Wybór odpowiedniego rozmiaru łóżka to kluczowa kwestia, która obok dobrej jakości materaca w największym stopniu przesądza o jakości naszego snu. Zbytnio ograniczone miejsce do spania może bardzo negatywnie wpływać na komfort wypoczynku, dotyczy to zarówno łóżek dla pary jaki i modeli pojedynczych. Jak wybrać łóżko jednoosobowe by zapewnić sobie zdrowy, spokojny sen i jaka szerokość łóżka dla jednej osoby będzie najlepsza?

Wymiary łóżka jednoosobowego – jak je odczytywać?

Standardowe wymiary łóżka jednoosobowego rozpoczynają się od wielkości 80x200, przez 90x200, 100x200 do 120x200 cm. Większe modele zwykle określane są jako dwuosobowe, choć należy to potraktować jako ogólne wytyczne i nic nie stoi na przeszkodzie, by zgodnie z własnym upodobaniem wybrać łóżko 140x200 czy 160x200 jako model przeznaczony do spania dla jednej osoby.

Najchętniej wybierane łóżko jednoosobowe ma rozmiar 90x200, wiele osób wybiera także wielkość 120x200 cm. Przed zakupem, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymiary te dotyczą nie tyle samego łóżka jednoosobowego, lecz pasującego do niego materaca. Rama łóżka, na której osadzony będzie materac musi więc być odpowiednio większa, zwykle od kilku do kilkunastu centymetrów z każdej strony. Kwestia ta jest szczególnie istotna w momencie, gdy dysponujemy niewielkim metrażem sypialni, dlatego też przed zakupem nowego mebla do spania warto sprawdzić dokładne wymiary łóżka jednoosobowego, które nas interesuje.

Standardowe wymiary łóżka jednoosobowego dostosowane są do osób średniego wzrostu, gdyż długość powierzchni spania wynosi tutaj 200 centymetrów. Druga wartość liczbowa oznacza szerokość materaca.

Łóżko jednoosobowe 90x200 z pojemnikiem szare

Jaka szerokość łóżka dla jednej osoby będzie najlepsza?

Jak już wspomnieliśmy, zdecydowanie najpopularniejsze łóżko jednoosobowe ma rozmiar 90x200, jednak to, czy takie wymiary łóżka jednoosobowego będą dla nas odpowiednie zależne jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji czy dostępnej przestrzeni w sypialni.

Łóżko jednoosobowe do małej sypialni

Na standardowe wymiary łóżka jednoosobowego 90x200 zwykle decydują się osoby, których sypialnia jest na tyle mała, że większy model wyraźnie utrudniłby przemieszczanie się po pokoju. W takiej sytuacji raczej nie mamy zbyt dużego pola do manewru odnośnie tego, jakie łóżko jednoosobowe będzie miało wymiary, niemniej jednak nadal można wybierać pomiędzy rozmiarem 80x200 a 90x200. Ten pierwszy co prawda pozwoli dodatkowo zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu, w którym każdy centymetr jest niemal na wagę złota, jednak jego wybór może się na nas zemścić w postaci mało komfortowego snu. Jako iż sypialnia jest miejscem służącym odpoczynkowi i regeneracji organizmu, to w takim przypadku lepiej zdecydować się na łóżko jednoosobowe 90x200.

Łóżko jednoosobowe do średniej i dużej sypialni

W przypadku sypialni, których metraż nie jest nadmiernie ograniczający, można z powodzeniem zgodnie z własnymi preferencjami ustalić, jaka szerokość łóżka dla jednej osoby będzie najlepsza. W tym celu, dobrze jest przeanalizować własne potrzeby. Osoby, które często przewracają się z boku na bok podczas snu zwykle potrzebować będą łóżka jednoosobowego, którego rozmiar będzie większy niż 90x200. W takim przypadku optymalnym wyborem będzie łóżko jednoosobowe 120x200.

Co więcej, łóżko jednoosobowe, którego wymiary wynoszą 120x200 cm to również dobry wybór dla osób posiadających czworonożnego przyjaciela. Mawia się, że ludzie dzielą się na tych, którzy pozwalają psu spać w swoim łóżku i na tych, którzy się do tego nie przyznają;-) Spanie z psem w jednym łóżku pozwala zredukować stres i wzmocnić więzi, może być jednak nieco kłopotliwe (szczególnie w przypadku posiadania psów dużych ras), jeśli dysponujemy zbyt małym łóżkiem. Z tego względu, łóżko jednoosobowe 90x200 może nie być najlepszym wyborem i zdecydowanie trafniejszym zakupem będzie rozmiar 120x200.

Łóżko jednoosobowe młodzieżowe

Jak wybrać łóżko jednoosobowe dla młodzieży i dla dorosłych?

Większe łóżko jednoosobowe to również dobre rozwiązanie dla osób, którym sypialnia służy także za miejsce wypoczynku w ciągu dnia. Idealnym przykładem są tutaj nastolatki. Pokój dorastającego dziecka to salon, sypialnia i miejsce do nauki w jednym, łóżko pełni tam więc rolę specjalną, nierzadko służąc także jako wygodne siedzisko np. podczas spotkania z przyjaciółmi. Z tego względu warto wybrać takie łóżko jednoosobowe, którego wymiary pozwolą na pełną funkcjonalność mebla. Dlatego też łóżka jednoosobowe dla młodzieży to często modele w rozmiarze 120x200. Co więcej, dobrze jest zdecydować się na łóżko jednoosobowe tapicerowane, które nie tylko wizualnie ociepli pomieszczenie, ale również zapewni wygodę wypoczynku dzięki dodatkowym funkcjonalnościom, takim jak miękkie wezgłowie, o które można się wygodnie oprzeć np. korzystając z laptopa czy podczas czytania książek czy też praktyczny pojemnik w skrzyni mebla. Łóżka jednoosobowe dla młodzieży często wyposażone są w pojemniki w postaci szuflad, co zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania różnych rzeczy i ułatwia szybki dostęp do wnętrza pojemników.

Łóżko jednoosobowe ze stolikiem nocnym

Jako iż meble takie jak łóżko nabywamy z myślą o tym, by służyły nam na przynajmniej kilka lat, to podczas poszukiwań nie warto stosować specjalnego podziału na łóżko jednoosobowe dla dorosłych i dla młodzieży. W obu przypadkach najlepiej postawić na funkcjonalność, możliwie dużą i wygodną powierzchnię spania oraz klasyczny design i neutralne barwy. Nastolatki szybko dorastają, dlatego modele określane jako łóżka jednoosobowe dla młodzieży, które zwykle cechuje krzykliwa kolorystyka i dużo zdobień (nierzadko również grafik) mogą nie nadążyć za zmiennym gustem dorastających ludzi. Z tego względu lepiej wybrać ponadczasowe łóżko jednoosobowe tapicerowane, np. w kolorze szarym, a zmian w wystroju wnętrza dokonywać za pomocą ciekawych i wyrazistych dodatków tekstylnych, takich jak zasłony, poduszki czy pledy.

Wygodne łóżko jednoosobowe - niskie czy wysokie?

Jeśli chodzi o wymiary łóżka jednoosobowego, ważne jest nie tylko to, jaka szerokość łóżka dla jednej osoby będzie odpowiednia, ale również jego wysokość. Jest to kwestia szczególnie istotna zarówno w przypadku, gdy chodzi o łóżko jednoosobowe dla dorosłych, jak i dla młodzieży.

Łóżko jednoosobowe niskie – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Łóżko jednoosobowe niskie to najczęściej wybierany typ mebla do spania z przeznaczeniem do sypialni usytuowanej na poddaszu. Niski, spadzisty dach wymusza rezygnację z masywnych łóżek o wysokich zagłówkach. Łóżko jednoosobowe niskie pozwala na niemal dowolne usytuowanie na poddaszu oraz na uniknięcie uderzenia się o skos przy porannym wstawaniu. Tego typu meble zwykle są drewniane, z nisko osadzoną powierzchnią spania, z niskim (lub bez) zagłówkiem, najczęściej bez pojemnika.

Łóżko jednoosobowe wysokie – czy warto się na takie zdecydować?

Łóżko jednoosobowe wysokie z kolei może być utożsamiane z modelami kontynentalnymi, które posiadają masywną skrzynię z pojemnikami, jak np. łóżko hotelowe 90x200. Tego rodzaju meble charakteryzuje wyżej osadzona powierzchnia spania (w porównaniu do standardowych łóżek) oraz zwykle dosyć wysokie wezgłowie, dlatego nie jest to najlepszy wybór z przeznaczeniem na poddasze. Z drugiej strony, łóżko jednoosobowe wysokie bardzo dobrze się prezentuje i zwykle przebija komfortem spania modele niskie. Z tego względu, o ile nie ogranicza nas zbyt mała sypialnia to jest to zdecydowanie model godny polecenia.

Łóżko jednoosobowe dla osób starszych

Warto jednak wspomnieć, że zarówno łóżko jednoosobowe wysokie jak i niskie mogą nie być najlepszym wyborem dla osób starszych. W trosce o własne zdrowie (szczególnie w przypadku problemów ze stawami czy kręgosłupem) najlepiej unikać skrajnych wysokości łóżka i zdecydować się na modele pośrednie. Zbyt wysoko lub zbyt nisko osadzona powierzchnia spania może znacząco utrudnić poranne wstawanie z łóżka, a nawet przyczynić się do powstawania kontuzji. Dlatego też dla większości osób, optymalnym wyborem jest łóżko jednoosobowe z materacem, w przypadku którego wysokość spania wynosi około 50 cm.

Łóżko jednoosobowe z pojemnikiem czy bez?

Dobrze jest również mieć świadomość, że kwestia wysokości mebla do spania jest powiązana z dodatkową funkcjonalnością mebla, jaką jest wbudowany pojemnik na pościel. Znalezienie niskiego łóżka jednoosobowego ze schowkiem nie jest łatwe. Modele o średniej wysokości z kolei mają do zaoferowania różnego typu pojemniki, takie jak szuflady czy cała skrzynia łóżka (takie rozwiązanie posiada łóżko jednoosobowe otwierane do góry).

Łóżko jednoosobowe z pojemnikiem to również doskonały wybór do małej sypialni, gdyż schowek pozwala zaoszczędzić miejsce w szafie i z powodzeniem nada się do przechowywania zapasowej pościeli, koców czy poduszek. Przykładowo, łóżko 90x200 otwierane do góry posiada pojemnik o wielkości i wysokości analogicznej jak powierzchnia spania, co zapewnia dużo dodatkowego miejsca do przechowywania. Mniejsze, ale za to bardzo wygodne w użytkowaniu pojemniki posiadają modele takie jak łóżko jednoosobowe z szufladami.