Wybór kolorystyki do poszczególnych pomieszczeń w domu powinien być dobrze przemyślany, ponieważ barwy, którymi ściany zostaną pomalowane mogą nam towarzyszyć nawet przez kilka kolejnych lat. Jednak nie tylko kolory ścian muszą być starannie dobrane, również kolorystyka mebli oraz wszelkich dodatków ma niebagatelne znaczenie zarówno dla samego wystroju wnętrza, jak i naszego organizmu. Jakie kolory powinny znaleźć się w sypialni, aby całość prezentowała się elegancko, spójnie i jednocześnie wprawiała nas w dobry nastrój?
Kolory ścian w sypialni – jakie barwy sprzyjają wypoczynkowi?
Sypialnia jest pomieszczeniem, które stanowi oazę spokoju i pewnego rodzaju azyl odcinający jej użytkowników od reszty domostwa. Dlatego też kolory użyte do wykończenia takiego pomieszczenia muszą przede wszystkim koić nas po każdym dniu, ale jednocześnie nie mogą być nudne, ponieważ nie będą wystarczająco mocno nakłaniać nas do działania. Jak w takim przypadku powinna wyglądać sypialnia idealna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby oraz wymagania. Jednak wiele barw jest na tyle uniwersalnych, że będą one w stanie zaspokoić nawet najbardziej wybrednych użytkowników, należy je tylko dobrze zestawić z innymi elementami wnętrza.
Biel i szarość – ponadczasowe barwy
Biały jest jednym z najczęściej wybieranych kolorów do malowania sypialni, a także innych pomieszczeń – zarówno w domach jednorodzinnych i mieszkaniach oraz firmach i budynkach użytku publicznego. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ biel jest kolorem „bardzo wdzięcznym”, można ją komponować niemal z każdym innym kolorem. Jej istotną cechą jest rozświetlanie pomieszczeń. Nawet, jeśli okna sypialni są usytuowane od strony północnej, co wiąże się z ograniczonym dostarczaniem promieni słonecznych do jej wnętrza, to białe ściany skutecznie rozjaśnią całe pomieszczenie o poranku i w ciągu dnia. Ponadto biały (podobnie jak inne jasne kolory) optycznie powiększy sypialnię, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku małego metrażu. Warto wiedzieć, że w tak pomalowanym pomieszczeniu sprawdzają się meble wykonane w niemal każdej kolorystyce i materiale (oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stylu ma być urządzona sypialnia). I tak, m.in. łóżko tapicerowane z ekoskóry w kolorze białym, szarym lub czarnym, bądź łóżko sypialniane welurowe w kolorze morskim czy beżowym idealnie będzie zdawać egzamin jako najważniejszy element pomieszczenia.
Innym, bardzo chętnie wybieranym kolorem do sypialni jest szary. Zarówno jego jasny odcień, jak i bardzo ciemna wersja (antracyt) nadają się do malowania małżeńskiego pokoju. Ciemniejszą odmianę szarości warto położyć na jednej ścianie, np. za wezgłowiem łóżka, a resztę ścian pokryć kontrastującym kolorem (białym lub jasnym szarym), dzięki czemu uzyskamy sypialnię w stylu nowoczesnym. Szary jest barwą kojącą i wyciszającą, z którą bardzo dobrze współgrają meble w kolorze białym, czarnym oraz szarym, a także te wykonane w żywej kolorystyce, np. turkusowe łóżko tapicerowane.
Beż i czerwień – kolory dla indywidualistów
Kolor beżowy oraz żółty to barwy bardzo energetyczne i skłaniające do działania. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia mogą śmiało zdecydować się pomalowanie ścian sypialni w którymś z tych kolorów. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być połączenie żółtego oraz czerwonego (ze zdecydowaną przewagą tego pierwszego).
Niebieski i zielony – delikatne, relaksujące barwy
Kolory natury mają zbawienny wpływ dla naszej psychiki. Osoby, które chcą przede wszystkim się wyciszyć i relaksować w sypialni mogą wybrać takie barwy jak zieleń czy niebieski. Bardzo dobrze sprawdza się również łączenie ze sobą tych dwóch kolorów. Dla miłośników pasteli polecane są takie odcienie jak mięta i turkus. W sypialni pomalowanej w takich kolorach bardzo dobrze sprawdzi się welurowe łóżko tapicerowane w kolorze szarym lub morskim – mieniący się materiał ożywi całe wnętrze.
Jakie kolory powinny dominować w pokoju dziecka?
Urządzając własną sypialnię nie można zapomnieć o pokoju dziecka, który od najmłodszych lat jest jego królestwem. Pokoje najmłodszych pociech to ogromne pole do popisu dla rodziców. W takich pomieszczeniach sprawdzają się niemal wszystkie barwy – począwszy od bieli, poprzez błękit, róż, zieleń, pomarańcz, szarości, na zestawieniu ze sobą kilku kolorów kończąc. Królestwo malucha musi być przede wszystkim ciepłe, radosne i utożsamione z jego zainteresowaniami, dlatego na ścianach jego pokoju mogą się rozpościerać np. kolorowe góry, marynarskie pasy lub tapeta przedstawiająca krainę z jakiejś kreskówki.
Sypialnie nastolatków najlepiej malować w jednolitych, stonowanych barwach. W czasie swojego rozwoju intelektualnego młodzież musi czuć się dobrze i komfortowo w swoim pokoju, w którym powinny znajdować się dwie strefy – wypoczynkowa i do nauki. Z tego względu ściany można pokryć dwoma różnymi kolorami. Należy także pamiętać o doborze właściwego światła. Koncentracji, a tym samym efektywnej nauce sprzyja jasne, białe oświetlenie i właśnie lampka z źródłem światła o takiej barwie powinna znajdować się przy biurku. Z kolei w strefie wypoczynku przy wygodnym łóżku z oparciem warto ustawić lampkę nocną z abażurem, która emituje przyjemne rozproszone świtło o żółtej barwie, dzięki któremu dziecko może wygodnie wypoczywać np. podczas wieczornej lektury ulubionej książki.
Akcesoria do sypialni – efektowne dekoracje i nie tylko
Bardzo duże znaczenie w urządzaniu sypialni mają różnego rodzaju dodatki i akcesoria. To właśnie te elementy mogą w pełni ożywić jej wnętrze. Ponadto, tekstylia, w przeciwieństwie do mebli, możemy wymieniać znacznie częściej bez nadmiernego obciążania domowego budżetu, nadając tym samym sypialni nowy charakter. Jasne pomieszczenie, wyposażone np. w białe meble można wzbogacić o kolorowe, ręcznie wykonane poduszki. Dobrym rozwiązaniem będzie także duża narzuta na łóżko oraz zasłony w tym samym kolorze. Oczywiście już sam mebel może znacząco ubarwić całą sypialnię, np. welurowe łóżko tapicerowane z wysokim oparciem w kolorze turkusowym może pełnić funkcję bardzo atrakcyjnej dekoracji.
Oświetlenie – bardzo ważny element, którego nie można pominąć
Wspomnieliśmy wcześniej o źródle białego światła, które powinno znaleźć się przy biurku w pokoju młodzieżowym. To właśnie ono pozwala się skupić podczas nauki. Jaki typ oświetlenia powinien być głównym źródłem w sypialni? W strefie wypoczynku należy montować żarówki o ciepłym tonie (żółtej barwie), ponieważ działają one na organizm uspokajająco i relaksująco, ponadto potęgują wrażenie przytulności w sypialni. Ciepłe światło powinny emitować lampki nocne i kinkiety, natomiast główne oświetlenie sypialni, czyli lampa sufitowa, może być wyposażone w żarówki o zimnym świetle. Jeśli w pomieszczeniu stoi toaletka, to przy niej również powinno znajdować się białe oświetlenie. W sypialni warto również umieścić kącik czytelniczy ze stojącą lampą o ciepłym oświetleniu i z niedużym wygodnym fotelem. Takie miejsce pozwoli się zrelaksować przy czytaniu ulubionych książek i powoli wejść w pierwszą fazę snu.