Poszukując nowego łóżka do sypialni, najczęściej w pierwszej kolejności oceniamy wygląd i użyteczność konstrukcji oglądanych modeli. Większość z nas świadoma jest również, że jeśli mowa o komforcie spania, to materac pełni tutaj rolę szczególną. Niestety, kwestię stelaża wciąż traktuje się nieco po macoszemu. Przed zakupem łóżka, warto jednak zweryfikować, czy wybrany stelaż będzie dla nas odpowiedni, gdyż on, podobnie jak materac warunkuje jakość naszego snu.

Z tego artykułu dowiesz się, m.in. jaka jest rola stelaża w łóżku, czy lepiej zdecydować się na łóżko ze stelażem czy bez, czy lepszy będzie stelaż drewniany czy metalowy, czy łóżko ze stelażem regulowanym to dobry wybór oraz gdzie sprawdzi się łóżko tapicerowane ze stelażem.

Łóżko ze stelażem – co warto wiedzieć o tym elemencie mebla?

Stelaż to element pośredniczący pomiędzy materacem a ramą łóżka. Najczęściej występuje on w postaci drewnianej drabinki, która zwykle osadzona jest na drewnianej lub metalowej ramie. Stelaż może występować także jedynie w postaci połączonych ze sobą (pasami tapicerskimi) listew – taka forma stelaża pozwala na jego zwijanie. Duża część łóżek dostępnych na rynku wymaga stelaża, jednak spotkać się można z modelami, które zamiast stelaża posiadają wbudowaną płytę.

Stelaże mogą być tradycyjne, nieregulowane lub regulowane na wysokości głowy i/lub stóp. Jeśli chodzi o rozmiar stelaża to oczywiście jego rama powinna być dostosowana do powierzchni spania łóżka, czyli do wymiarów materaca.

Przed zakupem, warto jednak dowiedzieć się dlaczego warto wybrać łóżka ze stelażem. Otóż, stelaż w łóżku nie tylko ma za zadanie podtrzymywać materac, ale zapewniać również prawidłową cyrkulację powietrza (zapobiegając tym samym gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni ) oraz utrzymywać prawidłowe ułożenie ciała podczas snu.

Łóżko ze stelażem podnoszonym

Co jest lepsze dla kręgosłupa - łóżko ze stelażem czy bez?

Zastanawiając się, co będzie lepsze łóżko ze stelażem czy bez, warto przeanalizować swoje potrzeby. W przypadku problemów z kręgosłupem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór łóżka ze stelażem. Zastosowanie płyty zamiast stelaża w łóżku może sprawić, że łóżko będzie zbyt twarde, a to z kolei wymuszać będzie nienaturalne ułożenie ciała (nacisk na kręgosłup i stawy będzie zbyt duży). Dla zrównoważenia tego efektu można zdecydować się na miękki materac, jednak ten wybór z kolei może sprawić, że ciało będzie się w nim zapadać, co również nie jest zdrowe dla naszego układu kostnego. Najzdrowsze dla ludzkiego kręgosłupa są stelaże elastyczne, których lekko wygięte listewki dostosowują się do ciała odpowiednio je podpierając.

Łóżko ze stelażem to również dobry wybór dla alergików. Odstępy pomiędzy listwami stelaża pozwalają na właściwą wentylację materaca, dzięki czemu ograniczają ryzyko rozwoju drobnoustrojów.

Wybieramy łóżko – jaki stelaż drewniany czy metalowy będzie lepszy?

Podczas zakupu łóżka, nierzadko otrzymujemy stelaż w zestawie, szczególnie w przypadku modeli z pojemnikiem. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba już dodatkowo poszukiwać pasującego do łóżka stelaża. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość dołączonego stelaża, gdyż nie każdy będzie odpowiednio trwały. Kluczową kwestią są tutaj materiały, z których wykonany został ten element łóżka. Niestety najtańsze modele są często również najsłabsze.

Z jakiego drewna wybrać stelaż?

Najpopularniejsze są stelaże drewniane, wykonane zwykle z jednego z trzech gatunków drzew – sosny, brzozy lub buku.

Stelaże sosnowe, co prawda mogą kusić niską ceną, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Kiepska trwałość tego materiału wymagać będzie częstej wymiany stelaża na nowy. Ponadto, sosna nie jest elastyczna, a co za tym idzie, stelaż z niej wykonany nie będzie odpowiednio amortyzował i podpierał materaca (co może powodować jego odkształcenia i tym samym skrócenie żywotności).

Stelaże wykonane z brzozy to również rozwiązanie ekonomiczne. Pod kątem trwałości wypadają one znacznie lepiej niż sosnowe, jednak nie sprawdzą się w każdym przypadku. Owszem, drewno to jest elastyczne, a więc stelaż tego typu jak najbardziej będzie spełniał swoją rolę, jednak ze względu na fakt iż brzoza jest drewnem stosunkowo miękkim, to nośność stelaża z niej wykonanego jest ograniczona do ok. 80kg. Z tego względu taki model polecany jest jedynie dzieciom oraz osobom o niskiej wadze (przy szacowaniu nośności stelaża należy uwzględnić oczywiście wagę materaca). Stelaż brzozowy nie sprawdzi się więc w przypadku par.

Najbardziej wytrzymałym i polecanym drewnem na stelaż jest buk. Modele bukowe są najdroższe spośród modeli drewnianych, ale z powodzeniem będą spełniać swoją rolę przez lata. Sprawdzą się doskonale w przypadku każdego rodzaju materaca (także wysokich, ciężkich modeli lateksowych), są odpowiednio sprężyste i elastyczne, by z powodzeniem stabilizować i podtrzymywać materac. Stelaż bukowy to również idealne rozwiązanie dla par – ich nośność może sięgać 150kg, zaś modelu, w którym listwy bukowe osadzono na metalowej ramie sięga aż 280kg.

Jak już wspomnieliśmy, stelaże drewniane różnią są znacząco między sobą trwałością. Stelaż bukowy to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, jednak wariant, w którym listwy bukowe osadzono na metalowej ramie w wielu przypadkach będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Przede wszystkim dlatego, że jego nośność maksymalna jest niemal dwukrotnie wyższa, co jest niezmiernie ważne, gdy kupujemy łóżko dwuosobowe, a do tego solidny, wysoki materac.

Stelaż bukowy na metalowej ramie ze względu na swoją wytrzymałość to również dobre rozwiązanie w przypadku łóżka ze stelażem i pojemnikiem na pościel. Co więcej, łóżko ze stelażem podnoszonym (najczęściej otwierane czołowo) wyposażone jest w podnośniki gazowe, osadzone po obu stronach łóżka, które pozwalają z łatwością otwierać i zamykać pojemnik w łóżku.

Tapicerowane łóżko ze stelażem i pojemnikiem na pościel

Łóżko ze stelażem regulowanym czy nie?

Poszukując łóżka ze stelażem z pewnością trafimy na modele z możliwością regulacji. Są one szczególnie polecane dla osób spędzających dużo czasu w łóżku, ze schorzeniami układu krążenia lub poszukujących maksymalnego komfortu wypoczynku.

Stelaż regulowany najczęściej pozwala na uniesienie części znajdującej się pod głową, nierzadko również nóg. Wśród modeli regulowanych występuje podział na te, które są regulowane ręcznie (wykorzystujące klasyczny mechanizm zapadkowy) oraz regulowane elektrycznie (za pomocą pilota z przewodem lub bez). Te ostatnie pozwalają bardzo dokładnie ustalić wygodną pozycję, są to też modele najdroższe.

Warto jednak pamiętać, że stelaż powinien być dobierany do materaca. Z tego względu modele regulowane nie będą najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Osoby posiadające lub chcące zakupić materac kieszeniowy czy sprężynowy nie powinny decydować się na stelaż regulowany, gdyż może on powodować trwałe uszkodzenie sprężyn w materacu, wymuszając tym samym jego wymianę.

Łóżko ze stelażem – jaki rozmiar wybrać 90x200, 120x200 a może 160x200?

Stelaże, podobnie jak i same ramy łóżek dostosowane są do standardowo występujących rozmiarów materacy, stąd łóżko 90x200 będzie wymagało stelaża 90x200 i materaca oznaczonego tymi samymi wymiarami. Poniżej opisujemy, jakie wymiary są dedykowane dla modeli pojedynczych, a jakie może mieć łóżko dwuosobowe ze stelażem.

Łóżko jednoosobowe ze stelażem

Modele określane jako łóżko jednoosobowe ze stelażem rozpoczynają się od rozmiaru 80x200, poprzez łóżko ze stelażem 90x200, a na modelu o szerokości 120 cm kończąc. Łóżko ze stelażem 120x200 to model, dla osób, które mogą pozwolić sobie na usytuowanie w sypialni większego łóżka i chcą zapewnić sobie maksymalną wygodę snu. Z kolei w bardziej ograniczonym metrażowo pokoju młodzieżowym lepiej odnajdzie się łóżko jednoosobowe ze stelażem w rozmiarze 90x200 (łóżka o szerokości 80 cm są raczej mało wygodne).

Łóżko dwuosobowe ze stelażem

Modele dedykowane dla par rozpoczyna łóżko ze stelażem 140x200, a następne wielkości różnią się większą o 20 cm szerokością materaca (zwykle do 200x200). Co prawda, wielkość 120x200 również może być postrzegana jako łóżko dwuosobowe ze stelażem, niestety nie zapewni ona dwóm osobom wystarczającej swobody ułożenia ciała podczas snu, co w praktyce spowoduje, że łóżko w tym rozmiarze szybko przestanie być funkcjonalne dla dwóch osób. Najchętniej wybieranym wariantem dla par jest łóżko ze stelażem 160x200. Modele o tej szerokości pozwalają na więcej niż komfortowy wypoczynek. Ze względu na niewielki metraż sypialni można się również zdecydować na łóżko ze stelażem 140x200, które również będzie znacznie wygodniejsze niż model 120x200. A jeśli nie lubimy się ograniczać i wielkość sypialni na to pozwala, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać łóżko ze stelażem 180x200.

Łóżko ze stelażem i pojemnikiem na pościel – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Warianty łóżek z wbudowanym pojemnikiem to zwykle łóżka ze stelażem podnoszonym (czasem również z szufladami). Aby takie modele były w pełni funkcjonalne, otwieranie pojemnika powinno być wspierane przez podnośniki gazowe. Mechanizmy te są zwykle montowane po obu stronach łóżka (jeśli łóżko ze stelażem i pojemnikiem na pościel posiada schowek otwierany czołowo). Łóżko ze stelażem podnoszonym metalowym to wariant, którego listwy są bukowe, a rama metalowa. Tego rodzaju rozwiązanie gwarantuje trwałość stelaża i pełną jego funkcjonalność. Co więcej, łóżko ze stelażem i pojemnikiem na pościel najczęściej zapewnia bardzo dużą powierzchnię do przechowywania – właściwie cała przestrzeń pod stelażem dostępna w skrzyni mebla służyć będzie w tym przypadku jako pojemnik na pościel, co z łatwością pozwoli przechować nawet rzeczy o większych gabarytach, takie jak sezonowa kołdra i poduszki.

Łóżko tapicerowane ze stelażem i pojemnikiem na pościel

Gdzie sprawdzi się łóżko tapicerowane ze stelażem?

Łóżka ze stelażem często występują nie tylko w wersji drewnianej, ale również wykończone są rożnego rodzaju tkaninami obiciowymi. Łóżko tapicerowane ze stelażem to mebel nie tylko równie funkcjonalny, jak modele wykonane z drewna, ale również pozwalający na przydanie sypialni atrakcyjności, przytulności i stylu. Z tego względu łóżko tapicerowane ze stelażem doskonale sprawdzi się w wielu sypialniach, a szczególnie dobrze prezentować się będzie w pomieszczeniach o średnim lub dużym metrażu.

Co więcej, urządzając sypialnię w stylu glamour raczej nie sięgniemy po drewniane meble do spania. W tym przypadku znacznie lepiej odnajdzie się łóżko tapicerowane ze stelażem, gdyż nie tylko występuje ono w oryginalnej kolorystyce (np. w kolorze morskim), ale również w wariantach obitych miękkim i atrakcyjnym wizualnie welurem, który w połączeniu z pikowaniami na wezgłowiu pozwala wprowadzić do sypialni atmosferę luksusu i przepychu (jak np. łóżko tapicerowane ze stelażem 160x200).

Warto wspomnieć, że wybierając łóżko ze stelażem należy pamiętać, że ten element mebla, podobnie jak samo łóżko również wymaga pewnej pielęgnacji. Aby, stelaż długo i należycie spełniał swoją rolę oraz wspierał zdrowy sen, łóżko powinno być usytuowane w suchym pomieszczeniu, z daleka od źródeł wilgoci. Co więcej, przynajmniej kilka razy w roku należy stelaż przetrzeć wilgotną ściereczką, a w przypadku modeli regulowanych – dodatkowo naoliwić ruchome elementy.