Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni nie jest łatwy. Zazwyczaj jest to decyzja długoterminowa, dlatego warto ją dość wnikliwie przemyśleć. W tym celu przede wszystkim należy się zastanowić nad własnymi potrzebami oraz indywidualnymi preferencjami. Jednym z pierwszych dylematów, jaki napotkamy w tego rodzaju rozważaniach jest wybór rodzaju mebla. Lepiej zdecydować się na łóżko sypialniane tapicerowane czy też postawić na model drewniany? Jeśli nie wiesz, jakie łóżko - tapicerowane czy drewniane wybrać, jesteś we właściwym miejscu. W niniejszym artykule postaramy się rozpatrzyć wszystkie za i przeciw zakupowi każdego z tych modeli łóżek, aby pomóc Ci podjąć najwłaściwszą decyzję.

Łóżka tapicerowane zalety i wady

Tapicerowane łóżko to model, który niegdyś uchodził za bardzo ciężki, masywny i drogi oraz bardzo trudny do utrzymania w czystości. Jednak łóżka nowoczesne tapicerowane są obecnie znacznie łatwiej dostępne, lżejsze i łatwiejsze w czyszczeniu, dlatego też w ostatnich latach ich popularność znacząco wzrosła. Niemniej jednak, wybierając łóżko - tapicerowane czy drewniane, warto dowiedzieć się, jakie łóżka tapicerowane mają zalety oraz wady, gdyż ten model z pewnością nie jest dla każdego.

Łóżko tapicerowane w stylu glamour

Łóżka tapicerowane - zalety

Elegancki i wykwintny wygląd mebla

Do niewątpliwych walorów łóżek tapicerowanych zaliczyć można ich wyjątkowy wygląd. Łoże tapicerowane ustawione w centralnej części sypialni będzie prezentować się wykwintnie i bardzo elegancko, pozwalając niemal bez wysiłku uzyskać unikalny charakter sypialni, o który trudno w przypadku klasycznych łóżek drewnianych.

Bogaty wybór kolorystyki i stylów

W przeciwieństwie do łóżek drewnianych, łoże tapicerowane można nabyć niemal w dowolnym kolorze i stylu, a to pozwala nie tylko personalizację mebla (kolorystykę i wykończenie łóżka z powodzeniem można dopasować do własnego gustu). Tapicerowane łózko to doskonały wybór dla osób wybrednych i wymagających, a także preferujących nietuzinkowy wygląd sypialni (np. styl glamour).

Przydaje wnętrzu przytulności i przyjaznego charakteru

Sypialnia jest miejscem, które powinno charakteryzować się przyjaznym wyglądem i wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. Miękkie obicie mebla sprawia, że łóżko i zagłówek tapicerowany wyraźnie ocieplają wnętrze i zachęcają do wypoczynku. To szczególnie istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę zarówno wtedy, gdy mamy trudności z zasypianiem, jak i w przypadku, gdy wybieramy łóżko dla dziecka (łóżko tapicerowane pojedyncze będzie idealne). Jednak łóżko sypialniane tapicerowane nie tylko wizualnie ociepla wnętrze, ale w porównaniu do łóżka drewnianego jest rzeczywiście miłe i ciepłe w dotyku.

Chroni przed skutkami uderzeń o rant łóżka

Jeśli chodzi o łóżka tapicerowane to ich zalety znacznie przekraczają jedynie wygląd mebla. Ten model pomaga również zapewnić bezpieczeństwo śpiącym osobom, skutecznie amortyzując ewentualne uderzenia o rant konstrukcji. To szczególnie istotny aspekt, w przypadku osób, które często zmieniają pozycję podczas snu, a także tych, którzy skarżą się na pojawianie się nieestetycznych i bolących siniaków nawet w wyniku delikatnych uderzeń. Ze względu na zwiększony poziom bezpieczeństwa łóżko z tapicerowanym zagłówkiem to również bardzo dobry wybór dla dziecka.

Łóżko tapicerowane - wygoda wypoczynku dzięki wezgłowiu

Wygoda podczas wieczornej lektury czy seansu filmowego

Łóżko i zagłówek tapicerowany to również idealny wybór dla osób, które lubią czytać przed snem lub oglądać filmy. Miękki i wysoki zagłówek łóżka pozwala na komfortowe spędzanie czasu w pozycji półleżącej. Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem stanowi znacznie wygodniejsze oparcie dla pleców niż rolująca i przesuwająca się poduszka, po którą zwykle sięgamy mając do dyspozycji drewniane łóżko. Co więcej, miękkie wezgłowie łóżka stanowi doskonałą ochronę dla ściany i pozwala uniknąć nieestetycznych przetarć.

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem

Wysoka funkcjonalność

Oprócz wygodnych i praktycznych zagłówków, łóżka nowoczesne tapicerowane bardzo często zapewniają również dodatkową funkcjonalność, jaką są schowki na pościel. Łóżko tapicerowane z pojemnikiem pozwala w łatwy sposób przechować zapasową pościel, koce, narzuty, poduszki czy wszystkie inne rzeczy, na które trudno jest wygospodarować dodatkowe miejsce w szafie. Warto wiedzieć, że łóżko tapicerowane z pojemnikiem występuje zwykle w dwóch wariantach. Pierwszy z nich posiada pojemnik otwierany od góry (należy podnieść materac i stelaż łóżka), w którym rolę schowka pełni cała skrzynia mebla. Zaletą tego rodzaju pojemnika jest jego wielkość oraz brak konieczności pozostawienia większej ilości miejsca wokół łóżka (wystarczy minimalna przestrzeń ok. 50 cm). Drugi z kolei to schowek w postaci szuflad. Tego rodzaju pojemniki są łatwo dostępne, a ich otwieranie nie wymaga użycia siły, jednak wymagają pozostawienia dodatkowych 30 cm wolnej przestrzeni wokół mebla, by można było się swobodnie dostać do ich zawartości, nie są też tak pakowne, jak pojemnik otwierany od góry.

Stelaż pod materac w zestawie

Kolejnym atutem łóżek tapicerowanych jest fakt, iż znakomita większość z dostępnych modeli posiada w zestawie odpowiednio dopasowany stelaż pod materac. Takie udogodnienie sprawia, że nie musimy uzupełniać łóżka o stelaż, jak to ma miejsce w przypadku większości łóżek drewnianych.

Łóżka tapicerowane - wady

Choć łóżka tapicerowane mają zalety, które zapewniają ich użytkownikom wiele udogodnień, to jednak posiadają kilka wad, które sprawiają, że nie jest to model łóżka dla każdego. Jakie argumenty przemawiają na niekorzyść łóżka tapicerowanego?

Zbieranie kurzu

To oczywiste, że regularnego usuwania kurzu wymagają wszystkie meble, jednak te, które są obite tkaniną sprawiają, że łatwiej na nich osiada kurz i niestety utrzymanie ich w należytej czystości może być nieco utrudnione. W zależności od rodzaju tkaniny obiciowej, należy zastosować inne metody jej czyszczenia. Łóżka z ekoskóry są polecane nawet alergikom i w ich przypadku obicie wystarczy regularnie przecierać wilgotną ściereczką z użyciem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń czy szarego mydła. Jednak tkaniny takie jak welur wymagają nie tylko systematycznego usuwania kurzu z pomocą odkurzacza, ale również dobrania specjalistycznych preparatów dedykowanych do tego typu materiałów.

Tkaniny podatne są na blaknięcie kolorów i przecieranie się

Aby tapicerowane łóżko nienagannie prezentowało się przez lata, należy o nie odpowiednio dbać. Co prawda nowoczesne tkaniny tapicerskie są znacznie bardziej odporne na blaknięcie i zniszczenia niż starszego typu materiały, jednak i one mogą się szybko zniszczyć, jeśli popełnimy kilka błędów. Jednym z istotniejszych jest ustawienie łóżka blisko kaloryfera i w miejscu silnie nasłonecznionym. Zbytnia bliskość źródła ciepła (poniżej 1m) może spowodować widoczne zniszczenia w każdym meblu, niezależnie do tego czy to łóżko tapicerowane czy drewniane.

Tapicerowane łóżko nie jest dla osoby o zmiennym guście

Warto zdawać sobie sprawę z własnych preferencji i jeśli jesteśmy podatni na częste zmiany w zakresie tego, co nam się podoba, to być może łóżko tapicerowane nie jest dla nas. W tego rodzaju meblu, wymiana tapicerki na nową tylko z powodu zmiany upodobań kolorystycznych może być zbędnym wydatkiem. W takiej sytuacji lepsze okaże się łóżko drewniane o prostej, minimalistycznej bryle, w przypadku którego wystarczy jedynie zmienić narzutę, poduszki czy dekoracje nad meblem, by nabrało zupełnie nowego charakteru. Jeśli pomimo częstej zmiany własnych preferencji, nadal chcielibyśmy zdecydować się na łóżko tapicerowane, to warto wybrać taki model, który nie narzuca konkretnego stylu wnętrzu. Minimalistyczne łóżko tapicerowane szare, z niezbyt wysokim zagłówkiem oraz bez nadmiaru zdobień będzie nie tylko łatwe w aranżacji, ale również doskonale wpasuje się w różne style i kolorystykę, zawsze prezentując się dobrze i harmonijnie.

Łóżko tapicerowane szare z szufladami

Łóżka drewniane - zalety i wady

Z kolei łóżko drewniane bez obicia składającego się z pianki i tkaniny tapicerskiej stoi niemal w idealnej opozycji do tapicerowanego łóżka. To, co w przypadku łóżek tapicerowanych było zaletami, to w przypadku łóżek drewnianych niedogodności i na odwrót, dlatego też poszczególne wady i atuty tego rodzaju łóżek przestawione zostały poniżej w pewnym uproszczeniu.

Łóżko drewniane

Zalety drewnianych łóżek

Łatwo je utrzymać w czystości

Zasadniczo, jeśli chodzi o codzienną dbałość o utrzymanie w czystości tego rodzaju łóżka, to trzeba przyznać, że jest ona stosunkowo łatwa. Aby pozbyć się osadzającego się kurzu wystarczy systematycznie przecierać meble wilgotną ściereczką. Pielęgnacja i konserwacja mebli drewnianych mogą być jednak porównywalnie wymagającymi czynnościami jak to ma miejsce w przypadku tapicerowanych, gdyż potrzeba do nich specjalistycznych preparatów dedykowanych do drewna (również dopasowanych do jego wykończenia, np. lakierowanego).

Idealne dla lubiących zmiany

Łóżka drewniane, choć prezentują się mniej imponująco niż ich tapicerowane odpowiedniki, to jednak są bardzo wdzięcznymi materiałami dla osób, które lubią zmiany i często przeprowadzają rearanżację wnętrz własnego domu. W takim przypadku wystarczy zmiana poduszek, narzuty i innych dekoracji, aby mebel zyskał zupełnie innego charakteru.

Dobre dla alergików

Nagie drewno zastosowane do wykonania łóżka jest sprzymierzeńcem alergików, głównie ze względu na fakt, iż łatwo pozbyć się osadzającego się na nim kurzu. Dla zastanawiających się z jakiego drewna kupić łóżko przygotowaliśmy krótką ściągawkę. Drewno dębowe jest najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sosna z kolei wykazuje właściwości antystatyczne, więc będzie dobra dla alergików, gdyż zminimalizuje osiadanie kurzu na meblu. Zaś modrzew zachwyca głębokim i bardzo eleganckim wybarwieniem drewna.

Łóżko drewniane minimalistyczne

Wady drewnianych łóżek

Surowy wygląd

Drewniane łóżko jest co prawda świetną bazą w aranżacji wnętrza, jednak jego nagie ramy sprawiają, że wnętrze prezentuje się mało przyjaźnie. Dlatego też w przypadku takiego modelu łóżka należy włożyć nieco wysiłku w dopasowanie dodatków, które przełamią nieco ten nieprzystępny wygląd i ocieplą wizualnie wnętrze.

Są zimne

Nietapicerowane drewno zwykle jest chłodne w dotyku, co wzbudza raczej mało pozytywne odczucia. Dlatego dla dzieci polecamy raczej łóżko tapicerowane pojedyncze, które pozbawione tej niedogodności zwiększy poczucie bezpieczeństwa pociechy i zapewni jej pełen komfort wypoczynku.

Niewygoda – brak zagłówka lub niski i twardy

Łóżka z drewna zwykle maja bardzo niskie drewniane zagłówki, a część modeli dostępnych na rynku w ogóle nie posiada wezgłowia. Taki stan rzeczy sprawia, że ten rodzaj łóżka raczej nie sprzyja wieczornemu oglądaniu telewizji czy czytaniu książek. Przebywanie w pozycji półleżącej może być znacząco utrudnione i mało wygodne nawet pomimo podłożenia pod plecy miękkich poduszek.

Łóżko tapicerowane czy drewniane - które jest lepsze?

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, jakie łóżko do sypialni drewniane czy tapicerowane będzie najlepsze. Wiele zależy od własnych potrzeb i indywidualnych preferencji. Warto jednak zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę chcemy, gdyż kierowanie się chwilową modą czy opiniami znajomych może nie być najlepszym rozwiązaniem. Zakup łóżka jest decyzją przynajmniej na kilka lat, dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni czy coś nam się będzie podobać pomimo upływu czasu to lepiej zdecydować się na ponadczasową klasykę w łatwych w aranżacji barwach. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na łóżko tapicerowane czy drewniane, dobrze jest mieć poczucie, że wyboru dokonaliśmy w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami.