Bezpieczny, zdrowy i komfortowy sen to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Czasem zapominamy, że za jej zapewnienie nie odpowiada jedynie samo łóżko, na którym śpimy. Niezmiernie istotny jest odpowiedni materac. Co prawda, do spania mogą również służyć meble rozkładane takie jak narożnik, wersalka czy sofa, to jednak żaden z tych wariantów nie jest w stanie zapewnić należytej wygody w trakcie snu m. in. z uwagi na zbyt dużą twardość. Z tych rozwiązań najlepiej korzystać tylko sporadycznie i nawet właściciele małych mieszkań – jeśli tylko metraż na to pozwala – powinni poważnie przemyśleć zakup łóżka z materacem. Jak już wspomnieliśmy, szczególnie istotny jest wybór dobrego materaca. Z niniejszego artykułu dowiesz się m.in. jak dobrać twardość materaca do wagi swojego ciała, co oznacza twardość materaca H3 czy jaka twardość materaca będzie najlepsza, aby sen był spokojny i zdrowy.
Twardość materaca - co oznacza H1, H2, H3, H4?
Przed zakupem materaca należy zapoznać się ze specyfikacją konkretnego modelu i sprawdzić, czy odpowiada on naszym wymaganiom. Jest to niezmiernie ważne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ok. 30% naszego życia spędzamy śpiąc. Dobrze dobrany model nie tylko pozwoli zregenerować siły na następny dzień, ale przede wszystkim ma nieodzowny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa.
Jaka jest najlepsza twardość materaca? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy poznać najważniejsze oznaczenia oraz sprawdzić, jaka przybliżona waga użytkownika przypisana jest do poszczególnych stopni twardości. Kategoria ta jest oznaczona literą H (z ang. Hardness - twardość). Jak określić twardość materaca? Skala najczęściej spotykanych rodzajów materacy obejmuje oznaczenia od H1 do H4, co obrazuje poniższe zestawienie.
Symbol | Specyfikacja |
---|---|
H1 | takie oznaczenie mają miękkie modele, które przeznaczone są dla osób o wadze do 60 kg |
H2 | to materace średnio miękkie dedykowane dla osób mieszczących się w przedziale wagowym 50-80 kg |
H3 | modele o średniej twardości, przeznaczone dla użytkowników ważących 70-110 kg lub mniej |
H4 | tak oznaczone są twarde materace, które są rozwiązaniem dla osób o wadze przekraczającej 100 kg |
Powyższe dane dają wstępny podgląd na to, jak dobrać twardość materaca do własnej wagi, warto jednak uwzględnić także własne preferencje – nierzadko ludzie, których waga wskazywałaby na materac H3, wybierają i chwalą sobie wyższy stopień twardości.
Ponadto, należy mieć na uwadze również to, jaką pozycję przyjmujemy podczas snu, ponieważ materac powinien dopasowywać się do kształtu ciała w taki sposób, aby kręgosłup cały czas był w linii prostej. Ten aspekt pozwalają spełnić materace posiadające tzw. strefy twardości.
Strefy twardości - co to takiego?
Twardość materacy kieszeniowych wyrażana może być nie tylko standardowymi oznaczeniami, jak H3, H4, ale również tzw. strefami komfortu. Współcześnie produkowane materace mają wzdłużnie wydzielone strefy komfortu, dzięki którym ciało idealnie układa się na ich powierzchni – różne stopnie twardości w poszczególnych miejscach sprawiają, że materac idealnie dopasowuje się do ciała zapewniając mu odpowiednie podparcie na konkretnych odcinkach. W materacach kieszeniowych za zróżnicowaną wyporność w wyznaczonych strefach odpowiadają sprężyny usytuowane w oddzielnych kieszonkach każda.
Najczęściej spotykane są materace 7-strefowe, które wspierają następujące części oraz odcinki ciała:
- głowę, dając jej optymalną podporę
- ramiona (strefa wysokiego komfortu)
- kręgosłup (strefa podparcia lędźwi)
- biodra
- uda oraz kolana
- łydki
- stopy
Tego rodzaju materace polecane są nie tylko osobom, które chcą znacząco podnieść komfort snu i wypoczynku, ale również ludziom cierpiącym na różnego typu schorzenia dotykające kręgosłup.
Mata kokosowa – jak wpływa na twardość materaca?
Bardzo często spotykanym rozwiązaniem w materacach jest mata kokosowa, która stanowi ich naturalny usztywniacz. Jest ona wytwarzana ze skorupy orzecha kokosowego, a konkretnie z jego włókien. Zadaniem maty kokosowej jest m. in. poprawa cyrkulacji powietrza w materacu – wkład pochłania wilgoć, a następnie odprowadza ją na zewnątrz zapobiegając tym samym powstawaniu roztoczy oraz pleśni. Mata kokosowa wpływa również na zmniejszenie potliwości ciała podczas snu. Ponadto, zwiększa ona twardość materaca, w którym zostaje zastosowana i przeciwdziała jego odkształcaniu, zwiększając także jego ogólną trwałość.
Materac dwustronny – rozwiązanie pozwalające dopasować stopień twardości do własnych potrzeb
Jak wybrać twardość materaca, jeśli pomimo ogólnych wytycznych, nadal mamy wątpliwości? Które oznaczenie będzie lepsze - twardość materaca H3 czy H4? Przed takim wyborem najczęściej stoimy, gdy nasza waga jest bliska skrajnym wartościom dla poszczególnych twardości a szukamy materaca, który zapewni optymalną wygodę snu. Może się zdarzyć sytuacja, że mimo dopasowania ciężaru ciała do materaca H3 będzie on dla nas trochę zbyt miękki. Co wtedy? W takim przypadku najlepiej jest zdecydować się na materac dwustronny, który da nam możliwość wyboru twardości. Materac o dwóch twardościach po jednej stronie może być bowiem średnio twardy (H3), natomiast po jego odwróceniu będziemy mieć do dyspozycji wyższy stopień twardości (H4). Takie możliwości daje materac kieszeniowy H3, H4 z matą kokosową, będący jednocześnie bardzo dobrym wyborem dla alergików z uwagi na właściwości samego wkładu. Inną, bardzo istotną zaletą takiego modelu jest bardzo cicha praca wszystkich sprężyn.
Jeden duży materac czy dwa mniejsze na jednym łóżku?
Zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla dwóch osób będzie najlepsza? Otóż, wiele zależy od tego, czy różnica w wadze obu śpiących osób jest duża (np. 30 kg). Jeśli tak, to warto rozważyć wybór dwóch osobnych materacy dostosowanych do indywidualnych gabarytów, co jest rozwiązaniem najczęściej spotykanym w łóżkach kontynentalnych. Również modele tapicerowane ze schowkiem w skrzyni można uzupełnić o dwa materace (np. dla łóżka 180x200 - dwa materace po 90x200) z dopasowaniem twardości do indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku warto doposażyć cały komplet o tzw. topper, czyli materac nawierzchniowy, który stanowi ochronę dla podstawowych materacy, a także zakrywa szczelinę występującą między nimi. Tradycyjne materace pojedyncze z kolei mogą być użytkowane bez jakichkolwiek dodatków i świetnie sprawdzają się jako wspólny materac dla dwóch osób o niezbyt dużej różnicy wagi.
Wiesz już co oznacza twardość materaca H3 i H4 oraz jak dobrać twardość materaca do masy własnego ciała. Warto jednak pamiętać, by podczas wyboru materaca zwracać uwagę nie tylko na oznaczenia twardości, ale także na strefy komfortu, które zapewniają wygodę na bardzo wysokim poziomie, a także pomagają w walce o lepsze zdrowie i prawidłową postawę swojej sylwetki.