Eklektyczny wygląd będący połączeniem skrajnych, pozornie niedopasowanych stylów jest bardzo popularny w wystroju wnętrz. Jednym z najbardziej znanych przykładów tego trendu jest łączenie stylu skandynawskiego z industrialnym. Przytulność i naturalność charakterystyczna dla Skandynawii zestawiona z surowością prostych form i materiałów przemysłowych składających się na styl industrialny tworzy nietypowy i bardzo zachęcający efekt

Ostatnio w urządzaniu wnętrz chętnie idziemy o krok dalej – łącząc mieszane krzesła przy stole. Nowy nurt stoi w opozycji do wybieranych przez dziesięciolecia kompletów takich samych krzeseł, dlatego też ustawienie różnych krzeseł przy stole może początkowo przytłaczać i zniechęcać. Typową wątpliwością jest tutaj harmonia stylu takiej jadalni – co zrobić, by wnętrze nie wyglądało na chaotyczne i przytłaczające? Podpowiadamy, jakich zasad należy się trzymać, by z łatwością zachować stylowość jadalni.

Różne kolorowe krzesła przy stole w jadalni - czerne i białe

Dlaczego warto postawić na różne krzesła przy stole?

Przeglądają najnowsze trendy i inspiracje wnętrzarskie nierzadko zastanawiamy się: czy krzesła muszą być w kolorze stołu? Myśl, o tym, by przełamać nudę i tradycję czymś tak niecodziennym jest kusząca. Mieszane krzesła przy stole przydają jadalni nietuzinkowego i osobliwego charakteru. Trend ten pozwala w pełni wyrazić siebie i zorganizować wnętrze wedle własnego uznania i wyczucia estetyki. Co więcej, ten sposób urządzania jadalni wprowadza element unikatowości – to jakich krzeseł użyjemy i jak je zestawimy zależy od nas, dzięki czemu możemy wykreować aranżację, której próżno będzie szukać w innych domach.

Oprócz wspomnianego indywidualizmu, stół z różnymi krzesłami wprowadza do naszego domu zachęcającą atmosferę – eklektycznego luzu i swojskości. Tak urządzona jadalnia jest przyjazna w odbiorze i sprzyja odprężeniu się. Zastosowanie różnych kolorów krzeseł przy stole to doskonały sposób na ocieplenie zimnych i ascetycznych nowoczesnych wnętrz – jak wiadomo każdemu gospodarzowi zależy by zarówno domownicy, jak i goście czuli się dobrze w naszych progach.

Różne krzesła przy stole w jadalni

Jak zestawić różne kolory krzeseł przy stole? 2 najważniejsze zasady

1. Krzesła muszą mieć taką samą wysokość siedziska

Choć istnieje wiele sposobów na stworzenie tego stylu, jedną rzeczą, co do której eksperci są zgodni, jest utrzymanie spójnej wysokości krzeseł w jadalni. Posiadanie mieszanych krzeseł przy stole, ale o podobnej wysokości jest kluczowe dla dobrego samopoczucia domowników i gości. Nikt z siedzących przy stole osób nie powinien być dyskryminowany, każdy powinien siedzieć na tym samym poziomie, dlatego spełnienie tego kryterium powinno być dla nas najistotniejsze.

2. Harmonia kluczem do sukcesu

Kluczem do osiągnięcia udanego, niedopasowanego stylu jest wybór krzeseł z jednym wspólnym elementem - może to być kształt, wzór, kolor lub materiał, ale dzięki temu można z łatwością zachować spójność stylu w jadalni.

Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest łączenie różnych krzeseł przy stole i dopasowywanie ich parami. Mając to na uwadze, ułatwimy sobie okiełznanie tego trendu, zmieniając dwa krzesła na każdym końcu stołu w jadalni. W rezultacie otrzymamy symetryczny wygląd, który zawsze będzie miły dla oka, a jednocześnie będzie bardziej interesujący niż nieco nudnawy zestaw pasujący do siebie w całości. Dla zwiększenia szykowności, warto umieścić parę krzeseł wzdłuż jednej strony stołu lub też ustawić przeciwległe krzesła w każdym rogu.

6 inspiracji, które pomogą stylowo zestawić różne, kolorowe krzesła przy stole

Poniżej zebraliśmy kilka przykładowych sposobów aranżacji różnych krzeseł w jadalni. Taka ściągawka z pewnością pomoże odnaleźć idealną kombinację, aby uzyskać taki wygląd w swoim domu.

Różne krzesła przy stole - pary

• Ten sam wzór krzeseł w różnych kolorach

Łatwym sposobem na uzyskanie eklektycznego charakteru jadalni jest wybranie tego samego wzoru siedzisk, ale w różnych kolorach. W przypadku tej koncepcji, kształt, styl i materiały krzeseł są identyczne, zmienia się jedynie kolor obicia czy wybarwienia drewna. Jest to bardzo bezpieczny sposób na wprowadzenie trendu związanego z kolorowymi krzesłami do jadalni, gdyż gwarantuje utrzymanie zarówno harmonii w aranżacji, jak i niezbędną równą wysokość siedzisk.

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się kolorowe krzesła do jadalni? Pomysł ten najlepiej odnajdzie się w nowoczesnych wnętrzach, np. w towarzystwie bielonych ścian i prostego, neutralnego w wyglądzie stołu. W tym przypadku dobrze jest sięgnąć po krzesła w żywych, soczystych barwach – kolorowe krzesła tapicerowane mogą okazać się tutaj strzałem w dziesiątkę. Taki kolorystyczny miszmasz ożywi oraz przyda charakteru i przytulności nowoczesnej jadalni. Pamiętajmy jednak, by inne elementy wystroju wnętrza były raczej neutralne w odbiorze, gdyż walka o uwagę pomiędzy meblami wprowadzi to niepożądany chaos – tutaj stawiamy na wyraziste różne kolory krzeseł przy stole.

Kolorowe krzesła tapicerowane

Innym stylem, szczególnie lubianym przez Polaków jest ten inspirowany Skandynawią. Tutaj również doskonale sprawdzą się różnobarwne siedziska, gdyż wszechobecna biel, szarość i naturalne drewno to doskonała kanwa dla kolorów. Krzesła skandynawskie kolorowe to ergonomiczne i lekkie konstrukcje dostępne w wielu wybarwieniach, dlatego wykorzystanie tego typu mebli do stworzenia eklektycznej jadalni z każdym krzesłem innym będzie wyjątkowo łatwe.

• Ten sam kolor krzeseł - inny design

Można również posłużyć się odwrotnym zamysłem – postawić na jednakową kolorystykę krzeseł, ale poszaleć nieco z ich stylem. Utrzymanie tego samego koloru krzeseł w jadalni pozwala na wprowadzenie unikalnych wzorów, bez ryzyka chaosu. Stawiamy tutaj na różne krzesła przy stole – odmienne kształty, materiały siedzisk lub wykończenia, co jest bardziej interesujące wizualnie, ale nadal utrzymane jest w podobnej ogólnej estetyce.

Na całkowity miszmasz stylu, form i wykończenia, czyli jadalnię, gdzie każde krzesło jest inne można jednak pozwolić sobie tylko w przypadku łączenia neutralnych barw – bieli, szarości i czerni. Wybierając na przykład kompletnie różne krzesła w kolorze czarnym i zestawiając je z białym stołem skutecznie zminimalizujemy ryzyko chaosu aranżacyjnego.

• Ten sam wzór krzeseł, inna tapicerka

Stonowany, ale nadal eklektyczny wygląd jadalni uzyskamy używając krzeseł z tej samej kolekcji, lecz z różnymi tapicerkami. Zmiana materiału siedziska wprowadzi dodatkową teksturę w pomieszczeniu. Przykładem takiej aranżacji jest wybór siedzisk w jednym kolorze i formie, ale o innym wykończeniu – obicie z ekoskóry posiadające chłodny, współczesny urok, pięknie skontrastuje z obiciem z tkaniny tapicerskiej, miękkiej i miłej w dotyku. Sposób ten jest delikatny, ale bardzo efektowny. Wynik końcowy nadal będzie pełen harmonii, ale zmiana materiału doda subtelny kontrast.

• Te same materiały - inny design

Łączenie tapicerki w pary to świetny sposób na połączenie unikalnych projektów krzeseł. Kluczem jest zakup krzeseł od tego samego producenta, aby mieć pewność, że rodzaj tkaniny lub skóry będzie dokładnie pasował. Przy łączeniu różnych krzeseł przy stole warto zadbać o zachować spójność wykończenia ramy, np. nowoczesne chromowane krzesła mogą mieć niewielkie, ozdobne wycięcie w oparciu – taki model nierzadko występuje również w wersji podstawowej, z pełnym oparciem.

• Ten sam projekt z oparciem i bez

W tradycyjnym ustawieniu stołu oczywistym wyborem jest użycie krzeseł z oparciem, warto jednak przemyśleć koncepcję ustawienia z jednej strony stołu siedzisk w tym samym stylu i wykończeniu, ale bez oparcia. Popularne niegdyś taborety również wracają do łask – często w stylu industrialnym czy skandynawskim.

Stół industrialny z taboretami - jadalnia

• Krzesła i ławka

Podobny efekt do powyższego można uzyskać wymieniając część krzeseł po jednej stronie stołu na ławkę. Jest to świetna opcja dla mniejszych przestrzeni, ponieważ ławka może być umieszczona wzdłuż ściany, a jej niższa konstrukcja zajmuje mniej miejsca fizycznego i wizualnego. Plusem takiej aranżacji jest nie tylko zwiększenie liczby siedzisk (ławka szczególnie dobrze sprawdza się przy dzieciach), ale również niezależność stylu ławki od wybranych krzeseł. W tej wersji ławkę zwykle wybieramy w tym samym stylu i wykończeniu co stół, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po projekt tapicerowanej ławki dostosowanej stylem i obiciem do pozostałych siedzisk przy stole.

Komplet takich samych krzeseł – jak można ożywić ich design?

Efekt różnokolorowych krzeseł można również uzyskać niekoniecznie nabywając nowe meble – drewniane krzesła możemy szybko ożywić dobierając do nich różnokolorowe, wzorzyste poduszki. Osiągnięty w ten sposób efekt miszmasz sprzyja częstym zmianom aranżacji, jak również wielbicielom ponadczasowej klasyki, którzy preferują komplety jednakowych krzeseł i tylko od czasu do czasu chcieliby nieco ożywić wnętrze.

Kolorowe krzesła do jadalni - poduszki