Decyzja o zakupie konkretnego modelu krzeseł zapada najczęściej po zmianie wystroju wnętrza czy też po odświeżeniu mieszkania. Po paru latach użytkowania mebli wielu z nas nachodzi chęć wprowadzenia pewnych zmian aranżacyjnych w swoim domostwie. Jednak mimo wcześniejszych założeń i pewnej wizji, nierzadko na wybór konkretnego wyposażenia decydujemy się dopiero po zakończeniu wszelkich prac. Czym się kierować przy zakupie krzeseł i jak dobierać je do poszczególnych pomieszczeń?

Krzesła do jadalni – stawiać na prostotę konstrukcji czy elegancję?

W każdym domu znajduje się parę miejsc, w których cała rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, są to oczywiście salon i jadalnia (bądź kuchnia w małym mieszkaniu). We współczesnym budownictwie bardzo często projektowane są duże, otwarte przestrzenie, w których salon oraz jadalnia usytuowane są w jednym pomieszczeniu i dzielą je jedynie odpowiednie strefy. Jakie krzesło do salonu sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od stylu w jakim urządzone jest wnętrze. Jeśli jest to styl nowoczesny, to bardzo dobrym wyborem będą krzesła o stalowej konstrukcji, tapicerowane ekoskórą. Skóra ekologiczna oraz naturalna bardzo dobrze współgrają z jasnymi, otwartymi pomieszczeniami i mają duży wpływ na podniesienie elegancji i ekskluzywności we wnętrzu.

Tradycyjne krzesła drewniane w kuchni

W salonie urządzonym w stylu prowansalskim idealnie sprawdzają się meble o dość masywnej budowie, takie jak krzesła z miękkim siedziskiem oraz wysokim i grubym oparciem, które powinny być zestawione np. ze stołem z litego drewna. Aranżacja w stylu prowansalskim może być również uzupełniona o białe krzesła wykonane z drewna, ale należy pamiętać, że pewna część mebli, jak również pozostałego wyposażenia wnętrza powinna być utrzymana w takiej samej kolorystyce, aby zachować spójność.

Styl klasyczny daje osobom urządzającym salon czy też jadalnię dużo większą dowolność w doborze mebli. W takim wnętrzu można zdecydować się zarówno na krzesła tapicerowane kubełkowe, jak i tradycyjne modele drewniane, krzesła nowoczesne, a nawet krzesła w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski jest dobrze znany i bardzo popularny na świecie. Do jadalni urządzonej w takim stylu wybierane są krzesła na drewnianych nogach z wyprofilowanymi siedziskami. Ten element może być wykonany z wytrzymałego polipropylenu, który jest uformowany w taki sposób, aby możliwie jak najlepiej przylegał do ciała. Ponadto, na siedzisku takiego krzesła może być umieszczona miękka poduszka podnosząca wygodę oraz stronę wizualną mebla. Siedzisko oraz oparcie krzesła w stylu skandynawskim może być również w pełni tapicerowane i wykończone pikowaniami.

Jadalnia - krzesła w stylu skandynawskim

Krzesło w stylu skandynawskim – idealny wybór do małej kuchni

Dużym wyzwaniem jest wyposażenie pomieszczenia o małym metrażu. Kuchnie w mieszkaniach bardzo często mają nieduże wymiary co wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Podobnie prezentuje się sytuacja w kawalerkach, gdzie salon, kuchnia oraz sypialnia stanowią jedno pomieszczenie. Co zrobić, żeby takie wnętrza nie straciły na funkcjonalności i do tego prezentowały się nienagannie? Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku zaleca się wybieranie mebli, które nie będą zabierać zbyt dużo miejsca. Krzesła oraz stoły w stylu skandynawskim idealnie wywiązują się z tej roli – ich konstrukcja sprawia, że pomieszczenia, w których są umieszczone prezentują się bardzo lekko, a niewielka waga mebli pozwala jednej osobie na ich bezproblemowe przestawienie wedle własnego uznania i aktualnej potrzeby.

Poczekalnia - krzesła w nowoczesnym stylu

Czym powinny się charakteryzować krzesła do poczekalni?

Różne gabinety, salony, przychodnie, a także przestrzenie publiczne są miejscami, w których ludzie spędzają dużo czasu. Z tego właśnie względu powinni mieć oni zapewnione odpowiednie warunki, które pozwolą im komfortowo wyczekiwać na swoją kolej przyjęcia. We wszelkiego rodzaju poczekalniach bardzo dobrze sprawdzają się krzesła skandynawskie, ponieważ zapewniają więcej niż wystarczającą wygodę nawet w przypadku bardzo długiego czasu oczekiwania, a ponadto, ich szeroka gama kolorystyczna może dodatkowo uatrakcyjnić wnętrze. Krzesła w przypadku poczekalni są również bardziej polecanym rozwiązaniem od np. ławek, ponieważ zapewniają większą przestrzeń prywatną, co dla wielu osób ma niebagatelne znaczenie. Krzesła skandynawskie można z powodzeniem dobierać również do kolorystyki z jaką utożsamia się firma, co jest dodatkowym smaczkiem aranżacyjnym.

Wygodne i eleganckie krzesło dla petenta

Niemal zupełnie czymś innym powinny się charakteryzować krzesła znajdujące się w biurach. Kolorystyka takiego krzesła powinna być stonowana i najlepiej, aby występowało ono w neutralnych kolorach – szarym lub czarnym. Taki model powinien charakteryzować się nietuzinkowym, eleganckim wyglądem oraz dużą wygodą. Tego rodzaju wyposażenie już podświadomie przekazuje petentowi lub aktualnemu czy też przyszłemu kontrahentowi informację, że osoba siedząca po drugiej stronie biurka dba o swoich klientów i zależy jej na ich wygodzie. Tym samym, nawet dzięki takim detalom buduje ona pozytywny wizerunek instytucji, której jest częścią bądź właścicielem.