Wygodne łóżko ma nieodzowny wpływ na jakość snu i komfort wypoczynku. Ponadto, powinno ono również współgrać z resztą wyposażenia sypialni oraz stanowić jej najważniejszy element dekoracyjny. Aby wybrany model spełniał wszystkie te kryteria, powinien być bardzo starannie dobrany. W dzisiejszym artykule przedstawimy wszystkie różnice, jakie występują pomiędzy łóżkami tapicerowanymi ze stelażem a kontynentalnymi, a także przedstawimy ich atuty i doradzimy, na które z nich się zdecydować podczas aranżowania sypialni.

Co to jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne jest typem łóżka tapicerowanego. Jego cechami charakterystycznymi są: bardzo masywna budowa, solidna i zwarta konstrukcja oraz powierzchnia spania znajdująca się wysoko nad podłogą. Każdy model składa się z kilku podstawowych elementów:

 • Skrzyni, w której mogą znajdować się sprężyny bonellowe otulone izolującym materiałem (tzw. boxspring). W innych wariantach zamiast sprężyn zastosowane są pełnowymiarowe pojemniki na pościel zamykane płytami lub funkcjonalne szuflady. Wysokość skrzyni wynosi średnio 30-35 cm
 • Sprężynowego materaca lub dwóch (na każdą połowę łóżka)
 • Cienkiego materaca nawierzchniowego (tzw. topper)
 • Tapicerowanego wezgłowia
Łóżko kontynentalne

Dlaczego łóżko kontynentalne może być dobrym wyborem do sypialni?

 • Jest to bardzo solidny mebel z wysoko usytuowaną powierzchnią spania (ok. 60-70 cm od podłogi), co wpływa na wygodę wchodzenia i schodzenia z łóżka
 • Model wyposażony w pojemniki znacząco podnosi funkcjonalność łóżka i pozwala uporządkować domowe rzeczy
 • Posiada tapicerowane wezgłowie, które podnosi komfort użytkowania
 • Elegancki i nowoczesny wygląd
 • Masywna budowa sprawia, że ten typ łóżka bardzo dobrze wygląda w dużych sypialniach
 • Duży wybór szerokości łóżek pozwala dopasować rozmiar do własnych potrzeb

Łóżko kontynentalne i jego wady:

 • Zwarta konstrukcja mebla sprawia, że taki model sprawdza się głównie w bardzo dużych pomieszczeniach – w małej sypialni może przytłaczać swoją wielkością i masywnością
 • Wysoko osadzona powierzchnia spania nie dla wszystkich użytkowników jest atutem
 • W parze z solidnością idzie wysoka masa mebla – łóżka kontynentalne są bardzo ciężkie. Samo wniesienie takiego łóżka do mieszkania znajdującego się wyższych piętrach jest nie lada wyzwaniem, podobnie jak przestawienie łóżka w przypadku zmiany aranżacji sypialni
 • W przypadku pojemników otwieranych od góry, dostanie się do ich wnętrza wymaga użycia dość dużej siły – płyty zamykające schowki są dość ciężkie. Mechanizmy otwierające wyposażone są w sprężyny, których celem jest ułatwienie korzystania z pojemników
 • Sprawdza się głównie we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym (w innych, takich jak np. w stylu skandynawskim taki model będzie wprowadzał niepotrzebny dysonans w aranżacji)
 • Łóżka kontynentalne najlepiej prezentują się w rozmiarze minimum 160x200. Mniejsze mogą prezentować się mniej atrakcyjnie (zaburzony stosunek wysokości do szerokości mebla)

Łóżko tapicerowane ze stelażem

Łóżko tapicerowane ze stelażem jest modelem, który również charakteryzuje się solidnością wykonania, ale już sam jego wygląd jest zdecydowanie lżejszy w porównaniu z wariantem kontynentalnym. W takim łóżku również powierzchnia spania znajduje się na mniejszej wysokości, natomiast stelaż skonstruowany z listew sprężynujących może być zamontowany na stałe (wariant bez pojemnika lub z szufladami) bądź na mechanizmach podnoszących (pojemnik w skrzyni). Podobnie jak w łóżkach kontynentalnych, także tutaj o dodatkową wygodę użytkowników dba tapicerowane oparcie.

Łóżko tapicerowane ze stelażem

Zalety łóżka ze stelażem:

 • Atrakcyjna i różnorodna stylistyka
 • Wysokość powierzchni spania można dostosować do własnych potrzeb – skrzynia bez materaca może mieć średnio 30-40 cm wysokości liczonej od podłogi, natomiast po nałożeniu materaca na stelaż wysokość łóżka zmienia się na ok. 40-60 cm (w zależności od grubości wybranego materaca)
 • Lekka konstrukcja sprawia, że przestawienie łóżka w przypadku zmiany aranżacji w sypialni nie jest trudne
 • Łóżka ze stelażem oferowane są bez pojemnika (modele na wyższych nóżkach), z pełnowymiarowym schowkiem w skrzyni lub z szufladami
 • Łóżko ze stelażem podnoszonym doskonale sprawdza się zarówno w dużej sypialni, jak i małym pokoju gościnnym
 • Pasuje do sypialni zaprojektowanej w każdym stylu, co ułatwia urządzanie wnętrza
 • Posiada tapicerowane oparcie
 • Duża liczba szerokości łóżek do wyboru

Wady łóżka ze stelażem:

 • Komfort snu zależny jest w dużej mierze od wyboru materaca, który często można nabyć osobno. Dlatego w przeciwieństwie do łóżek kontynentalnych, tutaj to na nas spoczywa konieczność dopasowania materaca do łóżka. Dobrej jakości materac musi posiadać strefy komfortu oraz być cichy. Z tego względu polecane są materace kieszeniowe
 • Wysokość łóżka również zależna jest od doboru grubości materaca
 • Model ze stelażem może okazać się niewystarczający, gdy zależy nam na bardzo dużym pojemniku (łóżka kontynentalne z pojemnikiem ze względu na wysokość skrzyni zapewniają większą pojemność)
Łóżko z podnoszonym stelażem i pojemnikiem

Łóżka z podnoszonym stelażem i pojemnikiem – rozwiązanie idealne do każdego pomieszczenia

Urządzenie małej sypialni jest nie lada wyzwaniem dla właścicieli niewielkiego mieszkania. Taki mebel musi przecież zapewniać ponadprzeciętną wygodę i tym samym zdrowy, spokojny sen. Łóżka z podnoszonym stelażem i pojemnikiem są rozwiązaniem gwarantującym nie tylko powyższe aspekty, ale również maksimum funkcjonalności. W pomieszczeniu mającym ok. 10 m2 z powodzeniem może zostać ustawione łóżko z podnoszonym stelażem 160x200, a nawet łóżko z podnoszonym stelażem 180x200. Warunkiem jest zachowanie co najmniej 40 cm wolnej przestrzeni z każdej strony mebla, aby została zachowana swoboda poruszania się po pomieszczeniu. Łóżko podnoszone 160x200 jest optymalnym rozwiązaniem, które zapewnia więcej niż wystarczający komfort dwóm osobom. Unoszony stelaż umożliwia dostanie się do schowka bez zabierania dodatkowej przestrzeni w pokoju, natomiast pełnowymiarowy pojemnik pozwala uporządkować tekstylia oraz sezonowe ubrania, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu.

Pary, które dysponują dużymi sypialniami mogą z powodzeniem zdecydować się na łóżko ze stelażem 160x200 lub łóżko ze stelażem 180x200 wyposażone w pojemniki w postaci szuflad. Taki rodzaj pojemników pozwala segregować nie tylko tekstylia, ale również drobniejsze przedmioty lub bieliznę, dzięki czemu sypialnia zyska jest większą funkcjonalność.

Pokoje gościnne charakteryzują się na ogół niezbyt dużą powierzchnią, dlatego łóżko z podnoszonym stelażem 120x200, w takim pomieszczeniu sprawdzi się idealnie. Jest to rozwiązanie dedykowane dla jednej osoby, ponieważ zapewni jej wręcz królewskie warunki, ale przez parę nocy wyśpią się na nim również dwie osoby. Łóżko ze stelażem 120x200 to również mebel, który swoją rolę bardzo dobrze spełni w pokoju dziecka.

Zarówno łóżko tapicerowane ze stelażem, jak i łóżko kontynentalne posiadają bardzo wiele zalet oraz pewne wady. To, na jaki wariant się zdecydujemy zależne jest od osobistych preferencji oraz kilku bardzo ważnych kwestii, takich jak m.in. styl, w jakim urządzona jest sypialnia, jej wielkość, a także liczba schowków, jakimi dysponujemy w mieszkaniu.