Czasami nie ma nic lepszego niż zaszycie się w domu z dobrą lekturą. Jeśli jednak zależy nam na tym, by systematycznie sięgać po książki, warto baczniej przyjrzeć się nie tylko temu, co czytamy, ale również w jakich warunkach. Weterani czytelnictwa zapewne potrafią czytać dosłownie wszędzie – nawet na zatłoczonym i głośnym dworcu, jednak dla większości z nas miejsce, w którym zanurzamy się w lekturze powinno być ciche i przytulne. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak urządzić kącik do czytania – to inspiracje masz na wyciągnięcie ręki. W naszym poradniku poruszamy wiele istotnych aspektów dotyczących aranżacji kącika czytelniczego, jak również przemycamy garść przydatnych wskazówek jak zbudować nawyk regularnego czytania (na tej samej zasadzie można zaszczepić miłość do książek dziecku).

Wygodny fotel uszak do kącika czytelniczego w salonie - na zamówienie
Kącik do czytania w salonie inspiracje - kobieta czytająca książkę

Po co w ogóle urządzać kącik do czytania? - zbuduj i podtrzymaj nawyk czytania

Według najnowszego raportu czytelnictwa w Polsce, tylko co 10 Polak czyta 7 lub więcej książek rocznie – czas to zmienić i zacząć zawyżać nieco tą niezbyt optymistyczną statystykę. Jak? Wystarczy zbudować sobie nawyk codziennego czytania.

Kącik do czytania w salonie inspiracje

Współcześnie żyjemy szybko i w ciągłym biegu. I nawet jeśli lubimy czytać książki lub pragniemy rozbudzić w sobie zapał do regularnego czytania, natłok codziennych spraw nierzadko stoi w opozycji do naszych chęci i najzwyczajniej zapominamy o książkach. Remedium na ten stan rzeczy jest wypracowanie sobie nawyku systematycznego czytania. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności warto zlikwidować bariery podczas prób wypracowywania nowych nawyków. Najpowszechniejszą z nich jest zwykle motywacja (pamiętajmy, że ta pozwala jedynie zacząć, zaś nawyk jest tym, co pozwala wytrwać). Warto wprowadzić czytelnictwo do swojego planu dnia – zapewniając sobie np. 20 min wolnego czasu po kolacji. Jasność, prostota i niewygórowany cel to najlepszy sposób, aby zlikwidować tkwiące w nas blokady i łatwiej zbudować nowy nawyk. Co więcej, powiązanie wybranej aktywności z innym już istniejącym nawykiem (np. jadania kolacji) pozwoli wytrwać w postanowieniu i wykluczy wymówki takie jak: brak motywacji lub brak czasu. Jak już wspomnieliśmy, powinniśmy dążyć do maksymalnego ułatwienia sobie wykonywania wybranej czynności – nie tracąc codziennie czasu na zastanawianie się czy, jak i gdzie będziemy czytać. Likwidując dylematy pozbywamy się wymówek i po prostu zabieramy się do działania -czytanie stanie się częścią naszych codziennych rytuałów.

Otwarta książka na stoliku - jak wyrobić sobie nawyk czytania?

Formułując powyższy przykład wprowadzenia czytelnictwa do swojego planu dnia odpowiedzieliśmy sobie na pytania: co, kiedy i jak długo, brakuje nam tylko informacji o tym gdzie będziemy czytać i dlaczego jest to dla nas ważne. Najlepiej gdy odpowiedzią na pytanie „dlaczego?” będzie nawiązanie do poczucia naszej tożsamości, np. „czytam regularnie, bo jestem intelektualistą”, albo: „czytam, bo jestem ciekawy świata”, „czytam, bo inwestuję w swoją wiedzę” itp.

Kącik czytelniczy w salonie inspiracje - czerwony fotel

Ostatnią rzeczą, jaką warto zrobić chcąc regularnie czytać książki jest wyznaczenie konkretnego miejsca, w którym będziemy tę czynność wykonywać. Jeśli lubimy czytać przed snem to prawdopodobnie wybierzemy czytanie w łóżku. W tym przypadku warto wybraną książkę zostawić sobie na stoliku nocnym, by była naszą nawykową przypominajką. Co więcej, trzeba również zadbać o wygodę podczas czytania – wybór łóżka z zagłówkiem tapicerowanym będzie bardzo dobrym wyborem, alternatywnie jako podpórkę pod plecy można wykorzystać poduszki lub zdecydować się na panele tapicerowane, które mocuje się do ściany.

Czytanie w łóżku przed snem

Czytanie w łóżku ma niestety jedną wadę – sprawdzi się tylko wtedy, gdy będziemy chcieli czytać przed snem lub po przebudzeniu. W innym przypadku lepiej zaaranżować np. osobny kącik do czytania w salonie, którego podstawę stanowić będzie wygodny fotel do czytania. Posiadanie wydzielonego miejsca do komfortowego czytania i inspirującego otoczenia sprawia, że chętniej sięgamy po książki i znajdujemy na nie czas. To prawie tak, jak z domową siłownią - łatwiej się zmotywować, gdy fizyczna przestrzeń jest na wyciągnięcie ręki.

Kącik do czytania w salonie, sypialni i w pokoju dziecka

Kącik do czytania w salonie aranżacje przy oknie

Wybór pomieszczenia i wyodrębnienie kącika czytelniczego

Urządzanie kącika czytelniczego warto zacząć od wyboru miejsca. Można do tego wykorzystać różne pomieszczenia. Do najpopularniejszych wyborów z pewnością można zaliczyć: salon, sypialnię czy wnękę przy schodach. Przy dobrze miejsca przeznaczonego na kącik do czytania warto przede wszystkim uwzględnić:

  • ilość miejsca do zagospodarowania - przy bardzo niewielkim metrażu, aranżacja dodatkowego miejsca na fotel i stolik może okazać się wyzwaniem (np. kącik czytelniczy w wąskim korytarzu może skutecznie zakłócić ciąg komunikacyjny)
  • spokój - jeśli zależy nam na pogrążenie się w lekturze w pełnej ciszy, to salon czy korytarz mogą nie być najlepszym wyborem
  • własne preferencje – dla większości z nas najlepszym miejscem na kącik do czytania z pewnością będzie pobliże okna, którego widok nas odpręża i pozwala ożywić wszystkie zmysły w chwilach, gdy robimy sobie krótką przerwę od czytania, czy też ponadczasowe towarzystwo otwartego kominka; nada się również każdy inny kąt, który szczególnie przypadł nam do gustu – dobre samopoczucie to podstawa

Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu postanowimy zaaranżować swój kącik czytelniczy, warto odróżnić go od reszty pokoju – np. malując ścianę na inny kolor, ozdabiając tapetą, oddzielając regałem. W różnych pomieszczeniach często wykonuje się wiele czynności, dlatego ważne jest, aby wyznaczyć obszar dla każdej z nich, aby uniknąć wrażenia zagracenia i dezorientacji.

Kącik do czytania w salonie aranżacje - dziewczyna czytająca książkę

Jak poradzić sobie, gdy ogranicza nas metraż?

Czasem skutecznym hamulcem w twórczym zapale może okazać się metraż. Gdy przestrzeń jest ograniczona, warto upewnić się, że wykorzystujemy ją mądrze. Można wtedy po prostu wybrać ulubioną część kanapy w salonie, dodać puszysty pled i niewielki stolik. Inną opcją może być kącik do czytania w sypialni – wystarczy ustawić przy oknie krzesło lub fotel uszak, a za stolik i niewielki regał potraktować parapet. Sprawdzi się nawet prosta drewniana skrzynia do przechowywania umieszczona we wnęce – wyściełana poduszkami czy puszystym pledem może stanowić doskonałe miejsce, aby usiąść i cieszyć się dobrą książką.

Kącik do czytania w pokoju dziecka inspiracje - ojciec czytający dziecku książkę

Zadbajmy o komfortowe warunki czytelnicze dla swoich dzieci

Równie ważne jest uwzględnienie miejsca, w którym dzieci siedzą i czytają. Warto urządzić tam uroczy kącik do czytania. Jako, że pokoje dziecięce zwykle są małe, dobrze jest wykorzystać pionową przestrzeń, montując na ścianie półki na książki, a obok lampki do czytania położyć poduszkę do siedzenia, aby to miejsce subtelnie oddzielić od reszty sypialni.

Kącik do czytania w pokoju dziecka inspiracje - dziecko czytające książkę
Kącik czytelniczy w salonie inspiracje - wygodny fotel do czytania

8 kroków by urządzić przytulny kącik do czytania

1. Wygodny fotel do czytania z podnóżkiem

Najważniejszym elementem każdego kącika do czytania (oczywiście oprócz książek) jest wygodne siedzisko. Najchętniej wybieranym przez naszych klientów modelem jest fotel uszak, występujący również w zestawie z komfortowym podnóżkiem pozwalającym wygodnie rozprostować nogi podczas wypoczynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać również inne rodzaje foteli (jak np. przyjemnie otulający oparciem nowoczesny fotel do czytania kubełek), modele drewniane, rattanowe czy po prostu krzesło. Jako podnóżek można wykorzystać również modne małe i lekkie pufy plecione. Ważne by było nam wygodnie i by urządzony w ten sposób kącik czytelniczy sprzyjał odprężeniu a nie wywoływaniu bólu pleców. Celem podczas czytania jest wejście w stan doskonałego przepływu - co jest o wiele bardziej prawdopodobne, jeśli jest nam wygodnie i przytulnie.

Kącik czytelniczy w salonie inspiracje - stolik kawowy obok fotela

2. Stolik kawowy – by mięć pod ręką to, co najważniejsze: książkę, pyszne kakao i okulary

Aby móc swobodnie odłożyć wodę, herbatę, okulary, telefon i inne niezbędne nam rzeczy, potrzebny nam stolik kawowy. Tego typu mebel zwykle nie zajmuje zbyt dużo miejsca za to pozwala mieć wszystkie niezbędne rzeczy w zasięgu ręki – nie chcemy przecież żonglować napojem w jednej ręce i książką w drugiej.

Kącik do czytania w salonie inspiracje - lampa stojąca i fotel uszak

3. Odpowiednio rozmieszczone lampy

Czytanie po zmroku czy też w pochmurne zimowe dni wymagać będzie od nas wyposażenia się w odpowiednią lampę. Mając więcej miejsca na stoliku, możemy zdecydować się na klasyczną lampkę nocną. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest sięgnięcie po lampę stojącą, która ustawiona obok fotela pozwoli wieczorami wykreować wyjątkowy klimat - gdy światło dzienne zniknie, strumień światła doskonale oświetli to wydzielone miejsce do czytania od reszty pokoju.

Kącik do czytania w salonie inspiracje - półki z ksiażkami na tle cegły

4. Regał i książki – czytelniczy niezbędnik

Czymże byłby kącik do czytania bez książek? Widok półki czy regału z książkami jest dla każdego mola książkowego nie lada zachętą do zanurzenia się w świat literatury. Posiadacze sporego metrażu oraz pokaźnej kolekcji woluminów mogą zdecydować się na regały zajmujące całą ścianę w sąsiedztwie urządzanego kącika czytelniczego. Ci, którzy nie mają tyle szczęścia mogą wybrać niewielki regał pionowy bądź półki wiszące pozwalające wyeksponować perełki księgarskie. Sprytnym rozwiązaniem może okazać się również zagospodarowanie parapetu, o ile kącik do czytania w sypialni urządzamy przy oknie. Na parapecie zmieści się nie tylko kilka książek, ale również telefon czy filiżanka kakao – tak, z powodzeniem może on zastąpić nam stolik kawowy.

Jak ciekawie posegregować książki? Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia – są tacy, którzy ustawiają książki według ich wielkości, co pozwala uzyskać nietuzinkowy efekt wizualny, inni z kolei preferują podział według kolorów grzbietów książek (przy pokaźnej biblioteczce domowej można nawet pokusić się o efekt tęczy).

Kącik do czytania w salonie inspiracje- duży wygodny fotel z poduszkami

5. Maksymalizacja przytulności i komfortu – pledy, poduszki, futrzany dywanik

W Polsce bywa chłodno, więc mając w pobliżu kosz z kocami, nie musimy wyczołgiwać się z miejsca, w którym czytamy, aby znaleźć tak potrzebne ciepło. Wystarczy wyposażyć swój kącik do czytania w puszysty, miękki koc, a pod stopami ułożyć miły w dotyku futerkowy dywanik. Przydać się może również niewielka poduszka, która pomoże wygodnie się zdrzemnąć lub po prostu podeprzeć kark czy dolną część pleców przy wielogodzinnej lekturze, od której nie można się oderwać.

Kącik do czytania w salonie inspiracje z galerią zdjęć i fotelem uszak

6. Inspirujące małe dzieła sztuki zapraszające do lektury

Wykorzystanie pustej przestrzeni na ścianie przy kąciku czytelniczym w salonie jako naszej małej galerii związanej ze światem książek z pewnością będzie stanowić niemałą zachętę do czytania. Wybór motywu z Alicji w Krainie Czarów czy też zaczerpnięcie inspiracji z ulubionej książki z dzieciństwa (tak, my również kochamy Harrego Pottera) to świetny sposób na udekorowanie tej szczególnej dla czytelników przestrzeni. Taka galeria wcale nie musi być droga - wystarczy zakupić motyw w formie cyfrowej, wydrukować i oprawić w antyramę – w kilka minut możemy stworzyć własne sacrum czytelnicze.

Kącik czytelniczy w salonie inspiracje - pień dzrzewa jako stolik

7. Niepowtarzalna atmosfera - ulubiona muzyka

Aby uatrakcyjnić lekturę, można czytać razem z piosenką. Kojąca ścieżka dźwiękowa może być doskonałym tłem, które wprowadzi nas w nastrój do chwili relaksu.

8. Wykorzystujmy moc roślin

Kropką nad „i” w aranżacji kącika do czytania, jest dodanie do niego odrobiny natury. Ozdobienie przestrzeni roślinami jest nie tylko korzystne estetycznie, ale może również przyczynić się do poprawy warunków do czytania – zieleń pozwala odpocząć oczom, a wzbogacenie otoczenia dodatkowym tlenem ułatwi skupienie.

Kącik do czytania w salonie inspiracje - kobieta czytajaca ksiażkę na szarej kanapie, parapet zamiast stolika i rośliny zielone jako ozdoba

PS. Tym, który chcieliby zgłębić temat tworzenia nawyków polecamy książkę „Atomowe nawyki”, której autorem jest James Clear

Źródło raportu czytelnictwa: https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2020-r.