaca dostosowana do naszych wymiarów oraz miary ramy łóżka. Warto skorzystać z ofert, które połączone mają w zestawach materac i stelaż do łóżka, wtedy o wiele łatwiej będzie dobrać odpowiedni rozmiar. Kolejną - o ile nie najważniejszą kwestią dotyczącą materaca jest jego twardość. Prawdopodobnie wybierać będziemy między rodzajami: materac H2, materac H3 oraz materac H4. Jakie są między nimi różnice? O tym i o innych ważnych aspektach dotyczących materacy piszemy w niniejszym artykule.

Jak dobierać twardość materaca do naszych potrzeb fizycznych?

Materac - jak dobrać? Przede wszystkim warto się zastanowić się nad jego twardością. Będzie ona zależna od wagi osoby lub osób, które będą z niego korzystać. Jaki materac dla dziecka? Odpowiednim rodzajem będzie materac jednoosobowy H1, który jest miękki, przeznaczony dla osób poniżej 60 kilogramów. Dobrym wyborem może się okazać twardość H2, która będzie odpowiednia dla ludzi pomiędzy 50 a 80 kilogramów, jest to materac średnio miękki. Odpowiednim wymiarem dla dziecka jest materac kieszeniowy 120x200, który będzie idealnie dopasowywał się do wysokości nastolatka. Jeśli zastanawiasz się jaki materac do sypialni wybrać zastanów się nad rodzajem H3, który jest średnio twardy, ale przeznaczony jest dla osób ważących około 70 do 110 kilogramów. Jeśli Twoja waga przekracza 100 kilogramów odpowiednim wyborem będzie materac H4, który jest wysokiej twardości. W razie wątpliwości związanych z twardością materaca, warto zasięgnąć porady sprzedawcy lub zdecydować się na materac o dwustronnej twardości, który będzie można dostosować do własnych wymagań.

Materac kieszeniowy czy piankowy?

Poszukując wygodnego materaca warto zastanowić się nie tylko nad twardością, ale również nad rodzajem materacy. Czym właściwie różnią się materace kieszeniowe od piankowych? Różnice tkwią w ich konstrukcjach i budowie. Materace piankowe są zazwyczaj lekkie i wygodne, stworzone z elastycznej pianki. Natomiast rodzaj kieszeniowy charakteryzuje się niezwykłością w swojej konstrukcji - standardowe materace bonellowe posiadają jedną sprężynę, która ugina się podczas jakiegokolwiek ruchu na łóżku, jednak materace kieszeniowe posiadają wiele sprężynek, a podczas ruchu uginaniu podlega jedynie ta, na którą kładziemy nacisk. Jest to bardzo dobra cecha, która wpływa na długoletnie użytkowanie - są to materace, które się nie odkształcają. Dlatego materac kieszeniowy 140x200 może okazać się świetnym wyborem dla osoby, która potrzebuje dużo przestrzeni podczas snu. Materace kieszeniowe 160x200 to również doskonała opcja dla dwojga, gdyż są ciche i pozwalają na swobodny sen bez niepotrzebnego budzenia drugiej osoby podczas zmiany pozycji snu.

Kiedy należy wymienić materac?

Materac - jak często wymieniać? Materac jest przedmiotem, z którego korzystamy bardzo długo i często. Wpływa to na jego zużycie. Materac, z którego długo korzystamy może stracić swoje wartości i przyczynić się negatywnie do poziomu jakości naszego snu. Zużyty materac może wpłynąć na nasze zdrowie, koncentrację, mogą również wystąpić wszelkie bóle mięśni. Dlatego aby spać zdrowo warto wymieniać materac co 5-6 lat. Materac - kiedy wymienić? Wytrzymałość materacy zależna jest od jego rodzaju, dlatego warto dobrze zastanowić się zanim go wybierzemy. Jeśli jednak powstają na nim pewnego rodzaju odkształcenia to wyraźny znak na zakup nowego. Można przedłużyć żywotność materaca za pomocą maty kokosowej, który znany jest również jako materac z kokosem.

Jak dbać o materac?

Aby wpłynąć na jakość snu i żywotność materaca warto wykonywać regularnie kilka czynności. Materac należy często odkurzać oraz go wietrzyć. Kolejną czynnością jest regularne zdejmowanie i zmienianie pokrowca lub pościeli. Wówczas materac oddycha i nie traci swoich właściwości. Wszystkie te czynności wpływają również na jakość snu.