Sekretem harmonijnie i stylowo prezentujących się wnętrz są wykorzystane przy ich aranżacji akcesoria. Wśród nich prym wiodą dekoracyjne poduszki, narzuty, dywaniki czy zasłony. Jednym z wdzięczniejszych dodatków, po które chętnie sięgamy urządzając swoje mieszkania są pufy ozdobne. Dlaczego na ten rodzaj akcesoriów warto zwrócić baczniejszą uwagę? Otóż, ozdobne pufy to nie tylko elementy upiększające wnętrze, ale również praktyczne siedziska. Aby jednak były one w pełni funkcjonalne, warto je nie tylko wyselekcjonować pod kątem ich wyglądu, ale również przeznaczenia – wybór rodzaju pufy powinien być dostosowany do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Stąd też inne wymogi powinny spełniać pufy dla dziecka, inne podnóżki w kąciku czytelniczym, a inne ozdobne pufy do salonu.

Jak wybierać ozdobne pufy do salonu i do sypialni, by były zgodne ze stylem wnętrza?

Poszukując ciekawych ozdobnych puf do salonu czy sypialni, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na styl, w jakim urządzone zostało dane pomieszczenie, gdyż nie każdy rodzaj pufy sprawdzi się równie dobrze. Bogaty wybór rodzajów puf dostępnych na rynku tym bardziej nie ułatwia tego zadania. Do najchętniej wybieranych rodzajów siedzisk należą niewątpliwie te inspirowane skandynawskimi wnętrzami, ozdobne pufy pikowane oraz kwadratowe wykończone skórą ekologiczną, dlatego też im właśnie przyjrzymy się bliżej.

Ozdobna pufa pleciona okrągła skandynawska

Ozdobna pufa skandynawska – dla jasnych i przytulnych wnętrz

Skandynawskie wnętrza słyną z jasnych, otwartych przestrzeni, w których dominują biel i naturalne materiały, takie jak drewno, futra czy bawełna. Do tego rodzaju mieszkań najlepiej pasują pufy na drewnianych nóżkach (szczególnie tapicerowane szarymi tkaninami) oraz miękkie i lekkie ozdobne pufy plecione ze sznurka bawełnianego. Dlatego też oba te typy siedzisk określane są mianem puf skandynawskich.

Wybór ozdobnej pufy skandynawskiej to oczywiście kwestia osobistych preferencji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w aranżacji swojego mieszkania znaleźć miejsce dla obu rodzajów puf, gdyż świetnie się one uzupełniają.

Skandynawskie pufy na nóżkach są najbardziej zbliżone do tradycyjnych modeli, mają minimalistyczny design i wysoce praktyczny wymiar. Z kolei ozdobne pufy plecione to dekoracja sama w sobie – unikatowe rękodzieło, tworzone z pasją i dbałością o detale prezentuje się nietuzinkowo., a przy tym nie traci na użyteczności – w zależności od wielkości ozdobne pufy plecione mogą pełnić rolę miękkiego siedziska lub wygodnego podnóżka. Tego typu pufy ozdobne nie tylko pięknie się prezentują, ale również sprawiają, że pomieszczenie, w którym je ustawimy, od razu zyskuje na przytulności. Z tego względu, ozdobne pufy w stylu skandynawskim doskonale odnajdą się również we wnętrzach nowoczesnych czy minimalistycznych, w przypadku których wizualne wrażenie chłodu aranżacji może być problematyczne.

Ozdobna pufa ze sznurka jutowego

Pufa pikowana glamour – blichtr i błysk

Styl glamour, choć z pewnością nie jest w naszym kraju tak popularny, jak skandynawski, króluje w niejednej sypialni. Aby sypialnia prezentowała się stylowo, wyjątkowo i zarazem przytulnie, wiele osób decyduje się na łóżko pikowane welurem. Tego rodzaju mebel wygląda majestatycznie i wysoce komfortowo, głównie za sprawą miękkiego, wysokiego i ozdobnie pikowanego wezgłowia. Łóżko pikowane jest co prawda ozdobą samą w sobie, jednak jeśli chcemy dopełnić aranżacji wnętrza, warto zdecydować się na ozdobną pufę pikowaną glamour.

Ozdobna pufa pikowana glamour

Takie pufy to zwykle meble skrzyniowe, posiadające drewniany stelaż, dlatego świetnie sprawdzą się tam, gdzie ich eksploatacja będzie wysoka, np. prostokąta pikowana pufa ustawiona z przodu łóżka, czy też niewielkich rozmiarów okrągła pufa pikowana pełniąca rolę siedziska przy toaletce. Ozdobne pufy pikowane glamour warto wybrać tapicerowane taką samą tkaniną jak łóżko oraz podobnie jak jego wezgłowie, ozdobione pikowaniami wykończonymi guzikami lub kryształkami.

Ozdobna pufa pikowana glamour prostokątna

Jeśli z kolei zależy nam przede wszystkim na dekoracyjnym aspekcie puf, to również w przypadku stylu glamour, można zdecydować się na ozdobne pufy plecione. W tym przypadku warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę pufy – styl glamour szczególnie promuje barwy nasycone, głębokie oraz połysk. Stąd też z powodzeniem odnajdzie się w nim ozdobna pufa pleciona w kolorze musztardowym, w odcieniu zieleni butelkowej czy granatu. Można spotkać również tego rodzaju pufy w kolorze srebrnym czy złotym (do sznurka bawełnianego dodawana jest wtedy błyszcząca nitka).

Pufa kwadratowa z ekoskóry – idealna do nowoczesnych wnętrz

Osoby preferujące nowoczesne, oszczędne pod kątem dekoracji wnętrza, znacznie chętniej wybierają tradycyjne pufy o prostych kształtach kwadratu czy prostokąta, jednak pozbawione zakładek materiału obiciowego oraz tapicerowane łatwą w pielęgnacji ekoskórą. Tego rodzaju ozdobne pufy nowoczesne również okażą się doskonałym uzupełnieniem wystroju wnętrza, jednocześnie zapewniając jakże pożądany w nowoczesnych aranżacjach brak przesady.

Ozdobna pufa nie musi być jedynie dekoracją

Ogromnym plusem ozdobnych puf jest fakt, iż większość z nich nie stanowi jedynie waloru estetycznego w mieszkaniu, ale również mają one zastosowanie typowo praktyczne – w postaci dodatkowego siedziska czy komfortowego podnóżka. W tym względzie jednak, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu pufy, warto przyjrzeć się bliżej jej aspektowi użytkowemu.

Kwadratowa, prostokątna czy okrągła pufa ozdobna?

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze pufy jest jej kształt.

Prostokątna pufa może wydawać się wygodna i praktyczna, jednak jako mebel wolnostojący zwykle będzie bardzo nieporęczna, a do tego dość ciężka przy przestawianiu. Z drugiej jednak strony, taki kształt, jak żaden inny doskonale odnajdzie się w roli ławeczki ustawionej z przodu łóżka w sypialni czy też w przedpokoju, jako siedzisko ułatwiające przebieranie butów.

Kwadratowe modele, podobnie jak owalne czy okrągłe pufy, mogą z powodzeniem stać na środku pomieszczenia. Ich stosunkowo niewielkie rozmiary nie zagracą pomieszczenia, za to spełnią się jako pufy ozdobne i dodatkowe miejsce do siedzenia zarazem.

Ozdobna pufa pleciona rękodzieło szara dla dzieci

Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli w domu przebywają małe dzieci, to ze względów bezpieczeństwa najlepszą dekoracją okażą się okrągłe pufy ozdobne. Brak ostrych rantów zminimalizuje efekty przypadkowego uderzenia. W trosce o możliwie jeszcze większe bezpieczeństwo pociech, warto zamiast tradycyjnej pufy na twardym drewnianym stelażu, zdecydować się na taką, która nie tylko nie posiada ostrych rantów, ale również ma miękkie i lekkie wypełnienie styropianowe, jak np. ozdobna pufa pleciona. Taka pufa nie tylko będzie doskonale izolować ciało dziecka od chłodu podłoża, ale także sprawdzi się podczas dziecięcych zabaw – jej lekkość pozwoli bez problemu przenosić ją z miejsca na miejsce nawet małemu dziecku. Co więcej, okrągła pufa ozdobna jest przyjemniejsza dla oka, wizualnie ociepla wnętrze, a obłe kształty są bardziej przyjazne (warto tę zasadę wykorzystać szczególnie w przypadku wnętrz nowoczesnych, chłodnych i z meblami o prostych, minimalistycznych bryłach).