Welur jest materiałem, który większości ludziom kojarzy się z samochodami. W końcu, to właśnie ta tkanina obok skóry naturalnej przez wiele lat była najpowszechniej wykorzystywana do obijania siedzeń w autach. Nierzadko również używano jej do wykańczania boczków w drzwiach samochodowych, aby stylistyka wnętrza każdego pojazdu była możliwie jak najbardziej spójna. Welurowa tkanina od kilku lat ponownie zaczyna odzyskiwać popularność w dekoratorstwie wnętrz, natomiast w roku 2019 została okrzyknięta najmodniejsza tkaniną, przy użyciu której tapicerowane są meble. Jakie cechy posiada welur? Dlaczego zakup łóżka obitego tą tkaniną jest dobrym rozwiązaniem i jakie są jej wady i zalety? Między innymi na ta pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Welur, aksamit, welwet czy plusz? Czy to to samo?

Welur, aksamit i welwet są bardzo często zamiennie używanymi określeniami dla jednego rodzaju tkaniny. Wspólnymi ich cechami są miękkość, puszystość oraz fakt, że przynależą one do pluszu – miękkiej tkaniny z runową okrywą. Natomiast różnią się one między sobą:

  • Długością puszystej okrywy
  • Grubością
  • Elastycznością
  • Sposobem, w jakim uzyskiwana jest puszystość okrywy
  • Rodzajem użytych włókien

Welur jest materiałem, którego okrywa runowa wytwarzana jest z nitek osnowy. Ma on krótkie włosie (najczęściej jedwabne), jest elastyczny, wytrzymały i przyjemny w dotyku. Jedną z jego charakterystycznych cech jest uzyskanie w procesie produkcyjnym efektu nierównomiernego cieniowania co sprawia, że meble, na których ułożony jest ten materiał wyglądają bardzo atrakcyjnie i ekskluzywnie. Mianem weluru często określa się cienki aksamit.

Aksamit to gruba tkanina bawełniana składająca się z dwóch warstw – matowego podłoża oraz miękkiego, połyskliwego meszku o długości nie przekraczającej 3 mm. Tkanina ta jest dość sztywna, a jako nitki runowe stosuje się w niej bawełnę, wełnę, a nawet jedwab. Aksamit w odróżnieniu od innych tkanin, wytwarzany jest z sześciu nitek, skąd też wzięła się jego nazwa – „heksámitos” (składający się z sześciu nitek).

Welwet to tzw. plusz wątkowy, ponieważ jego runo tworzone jest z wątku. Długość okrywy welwetu przekracza 3 mm. Tkanina ta jest bardzo podobna zarówno do aksamitu jak i weluru, wytwarza się ją z włókien bawełnianych i jedwabnych lub tylko z bawełnianych. W odróżnieniu od aksamitu jest ona sztywniejsza i mniej błyszcząca.

Łóżko welurowe z pojemnikiem i stelażem

Czy welur jest modny? W jakich wnętrzach sprawdzą się łóżka tapicerowane welurem?

Jak już wspomnieliśmy, welur cieszy się dużą popularnością wśród projektantów wnętrz i okrzyknięto go tkaniną roku 2019. Co więcej, welur wymieniany jest również w trendach 2020. Co sprawia, że jego popularność nie gaśnie? Dzięki swojej puszystości i mieniącej się kolorystyce sprawia, że pomieszczenia wyglądają na znacznie bardziej przytulne. Łóżka tapicerowane welurowe są doskonałym przykładem mebli, dzięki którym każda sypialnia, w której znajdzie się takie łóżko zyska na komforcie oraz elegancji. W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się takie właśnie meble?

Styl glamour

Glamour jest stylem, który kojarzy się z komfortem, luksusem i klasą. Bardzo wyraziste barwy (np. niebieski, fiolet, róż) łączone są z bardziej stonowanymi kolorami (m.in. beż, różne odcienie szarości, biel). Można je stosować wedle upodobań – łączenie mebli z pozostałym wyposażeniem oraz dekoracjami, jednak należy mieć na uwadze, aby nie używać wyłącznie zbyt intensywnych barw, ponieważ dłuższe obcowanie z nimi może być zbyt męczące. Czy łóżko welurowe sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu glamour? Oczywiście, że tak. Przykładowo łóżko welurowe szare bardzo dobrze skomponuje się z tekstyliami oraz dodatkami w żywych barwach i wprowadzi równowagę w całym pomieszczeniu.

Sypialnia w stylu glamour

Styl nowoczesny i minimalistyczny

W stylu nowoczesnym urządzana jest znakomita większość współcześnie budowanych domów oraz bloków mieszkalnych. Aranżowane w ten sposób wnętrza bardzo często cechuje minimalizm, czyli ład, porządek oraz brak przesady. Nieodzownymi kolorami, które kojarzą się ze stylem nowoczesnym są czerń, biel oraz odcienie szarości, ale schematy te również można przełamywać dodając do wnętrz meble i dodatki w takich barwach jak np.: morski, beżowy, żółty i czerwony. Łóżko z welurowym zagłówkiem również w pomieszczeniu urządzonym w stylu nowoczesnym będzie się idealnie sprawdzać, zawłaszcza, gdy wybierzmy model w niespotykanym kolorze (np. morskim). Dzięki temu, sypialnia stanie się bardziej przytulna i zarazem zyska na elegancji.

Turkusowe łóżko welurowe z podnoszonym stelażem

Welur wady i zalety

Poznaliśmy już charakterystyczne cechy weluru. Jakie zalety i wady mają łóżka tapicerowane obite tą tkaniną i czy warto zdecydować się na łóżko welurowe do sypialni?

Zalety łóżka welurowego:

  • Prezentuje się bardzo atrakcyjnie i elegancko
  • Miękka tkanina sprawia, że mebel jest nie tylko miły w dotyku, ale również ciepły wizualnie i fizycznie
  • Wysoka trwałość
  • Nie mechaci się
  • „Żywa kolorystyka” np. w przypadku obicia morskiego

Wady łóżka welurowego:

  • Czyszczenie zabrudzeń wymaga pewnej wprawy
  • Wyszukany materiał może nie przypaść do gustu młodszym użytkownikom
Beżowe łóżko welurowe z zagłówkiem i pojemnikiem

Co jeszcze mają do zaoferowania łóżka tapicerowane welurowe?

Łóżko welurowe do sypialni może występować w kilku odsłonach kolorystycznych, a także najpopularniejszych rozmiarach. W bardzo małych sypialniach oraz pokojach gościnnych najlepiej sprawdzą się łóżka tapicerowane w rozmiarze 120x200. Są to modele przede wszystkim jednoosobowe, które właśnie osobom śpiącym w pojedynkę zapewnią największą wygodę. Pary poszukujące mebla, który zagwarantuje wystarczającą wygodę właśnie dwóm osobom, powinny wybrać łóżko welurowe 140x200 z pojemnikiem. Dodatkowy schowek otwierany od góry znacząco podniesie jego funkcjonalność i dzięki temu, taki model łóżka sprawdzi się nawet w mniejszej sypialni.

Łóżko welurowe 160x200 to najchętniej wybierany przez pary wariant, który gwarantuje bardzo wysoki komfort użytkowania i bardzo dużą przestrzeń. Osobom poszukującym iście królewskich warunków do snu polecamy łóżko welurowe 180x200 – jest to model idealny do dużych i bardzo dużych sypialni.

Najpopularniejszym kolorem, w jakim występują wszelkiego rodzaju łóżka tapicerowane jest szary. Jest to kolor uznawany za ponadczasowy, dzięki czemu sprawdza się w każdym rodzaju wnętrza. Prócz szarości, łóżka welurowe występują również w takich barwach jak m.in. beż i morski – są to barwy, które skutecznie ożywiają sypialnię i bardzo dobrze komponują się z dodatkami występującymi w ciemnych i jasnych barwach.

Jakie dodatki wybrać do łóżka welurowego?

Mimo, że welur sam w sobie jest materiałem, który bardzo ociepla wnętrze sypialni, to warto jest zadbać o dodatki, które dodatkowo ubogacą jej wystrój. Narzuta oraz zasłony o bardziej stonowanych kolorach będą bardzo dobrze uzupełniać się z łóżkiem. Szafa z dużym lustrem dodatkowo rozświetli wnętrze, natomiast mniejsze dodatki (kolorowe pufy i poduszki - welur szczególnie korzystnie prezentuje się w otoczeniu błyszczących akcesoriów) wniosą do sypialni jeszcze więcej elegancji.

Błyszczące poduszki do łóżka welurowego