W poprzednim artykule poruszaliśmy temat niełatwego wyboru łóżka dla nastolatki. Wydawać by się mogło, że to właśnie zalezienie odpowiedniego mebla do spania dla dziewczyny jest najtrudniejsze. Nic bardziej mylnego. Dorastający mężczyźni także są wybredni, dlatego warto z rozwagą wybierać meble do ich pokoju. Jakie aspekty warto uwzględnić przed zakupem oraz jak znaleźć model łóżka, który długo posłuży nastolatkowi?
Pokój nastolatka to nie tylko jego sypialnia
Podczas poszukiwań nowego łóżka dla nastolatka, warto pamiętać o tym, że jego pokój nie tylko pełni rolę pomieszczenia do spania, ale również kilka innych, niemniej istotnych funkcji. Podobnie, jak w przypadku innych dzieci, także i dorastający syn potrzebuje mieć w swoim pokoju wydzielone strefy o różnym przeznaczeniu – przede wszystkim do nauki, do spędzania czasu w ciągu dnia oraz właśnie do spania. Szukając łóżka dla chłopca, warto mieć na uwadze to, by styl i kolorystyka mebla były spójne zresztą aranżacji pomieszczenia, a także by łóżko nie było zbyt masywne (lub drobne) w odniesieniu do metrażu pokoju i gabarytów innych mebli. W przypadku nastolatków, w kwestii wyboru łóżka, dobrze jest również nie zapominać o tym, że zwykle to ten mebel służyć mu będzie za miejsce do spędzania czas za dnia – powinno więc oferować znacznie większą funkcjonalność niż standardowe modele drewniane o podstawowej konstrukcji.
Łóżko dla młodego mężczyzny – musi być przede wszystkim funkcjonalne
W przypadku nastolatków, wygodne łóżko to podstawa. O komforcie tego rodzaju mebla przesądza w dużej mierze rodzaj wybranego materaca (do najwygodniejszych zalicza się materace kieszeniowe), lecz nie mniej ważną rolę pełni dostępna powierzchnia spania oraz wezgłowie.
Jeśli chodzi o ilość miejsca do spania potrzebnej dla jednej osoby (nastolatka najlepiej rozpatrywać w kategoriach gabarytowych osób dorosłych), to zwykle mianem minimum określa się wielkość 90x200. Niestety, dla wielu osób taka powierzchnia łózka jest niewystarczająca, szczególnie jeśli lubimy spać w różnych pozycjach i mieć pełną swobodę ruchów. Dlatego też, o ile metraż pokoju chłopaka na to pozwala, to warto zakupić większy mebel – łóżko 120x200, a nawet dla maksymalnego komfortu snu – model w rozmiarze 140x200.
Z kolei, mając na względzie wygodę spędzania czasu wolnego – choćby podczas wieczornej lektury książki – warto zadbać także o to, by wybrany model łóżka posiadał zagłówek. Oparcie łóżka ma zwykle powyżej 50 cm wysokości ponad jego ramę i zapewnia nie tylko swobodne oparcie dla pleców i tym samym wygodne spędzanie czasu w pozycji półleżącej (szczególnie modele tapicerowane), ale również pełni funkcję ochronną dla stykającej się z meblem ściany, pozwalając na uniknięcie pojawiających się z czasem nieestetycznych przetarć czy zabrudzeń na ścianie.
Jako iż młodzież zwykle nie może poszczycić się pokojami o dużym metrażu, to warto przy zakupie łóżka, uwzględnić potrzebę posiadania również dodatkowego pojemnika. Tego rodzaju opcja to częste wyposażenie łóżek tapicerowanych, w przypadku których schowkiem może być cała skrzynia mebla pod stelażem lub też funkcjonalne szuflady. Pojemniki pozwolą zaoszczędzić dużo miejsca w szafie, gdyż z powodzeniem można w nich przechowywać zapasową pościel, koce czy inne tekstylia.
Minimalizm i nowoczesność stylu oraz łatwość pielęgnacji
Nabywając łóżko tapicerowane dla chłopaka warto patrzeć nie tylko na obecne potrzeby dziecka, ale i przyszłe – w końcu łóżko powinno mu posłużyć co najmniej kilka lat. W związku z tym, najlepszym wyjściem jest postawienie na neutralne i uniwersalne barwy, takie jak czerń, szarość czy biel. Taka kolorystyka doskonale odnajdzie się niemal w każdej aranżacji wnętrza i nie przytłoczy go. W razie potrzeby i szybko zmieniających się gustów nastolatka, zawsze można modyfikować wygląd łóżka uzupełniając je o inne dodatki – zmiana odcienia narzuty czy poduszek wizualnie odmieni mebel, nie narażając na niepotrzebnie wysokie koszty.
Warto wspomnieć, że łóżka tapicerowane dla chłopaka również mogą występować w różnych tkaninach obiciowych. O ile dziewczynom podoba się zwykle bardzo miły w dotyku i modny ostatnio welur, o tyle młodzi mężczyźni znacznie chętniej decydują się na łóżko z ekoskóry 120x200 czy też wariant tapicerowany tkaniną o splocie płóciennym. Niewątpliwą zaletą skóry ekologicznej są klasyczne kolory (zwykle czerń, szarość czy biel), elegancki charakter łóżka nią tapicerowanego oraz łatwość utrzymania mebla w należytej czystości. Z kolei łóżka w tkaninie tapicerskiej o splocie płóciennym (Savana) są doskonałą alternatywą dla osób, którym zależy na wizualnym ociepleniu wnętrza i bardziej neutralnych barwach obicia (np. ciemny szary czy szary).
Zastanawiając się nad wyglądem łóżka dla chłopaka nie można również pominąć kwestii jego charakteru. Tutaj najlepiej sprawdzą się proste bryły i klasyczne kształty. Młody mężczyzna z pewnością zadowoli się ponadczasowym designem z klasycznym poprzecznie pikowanym wezgłowiem. Bardziej wyszukane formy, takie jak drapowane obicie raczej nie będą dobrym pomysłem, tym bardziej, że w parze z dekoracyjnością idzie większa trudność w czyszczeniu takiego modelu łóżka.
Nie zapominajmy o zdaniu młodych ludzi
Rodzice nierzadko decydują na zakup łóżka dla nastolatka na prezent. Tego rodzaju pomysł jest bardzo praktyczny, ale dość ryzykowny. Dlatego też, aby niespodzianka okazała się udana, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji nie tylko przeanalizować wyżej opisane kwestie, ale również poznać gust i potrzeby swojego dziecka lub zapytać je o zdanie. Zaangażowanie młodzieży w proces decyzyjny z pewnością ucieszy nastolatka, uszanuje jego niezależność i tym samym pozwoli upewnić się rodzicom o słuszności wyboru nowego wyposażenia.