Wybór łóżka, podobnie jak innych mebli do wyposażenia własnych czterech ścian nie jest łatwym zadaniem. W obecnych czasach bardzo duży nacisk kładziony jest na wysoką użyteczność mebli, dlatego wybór pada najczęściej nie tylko na produkty stylowe, ale również charakteryzujące się wysoką funkcjonalnością. Do takich mebli z pewnością można zaliczyć łóżka posiadające pojemniki na pościel. Dekorując sypialnię można zdecydować się na jeden z dwóch wariantów – łóżko z szufladami lub łóżko ze skrzynią. Które z nich będzie lepszym wyborem?

Łóżko ze skrzynią, czyli z podnoszonym stelażem i pojemnikiem – za i przeciw

Oczywiście na wybór konkretnego łóżka wpływ ma jeszcze wiele innych czynników, jak np. styl w jakim chcemy urządzić pomieszczenie, jego metraż oraz dominujące w nim barwy. Jednak jako jedną z głównych kwestii zawsze bierze się pod uwagę użyteczność mebla, a tę dają m.in. łóżka dwuosobowe z pojemnikiem na pościel, które dzięki dużej powierzchni spania oraz przemyślanej konstrukcji stanowią bardzo funkcjonalny element sypialni. Jakie korzyści wynikają z wyboru łóżka z podnoszonym stelażem i pojemnikiem do własnej przestrzeni sypialnianej?

Szare łóżko tapicerowane ze skrzynią

Zalety łóżka z podnoszonym stelażem i pojemnikiem

Łóżko ze skrzynią posiada bardzo wiele zalet. Takie rozwiązanie z pewnością docenią osoby, które mają mieszkania o małym metrażu i tym samym pokoje w nich się znajdujące charakteryzują się dość ograniczoną przestrzenią. Łóżko z dużym pojemnikiem pozwala na przechowywanie aktualnie nieużywanej pościeli (np. zimowej w sezonie letnim) oraz koców, dzięki czemu wolne miejsce w szafie może zostać zagospodarowane na inne rzeczy. Jeśli jednak ktoś używa pościeli całorocznej, to pojemnik w łóżku można wykorzystać do przechowywania części ubrań lub obuwia. Do samej skrzyni łóżka można dostać się jedynie od góry – podnosząc cały stelaż. Takie otwieranie sprawia, że mebel może zostać ustawiony nawet w samym kącie sypialni, przy ścianie, a dostęp do pojemnika i tak będzie bardzo wygodny. Łóżka z podnoszonym stelażem i pojemnikiem mają zamontowane specjalne siłowniki gazowe, dzięki którym unoszenie stelaża jest łatwe, a ponadto stanowią one zabezpieczenie przed samoczynnym opuszczaniem elementu.

Przed wyborem rozmiaru łóżka ze skrzynią, należy się poważnie zastanowić, jaka wielkość pojemnika będzie wystarczająca – im większy mebel, tym większe są wymiary skrzyni. Optymalnym rozwiązaniem dla par jest już łóżko z pojemnikiem 140, choć może być również w większych rozmiarach, takich jak 160x200 czy 180x200.

Wady łóżka ze skrzynią

Rozwiązanie jakim jest skrzynia dla co poniektórych osób może posiadać wady. Między innymi, aby dostać się do wnętrza pojemnika koniecznym jest podniesienie stelaża wraz z materacem lub ewentualnie po ściągnięciu materaca, co będzie wymagało użycia nieco więcej siły podczas wykonywania tej czynności. Ponadto, pojemnik w takim łóżku nie jest wewnątrz podzielony, dlatego osoby, którym zależy na segregacji pewnych rzeczy będą musiały zrezygnować z umieszczania w nim drobniejszych przedmiotów, chyba, że będą one wcześniej włożone do mniejszych pojemników.

Łóżko z szufladami. Dlaczego nie jest to model dla każdego.

Łóżko tapicerowane wyposażone w szuflady, podobnie jak modele z pojemnikiem otwieranym do góry jest meblem o dużej funkcjonalności. Wiele wariantów kolorystycznych i atrakcyjna stylistyka pozwalają na wybranie egzemplarza odpowiadającego w pełni naszym oczekiwaniom. Konstrukcja tego typu łóżek sprawia, że nie sprawdzą się one jednak w każdym pomieszczeniu, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się ich zaletom oraz wadom, aby następnie móc dokonać właściwego wyboru.

Turkusowe łóżko tapicerowane z szufladami

Zalety łóżka z szufladami

Łóżko wyposażone w szuflady pozwoli nam bez większego trudu zachować nienaganny porządek w sypialni. W takich modelach pojemniki usytuowane są przede wszystkim po bokach lub niekiedy z przodu łóżka. Do największych korzyści wynikających z posiadania takiego rozwiązania zalicza się łatwe i szybkie otwieranie poszczególnych pojemników. Obecność kółek przy każdej szufladzie sprawia, że do ich otwierania nie trzeba używać dużej siły. Ponadto, taki rodzaj pojemników wręcz zachęca do przechowywania w nich rzeczy do codziennego użytku, z uwagi na bezproblemowe otwieranie poszczególnych szuflad. Co więcej, bardzo dobrze sprawdzą się one podczas segregowania zarówno pościeli, jak i drobiazgów. W każdym pojemniku można umieścić rzeczy osobiste wedle własnego zapotrzebowania.

Wady łóżka z szufladami

Niestety, łóżko z szufladami nie jest rozwiązaniem pasującym do każdej sypialni lub pokoju. Kluczową rolę odgrywa tutaj przede wszystkim dodatkowa przestrzeń, którą należy wygospodarować po bokach łóżka oraz od jego frontu. Jest ona niezbędna nie tylko do swobodnego przemieszczania się po sypialni oraz wygodnego wstawania oraz kładzenia się do spania, ale również do pełnego dostępu, do wszystkich rzeczy umieszczonych w poszczególnych szufladach. Z tego tytułu, w miejscach, gdzie znajdują się wysuwane schowki należy pozostawić od kilkudziesięciu centymetrów do nawet jednego metra wolnej przestrzeni wokół łóżka. Dla niektórych osób minusem może się okazać niewystarczająca ilość miejsca w szufladach, zwłaszcza, gdy porównamy ją w wielkością skrzyni w łóżkach z podnoszonym stelażem i pojemnikiem.

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem na pościel

Łóżka dwuosobowe z pojemnikiem na pościel

Powierzchnia spania jest jednym z najważniejszych parametrów łóżka. Jakie wymiary powinien mieć idealny model dwuosobowy, aby zapewniał wystarczającą wygodę podczas snu? Minimum 140 cm szerokości to wartość, od której powinno się rozpocząć poszukiwania. Łóżko z pojemnikiem 140 zapewni wystarczający komfort spania dwóm osobom. Następnie, do wyboru są łóżka dwuosobowe z pojemnikiem na pościel, których wymiary wynoszą 160x200 oraz 180x200. Takie modele zapewniają największą wygodę i idealnie spełniają swoją rolę jako łoża małżeńskie w dużych i bardzo dużych sypialniach.

Jakie wymiary powinna mieć sypialnia, aby mogło w niej się znaleźć duże łóżko podwójne? Najlepiej, żeby jej wielkość wynosiła co najmniej 20 m2, dzięki czemu będzie zachowana wewnątrz pomieszczenia odpowiednia przestrzeń przy uwzględnieniu innych mebli, takich jak m.in. szafa, toaletka czy komoda. Oczywiście i w tym przypadku istnieje pewna tolerancja, pozwalająca na wstawienie łoża do trochę mniejszego pomieszczenia. Będzie ona uzależniona od sposobu ustawienia pozostałych mebli. Należy również pamiętać, że łóżka dwuosobowe z pojemnikiem na pościel występującym w postaci szuflad muszą posiadać odpowiednio więcej miejsca niż zwykłe modele z podnoszonym stelażem.

Beżowe łóżko ze skrzynią

Łóżko z pojemnikiem 140 – najlepszy wybór do małej sypialni

Po wybraniu kolorystyki łóżka, stylu w jakim zostało wykonane oraz dodatkowych funkcji (skrzynia lub szuflady), pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza, czyli wybór rozmiaru mebla. Jakie wymiary najlepiej sprawdzą się w małej sypialni? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najlepszym wyborem do małej sypialni, np. takiej o wymiarach 3x3 m, będzie łóżko z pojemnikiem 140. Ten wariant zapewni małżonkom ponadprzeciętną ilość miejsca i tym samym pozwoli im się wygodnie wysypiać, natomiast duży pojemnik umożliwi przechowywanie wszystkich, rzeczy, które musielibyśmy w innym przypadku umieścić w szafie. Osoby, którym bardziej odpowiada funkcjonalność takich mebli, jak np. łóżko z szufladami 140x200, powinny pamiętać o wykonaniu niezbędnych pomiarów, aby móc w pełni korzystać zalet rozwiązania jakim są wysuwane schowki.

Łóżko jednoosobowe z pojemnikiem – jak duże powinno być?

Łóżko pojedyncze to również bardzo ważny mebel, który bardzo często wybierany jest do pokoju gościnnego. Z uwagi na to, że pomieszczenia tego typu mają na ogół niezbyt duży metraż to koniecznym jest wybór mebla, który nie będzie przytłaczał swoją wielkością, a zarazem pozwoli wygodnie się wyspać jednej lub dwóm osobom przez nawet kilka nocy. Pod tym względem łóżko jednoosobowe z pojemnikiem o szerokości 120 cm idealnie wywiąże się ze swoje roli. Przykładowo, łóżko tapicerowane 120x200 posiada nie tylko odpowiedni rozmiar, ale również dzięki szerokiej gamie kolorystycznej można je łatwo wkomponować do każdej przestrzeni. Dlaczego warto zdecydować się na łóżko jednoosobowe z pojemnikiem? Ponieważ łóżko z pojemnikiem 120x200 nie tylko będzie atrakcyjnie prezentować się w pokoju, ale również pozwoli na przechowywanie pościeli oraz koców, gdy nie będzie użytkowane. Jeśli pokój gościnny jest jednak trochę większy, to wybór może paść na większy model, jak np. łóżko 140x200 z pojemnikiem lub łóżko z szufladami 140x200, które zapewnią gościom jeszcze większy komfort wypoczynku.

Łóżko z pojemnikiem 120x200 – idealne łóżko młodzieżowe

Pokój dziecka jest jednym z tych pomieszczeń, w których najczęściej dokonuje się zmian, zarówno kolorystycznych, jak i wyposażeniowych. Kiedy pociecha ma już kilkanaście lat, to zmienia się nie tylko jej gust, ale również wzrost, których następstwem jest zmiana mebli. W takim momencie najlepiej jest się zdecydować na łóżko młodzieżowe. Jakie cechy powinien posiadać idealny model? Najlepiej, aby miał wysokie, tapicerowane wezgłowie, o które można się wygodnie oprzeć i poczytać ulubioną książkę lub pooglądać telewizję. Dla dziecka również warto wybrać łóżko jednoosobowe z pojemnikiem, ponieważ taki wariant pozwoli zachować porządek w pokoju. Dlaczego najlepiej zdecydować się na łóżko z pojemnikiem 120x200? Ponieważ zdrowy i spokojny sen jest bardzo ważny od najmłodszych lat, a łóżko z pojemnikiem 120x200 dzięki swoim rozmiarom w pełni zapewni tą kwestię. Oczywiście dziecko może jeszcze wybrać łóżko z szufladami młodzieżowe, w którym będzie mogło przechowywać również inne drobiazgi.

Łóżko jest bez wątpienia centralną – a co za tym idzie – najważniejszą częścią każdej sypialni. Dlatego bardzo ważnym jest, aby dokonać trafnego wyboru, a takim z pewnością jest łóżko ze skrzynią, jak również łóżko z szufladami. Każdy z tych mebli charakteryzuje się najwyższą funkcjonalnością, a podjęcie decyzji o wyborze konkretnego wariantu powinno być uzależnione od osobistych preferencji, wystroju wnętrza, a także wielkości pomieszczenia oraz sposobu jego zagospodarowania.