Eleganckie i funkcjonalne łóżko to mebel, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie sypialni. Jednak jeśli zależy nam na przygotowaniu możliwie komfortowego miejsca do spania, które wspierać będzie nasz zdrowy sen, to warto szczególną uwagę zwrócić nie tyle na sam mebel, ale na materac, gdyż to on w największym stopniu warunkuje jakość naszego snu. Poszukiwanie materaca idealnego dla nas może nie być łatwe. Mnogość branżowych określeń potrafi zdezorientować każdego, kto nie miał z nimi wcześniej do czynienia. Do najczęściej spotykanych terminów związanych z materacami należy z pewnością „materac kieszeniowy”. Jak wygląda materac kieszeniowy i jaka jest jego budowa? Co to jest multipocket, który model będzie lepszy - materac kieszeniowy czy sprężynowy, czy warto wybrać model z kokosem (matą kokosową)? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Co oznacza materac kieszeniowy i jak on wygląda?

Zapoznając się ze specyfikacją poszczególnych materacy, warto mieć na uwadze fakt, iż określenia poszczególnych modeli odnoszą się przede wszystkim do ich budowy. Zacznijmy od tego, co to znaczy, że materac jest kieszeniowy.

Co to jest materac kieszeniowy?

Materac kieszeniowy, oznaczany również jako pocketowy (z ang. pocket – kieszeń), rzadziej również kieszonkowym czy woreczkowym, to specyficzna odmiana modeli sprężynowych. Jednak w odróżnieniu od standardowych modeli sprężynowych, w przypadku materaca kieszeniowego, osadzone w jego konstrukcji sprężyny pracują każda osobno. To w dużej mierze warunkuje wysoką wygodę spania na takim materacu, gdyż pozwala uniknąć efektu „falowania” całej powierzchni.

Materac kieszeniowy - budowa

Jak wygląda materac kieszeniowy? Wspomnieliśmy już, że budowa materaca kieszeniowego oparta jest na sprężynach, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli sprężynowych, w tym przypadku sprężyny na całej powierzchni spania nie są ze sobą połączone, lecz każda osadzona jest w osobnej kieszonce (stąd oznaczenie „materac kieszeniowy”), a te z kolei ułożone są równo obok siebie i łączone (klejone) ze sobą są jedynie ich pokrowce. Takie rozwiązanie powoduje niezależną pracę każdej sprężyny, materac ugina się pod ciężarem ciała jedynie w miejscu bezpośredniego nacisku. Dzięki temu, jego praca jest cicha i w przypadku modelu dwuosobowego pozwala na spokojny sen niezależnie od zmiany pozycji spania partnera.

Poza specyficznym sposobem montażu sprężyn w materacu kieszeniowym, jego budowa jest raczej standardowa – przylegające do siebie sprężyny osadzone w kieszonkach z flizeliny tapicerskiej otulone są pianką oraz obłożone z obu stron warstwami, charakteryzującymi się różnymi właściwościami. To, jakie warstwy składają się na budowę materaca kieszeniowego zależy m.in. od pożądanej twardości materaca, wytrzymałości czy też właściwości antyalergicznych. Zwykle jakość materaca koreluje z jego ceną, dlatego nie warto się decydować na najtańsze modele.

Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane warstwy materaca kieszeniowego.

  • Filc naturalny – usztywnia materac zwiększając jego wytrzymałość
  • Pianka poliuretanowa – najpopularniejsza pianka, której zadaniem jest zwiększenie komfortu wypoczynku
  • Pianka termoplastyczna Visco Memory – wysokiej jakości komponent reagujący na temperaturę ciała osoby śpiącej i dopasowujący się do siły nacisku
  • Mata kokosowa – warstwa naturalnego pochodzenia wykazująca właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, zwiększa twardość materaca

Materac kieszeniowy a bonelowy – co je różni?

Jak już wypomnieliśmy, podczas poszukiwań materaca, terminologia branżowa może okazać się kłopotliwa. Przykładowo, można poznać różnicę pomiędzy modelami kieszeniowymi a sprężynowymi, ale dalej nie wiedzieć, który materac kieszeniowy czy bonelowy będzie lepszy. Otóż w żargonie fachowym materac bonelowy to po prostu tradycyjny model sprężynowy. Warto wiedzieć, że sprężyny w nim osadzone są połączone z drucianymi podstawami (po obu stronach materaca). Takie rozwiązanie nie tylko powoduje stosunkowo głośną pracę materaca w odpowiedzi na zmieniający się nacisk (charakterystyczne skrzypienie), ale również powoduje dyskomfort snu w przypadku współdzielenia materaca z partnerem (przewracanie się z boku na bok jednej osoby jest wyraźnie odczuwalne przez drugą, zwłaszcza przy sporej różnicy wagowej). Z tego względu lepszy będzie materac kieszeniowy niż bonelowy.

Materac kieszeniowy na łóżku

Materac kieszeniowy czy multipocket? Porównanie

Materace kieszeniowe, jako ulepszona i cicha wersja modeli sprężynowych zyskały dużą popularność. Ich producenci poszli o krok dalej i proponują różną ilość sprężyn w przeliczeniu na mater kwadratowy. Z takiego podejścia wyniknął również dodatkowy podział modeli materacy kieszeniowych, wśród których wyróżnia się:

  • Pocket – jest to standardowy rodzaj materaca kieszeniowego, atrakcyjny cenowo, najchętniej wybierany, dlatego dostępny w największej liczbie wariantów (z różnym zestawieniem warstw uzupełniających) – liczba sprężyn użytych do jego budowy oscyluje ok. 270 szt / m2
  • Multipocket – tego rodzaju materace kieszeniowe mają niemal dwukrotnie zwiększoną liczbę sprężyn przypadających na m2, ok. 500, co daje więcej punktów podparcia ciała
  • Luxpocket – wersja z największym natężeniem sprężyn na metr kwadratowy (ok. 1000), ten rodzaj zapewnia wysoki komfort snu, choć jest opcją zdecydowanie droższą od omówionych powyżej

Warto pamiętać, że w parze ze zwiększoną liczebnością sprężyn na metrze kwadratowym, maleje średnica każdej z nich. To, który materac kieszeniowy czy multipocket jest lepszy nie jest jednoznaczne, gdyż wiele zależy od osobistych preferencji, choć w praktyce im więcej punków podparcia ciała, tym wygodniejszy materac.

Materac kieszeniowy – twardy, czyli jaki?

Dobór odpowiedniej twardości to kluczowy aspekt wyboru materaca kieszeniowego. Najczęściej spotkać się można z oznaczeniem literowym od H1 do H4 (rzadziej także H5 czy H6). Zgodnie z tymi oznaczeniami, materac kieszeniowy twardy to taki z oznaczeniem H4. Taki model polecany jest zwłaszcza dla osób, których waga przekracza 100kg lub preferujących twarde posłanie. Tę kwestię szczegółowo opisaliśmy w artykule twardość materaca, z którym polecamy się zapoznać.

Co oznacza materac kieszeniowy siedmiostrefowy (7-strefowy)?

Strefy komfortu to również specyfika materacy związana z ich twardością. Idea wydzielenia różnych stref twardości na powierzchni materaca związana jest z budową ludzkiego ciała, w którym poszczególne części wyraźnie różnią się od siebie wagą, a tym samym naciskiem, jaki powodują. Dla maksymalizacji komfortu wypoczynku w wybranych strefach osadzone zostały bardziej miękkie sprężyny (np. w okolicy stóp), a w innych twardsze (np. w rejonie bioder). Materac kieszeniowy siedmiostrefowy charakteryzuje 7 stref twardości z uwzględnieniem głowy, ramion, kręgosłupa, bioder, ud oraz kolan, łydek i stóp. Dzięki temu materac kieszeniowy siedmiostrefowy to dobry wybór, gdy zależy nam na dobrym przyleganiu ciała do materaca i odczuwaniu optymalnego poziomu jego twardości. Materac kieszeniowy siedmiostrefowy polecany jest także osobom skarżącym się na schorzenia kręgosłupa.

Materac kieszeniowy z kokosem czy bez?

To, czy warto zdecydować się na materac kieszeniowy z kokosem czy też bez również często jest dylematem osób nabywających materac. Jak już wspomnieliśmy wyżej, mata kokosowa (często potocznie nazywana również po prostu kokosem) jest naturalną warstwą o dobrych właściwościach antygrzybicznych oraz antyalergicznych – poprawia cyrkulację powietrza oraz zapobiega gromadzeniu się wilgoci w jego wnętrzu, co z kolei pozwala uniknąć rozwoju grzybów i pleśni. Rozważanie odnośnie tego, czy lepszym będzie materac kieszeniowy z kokosem czy bez zależy więc m.in. od naszego stanu zdrowia, gdyż ten komponent polecany jest dla alergików. Co więcej, kokosowa mata zwiększa żywotność materaca oraz dodatnio wpływa na jego twardość. Dlatego też materac kieszeniowy twardy często w swojej budowie zawiera matę kokosową. Jeśli zaś zależy nam na miękkim posłaniu to materac kieszeniowy z kokosem raczej nie będzie najlepszym wyborem.

Sypialnia z wygodnym łóżkiem

Materac kieszeniowy - dla kogo jest polecany, a kiedy nie warto się na niego decydować?

Materac kieszeniowy ma wady i zalety, dlatego nie będzie wyborem dla każdego. Ten typ materaca nie jest wskazany dla dzieci poniżej 6 roku życia. Mnogość różnych punktów podparcia, a w szczególności wydzielenie stref komfortu może niekorzystnie wpływać na dopiero kształtujący się kręgosłup dziecka. Poza tym wyjątkiem, właściwe wszyscy mogą zdecydować się na materac kieszeniowy. Dla kogo jednak będzie on najlepszy? W zależności od dodatkowych komponentów wchodzących w skład tego typu materacy (wspomniane pianki termoplastyczne, maty kokosowe czy np. filc), materace kieszeniowe można dostosować do indywidualnych preferencji. Będą więc one dobre dla alergików czy osób ze schorzeniami kręgosłupa. Szczególnie polecane są z kolei dla par (ze względu na uniknięcie omawianego wcześniej efektu „falowania”).

To warto wiedzieć kupując materac kieszeniowy - jaki stelaż wybrać

Warto pamiętać, że ważnym elementem łóżka jest również stelaż. To dodatkowy element składający się zwykle z połączonych ze sobą listewek lub też w postaci płyty (w łóżkach kontynentalnych). Rolą stelaża jest podtrzymywanie materaca oraz zapewnienie mu odpowiedniej wentylacji. Najzdrowsze dla ludzkiego kręgosłupa są te modele, które mają listwy sprężyste, lekko wygięte, rozstawione w równych niezbyt dużych odstępach (takie stelaże mają dostępne w sklepie muna-meble.pl łóżka z materacem i pojemnikiem). Co więcej, ten typ stelaża pozwala na odpowiednią wentylację materaca, co redukuje rozwój groźnych dla alergików roztoczy, pleśni czy grzybów. Zastanawiasz się czy wybierając materac kieszeniowy, stelaż musi spełniać jakieś specyficzne wymogi? Otóż, tak. Niewskazany do materacy kieszeniowych jest stelaż z regulowanym zagłówkiem czy podnóżkiem, gdyż częste i silne zaginanie tego typu materacy (podobnie jak innych modeli sprężynowych) może trwale uszkodzić sprężyny.

Podsumowanie: materac kieszeniowy wady i zalety – tabela

Materac kieszeniowy wady i zalety
ZALETYWADY
elastyczność punktowa (niezależna praca każdej ze sprężyn)nie nadają się do stelaży regulowanych
cicha pracanie są polecane dla dzieci w wieku poniżej 6 lat
strefy twardości dla lepszego podparcia kręgosłupa
szczególnie polecane dla par