Spośród dostępnych na rynku łóżek możemy rozróżnić kilka podstawowych typów. Są to łóżka drewniane, tapicerowane i kontynentalne (będące odmianą modeli tapicerowanych). Wśród łóżek tapicerowanych, można wybierać z różnych rodzajów tkanin obiciowych. Jednym z częściej wykorzystywanych w tapicerstwie materiałów jest skóra ekologiczna. Czym się ona charakteryzuje i dla kogo najlepszym wyborem są łóżka ze skóry ekologicznej?
Najczęstsze wątpliwości dotyczące ekoskóry
Ekoskóra jest materiałem, który bywa często mylony ze skajem lub przedstawiany w opozycji do skóry naturalnej. Takie skojarzenia budzą jednak pewne wątpliwości odnośnie właściwości jakie ma ekoskóra oraz czy warto zdecydować się na meble z tym rodzajem obicia. Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania związane z tematem skóry ekologicznej.
Czy ekoskóra jest eko?
Skóra ekologiczna jest materiałem sztucznym, jednak ze względu na cenę i dobrą jakość stanowi atrakcyjną alternatywę dla skóry naturalnej nie ustępując jej pod względem wyglądu, trwałości i miękkości. Jeśli więc zastanawiasz się, czy ekoskóra jest eko, to pod kątem współcześnie rozumianej ekologii, nazwa „ekoskóra” jest raczej jedynie wytworem marketingowym. Niemniej jednak, wysokie walory jakościowe obecnie wytwarzanej sztucznej skóry sprawiają, że jej produkcja przyczynia się do ograniczenia uboju zwierząt hodowanych z przeznaczeniem na skóry, co dla wielu osób ma duże znaczenie, stąd też powszechnie przyjęło się określenie tego rodzaju materiału mianem skóry ekologicznej.
Ekoskóra czy skóra naturalna?
Jak już wspomnieliśmy, ekoskóra pojawiła się w przemyśle jako alternatywa dla skór zwierzęcych. W porównaniu do skóry naturalnej, przy jej powstawaniu nie cierpią zwierzęta, jej produkcja jest również mniej szkodliwa dla środowiska. Ten materiał jest także znacznie tańszy, bardziej odporny na zniszczenia i plamy oraz łatwiejszy w pielęgnacji. Jednak, jeśli chodzi o wrażenia zmysłowe – tj. miękkość i teksturę – skóra ekologiczna niemal nie ustępuje naturalnej – nadal jest przyjemna w dotyku. Co więcej, wybierając skórę naturalną jako obicie mebli, należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do skóry ekologicznej, wymaga ona specjalnego traktowania – częstej pielęgnacji i specjalistycznej konserwacji.
Podsumowując, podstawowe różnice pomiędzy skórą ekologiczną a naturalną pokazuje poniższa tabelka porównawcza:
Czynnik porównawczy | SKÓRA NATURALNA | EKOSKÓRA |
---|---|---|
cena | droga | atrakcyjna cenowo |
pochodzenie | zwierzęce | sztucznie wytwarzana |
jakość | wysoka | nie ustępuje skórze naturalnej |
odporność | dobra, przy odpowiednio częstych zabiegach konserwacyjnych | wysoka |
pielęgnacja | wymaga systematycznej i starannej konserwacji | minimalna |
skutki braku dbałości | skóra staje się matowa, krucha, może pękać | raczej dobrze znosi minimalną pielęgnację |
Ekoskóra czy skaj – czym różnią się te materiały?
Jednym z częstszych dylematów jest to, czy ekoskóra to skaj. Osoby słabo zaznajomione z tematem bardzo często uważają, że jest to określenie tego samego rodzaju materiału, a jako iż wielu z nas ma nieprzyjemne doświadczenia ze skajem, to nierzadko z góry zakładamy również, że skóra ekologiczna także nie jest godna uwagi. Tymczasem, choć oba te materiały stanowią alternatywę dla skóry zwierzęcej, to jednak znacząco różnią się między sobą jakością.
Skaj wytwarzany jest z PVC (polichlorku winylu, też PCW) osadzonego na siatce poliestrowej. Taka technologia wykonywania skaju czyni go materiałem nieprzepuszczalnym i łatwym do zmywania, ale też wyczuwalnie sztucznym, twardszym i niemal plastikowym w zestawieniu ze skórą ekologiczną. Co więcej, jest on od niej znacznie tańszy i mniej wytrzymały.
Ekoskóra z kolei wykonana jest z poliuretanu naniesionego na siatkę bawełnianą lub sztuczną. Ten typ materiału bardzo dobrze imituje naturalną skórę (również pod względem faktury), jest wytrzymały, miękki i przyjemny w dotyku. Cechuje się także niewielką przepuszczalnością.
Ekoskóra wady i zalety – czy warto wybrać łóżko z ekoskóry?
Gdy już wiesz, jak wyglądają właściwości ekoskóry w odniesieniu do skóry naturalnej i skaju, przyjrzymy się wadom i zaletom łóżka ze skóry ekologicznej. Czy warto zdecydować się na taki model?
Zalety łóżka ze skóry ekologicznej
- Jest łatwe do utrzymania w czystości – kurz i mniejsze zabrudzenia można szybko zetrzeć wilgotną ściereczką
- Jest dobre dla alergików – ekoskóra nie wchłania kurzu, zaś możliwość szybkiego usunięcia osadzającego się pyłu ułatwia życie osobom z alergią
- Nie wymaga specjalnych działań konserwacyjnych – w przeciwieństwie np. do skóry naturalnej
- Prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie
- Osoby posiadające zwierzęta z pewnością docenią fakt, że z ekoskóry bardzo łatwo można pozbyć się sierści
Wady łóżka z ekoskóry
- Obicie łóżka może wydawać się chłodne w kontakcie z ludzką skórą – warto zadbać o stałą temperaturę w sypialni o każdej porze dnia i roku
- Sypialnia może wymagać wizualnego ocieplenia za pomocą tekstylnych dodatków
- Stylistyka łóżek z ekoskóry może bardziej odpowiadać młodym osobom
- Łóżka z ekoskóry najlepiej prezentują się w neutralnej kolorystyce, takiej jak biel, czerń czy szarość – wielbiciele bardziej wyszukanych barw mogą mieć trudności z zakupem łóżka z ekoskóry
Co będzie lepsze - ekoskóra czy materiał?
Poszukując łóżka tapicerowanego możemy zastanawiać się, co będzie dla nas lepszym wyborem - ekoskóra czy inny materiał, taki jak welur? Oczywiście na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, gdyż wiele zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Niemniej jednak, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, takich jak to, w jakim stylu zamierzamy urządzić sypialnię, czy zależy nam na bardzo przytulnym wnętrzu oraz jaki kolor obicia łóżka nam się najbardziej podoba. Tego rodzaju analiza oraz znajomość zalet i wad ekoskóry pomoże nam szybko rozwiać wątpliwości.
Dostępna kolorystyka, rozmiary i funkcje łóżek ze skóry ekologicznej
Łóżka z ekoskóry mogą co prawda występować w wielu kolorach, jednak do najpopularniejszych i najlepiej prezentujących się zdecydowanie można zaliczyć barwy ponadczasowe. Czarne łóżko z ekoskóry, podobnie jak białe czy szare jest niezwykle wdzięczne w aranżacji ze względu na neutralną kolorystykę. To doskonała propozycja dla wielbicieli klasycznych, eleganckich wnętrz, a także dla tych, którzy lubią wprowadzać do swojej sypialni częste zmiany wystroju.
Jeśli chodzi o dostępne wielkości łóżek ze skóry ekologicznej, to również mamy w czym wybierać. Wygodne łóżko pojedyncze z ekoskóry posiada powierzchnię spania 120x200, zaś łóżka dwuosobowe występują w dwóch wielkościach – standardowej 140x200 oraz w wariancie najchętniej wybieranym przez pary jakim jest łóżko 160x200 ekoskóra.
Osoby poszukujące praktycznych łóżek ze schowkiem również w kategorii łóżek do sypialni z ekoskóry znajdą coś dla siebie. Łóżka z ekoskóry z pojemnikiem nie tylko ułatwią przechowywanie sezonowej pościeli, ale także posiadają stylowe i praktyczne elementy, takie jak pikowany zagłówek.
Do jakich wnętrz pasuje łóżko z ekoskóry?
Łóżka ze skóry ekologicznej zdecydowanie najlepiej odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie w towarzystwie śnieżnobiałych ścian. Tego rodzaju meble do spania prezentują się również atrakcyjnie w sypialni, w której akcent kolorystyczny położony jest na wybraną ścianę, np. w postaci graficznej tapety czy też pokrytej kontrastującym kolorem farby. Łóżko z ekoskóry będzie również dobrze prezentowało się w sypialni urządzonej w stylu industrialnym (w towarzystwie ściany z surowej cegły) oraz minimalistycznym. Ekoskóra wygląda szczególnie atrakcyjnie w zestawieniu z drewnianą podłogą czy innymi elementami wyposażenia w naturalnej drewnianej kolorystyce.
Jakie dodatki wybrać do łóżka z ekoskóry?
Jako że łóżka z ekoskóry mogą wizualnie nieco ochładzać sypialnię, to warto zadbać o wzbogacenie wystroju pomieszczenia o podnoszące przytulność wnętrza akcesoria. W tej roli doskonale odnajdą się miłe w dotyku tekstylia, takie jak poduszki, pufy czy miękkie dywaniki. W towarzystwie łóżka ze skóry ekologicznej świetnie odnajdą się tekstylia z graficznymi printami, a także te, w odcieniach beżu i złota.