Niewielka powierzchnia użytkowa mieszkania wymaga rozsądnego gospodarowania jego przestrzenią, aby zapewniało nie tylko wystarczającą wygodę wszystkim jego mieszkańcom, ale również było możliwie jak najbardziej użyteczne. Bardzo dużym wyzwaniem jest urządzenie sypialni, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu łatwo jest popełnić błędy, przez które będzie ono sprawiać przytłaczające wrażenie i nie zapewni tym samym odpowiedniej swobody ruchu.

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?

Nieocenioną rolę w każdym pomieszczeniu odgrywają dobrze dobrane kolory. Jest to wyraźnie zauważalne w przypadku niedużych metraży, takich jak mała sypialnia w bloku. Dlatego planując urządzenie sypialni o małej powierzchni, najlepiej wybrać do jej pomalowania jasne, rozbielone barwy, które sprawią, że będzie ona wyglądała na znacznie większą niż jest w rzeczywistości. Jasne kolory to domena stylów skandynawskiego oraz nowoczesnego i właśnie na nich warto wzorować się podczas aranżacji całej sypialni.

Gdzie ustawić łóżko w sypialni o wyraźnie ograniczonej przestrzeni, aby zwiększyć funkcjonalność małego pomieszczenia? Jeśli sypialnia jest naprawdę mała (około 9m2), to niestety nie mamy wyboru w kwestii ustawienia tego rodzaju mebla, gdyż zajmie on niemal całą dostępną przestrzeń w pomieszczeniu. Warto mieć jednak na uwadze to, by unikać ustawiania łóżka na linii okno-drzwi, choć, jak wspomnieliśmy, nie zawsze możemy mieć taką możliwość. Jak ustawić łóżko w sypialni o nieco większym metrażu niż minimalny? Usytuowanie mebla do spania bokiem do okna i bliżej wybranego rogu pomieszczenia będzie najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym zyskać więcej wolnej przestrzeni w sypialni. Należy jednak pamiętać o tym, by zachować minimalną odległość od kaloryfera około 1 metra, gdyż niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na model drewniany czy tapicerowany łóżka, bezpośrednie sąsiedztwo źródła ciepła może powodować odbarwianie drewna i blaknięcie tkaniny obiciowej.

Należy również uważać z ilością wyposażenia sypialni, mała sypialnia najlepiej prezentuje się urządzona funkcjonalnie i minimalistycznie. Wybierając jedynie te meble, które są nam niezbędne sprawimy, że pomimo niewielkiego metrażu, pomieszczenie będzie praktycznie i dobrze urządzone. Zbyt dużo mebli może spowodować, że pokój stanie się przeładowany i ciasny, przez co nie będziemy się w nim czuli komfortowo.

Mała sypialnia w bloku - gdzie ustawić łóżko w sypialni

Łóżko czy kanapa do sypialni?

W przypadku małej sypialni, nierzadko zastanawiamy się, czy zamiast łóżka nie lepiej będzie zdecydować się na kanapę rozkładaną. Początkowo może się wydawać, że jest to najlepsze z możliwych rozwiązań, szczególnie wtedy, gdy sypialnia jest naprawdę mała. Po złożeniu kanapy zyskujemy dodatkową przestrzeń, dzięki czemu powierzchnia użytkowa pokoju jest bardziej funkcjonalna w ciągu dnia. Jednak w rzeczywistości wybór tego rodzaju mebla powinien być ostatecznością, gdyż nie zapewni on takiego komfortu wypoczynku jak łóżko do małej sypialni. Kanapa jest lepszym wyborem do niewielkiego pokoju gościnnego lub do salonu jako dodatkowe miejsce do spania, które będzie potrzebne w takiej roli tylko co pewien czas. W sypialni zdrowy sen najlepiej będzie wspierać tradycyjne łóżko z materacem, między innymi dzięki wygodzie i funkcjonalności jakie oferuje. Dobre, wysokiej jakości materace kieszeniowe posiadają kilka (najczęściej 7) stref komfortu, dzięki czemu dopasowują się idealnie do poszczególnych części ciała zapewniając osobie odpoczywającej maksimum wygody.

Jakiego łóżka do małej sypialni nie wybierać?

Nadszedł czas, aby wybrać łóżko do małej sypialni. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ wymaga od nas przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. Nawet, jeśli wydaje nam się, że rozmiar mebla będzie w pełni odpowiadał naszym oczekiwaniom oraz metrażowi pomieszczenia, to niektóre jego elementy mogą skutecznie zepsuć finalną aranżację.

W małej sypialni nie sprawdzi się łóżko z wysokim i masywnym wezgłowiem, ani też łóżko kontynentalne, ponieważ taki rodzaj mebli będzie wyglądał ciężko i optycznie pomniejszał pomieszczenie. Nie powinno ono także posiadać zbyt wielu zdobień, te również spowodują, że łóżko będzie przytłaczać wnętrze. Podobnie jak wezgłowie, tak i rama mebla nie powinna być zbyt gruba. Masywna rama również sprawi, że łóżko sypialniane będzie wyglądać zbyt ciężko w porównaniu z całą resztą wyposażenia oraz może zabrać nawet kilkadziesiąt centymetrów przestrzeni ponad powierzchnię dostępną do spania.

Ponadto, w małym pomieszczeniu nie sprawdzi się wariant z szufladami. Mimo, że taki model łóżka jest bardzo funkcjonalny, to jego potencjał w niewielkiej sypialni może nie zostać do końca wykorzystany – pojemniki nie będą wysuwać się do końca i tym samym dostęp do ich wnętrza będzie utrudniony. Na uwadze należy mieć również fakt, że z każdej strony łóżka (wyłączając miejsce za oparciem) powinna znajdować się wolna przestrzeń przeznaczona do swobodnego poruszania się po pokoju, najlepiej, aby było to minimum 45 cm, a w przypadku łóżka z szufladami, min. o 20 cm więcej.

Łóżko do małej sypialni tapicerowane

Jakie łóżko do małej sypialni będzie najlepsze?

Idealnym wyborem do niewielkiej sypialni jest łóżko, które zajmuje mało miejsca. W takim przypadku można się zdecydować na model składany w szafie, czyli tzw. półkotapczan, ale takie rozwiązanie nie każdemu może przypaść do gustu, choćby ze względu na fakt, że cały zestaw musi być solidnie przytwierdzony do ściany i trzeba go każdorazowo rozkładać do spania. Zwolennicy klasycznych mebli do spania mają do wyboru szeroką paletę łóżek tapicerowanych, które można dokładnie dopasować do własnych preferencji i możliwości jakimi dysponujemy w mieszkaniu.

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni? Niezbyt duże – dla dwóch osób optymalnym rozmiarem jest 140x200, ale jeśli jest taka sposobność, to dla większej wygody można wybrać 160x200. Jako łóżko pojedyncze najczęściej są wybierane modele o powierzchni spania 90x200, jednak łóżko 120x200 z pojemnikiem znacznie lepiej sprawdzi się w tej roli. Dodatkowy schowek na pościel może być również wykorzystywany do przechowywania tekstyliów, takich jak koce, śpiwór czy nawet części ubrań i bielizny. Dzięki temu, można zrezygnować z ustawienia w sypialni części mebli, takich jak np. komoda.

Podczas planowania sypialni należy pamiętać, że na łóżko 140x200 z pojemnikiem oraz inne klasyczne modele, zarówno te mniejsze jak i większe trzeba przeznaczyć kilkanaście centymetrów więcej (najczęściej 10 do 20 cm) biorąc pod uwagę długość mebla, a także jego szerokość (w tym przypadku jest to ok. 10 cm). Parametry te odnoszą się do ramy łóżka oraz jego wezgłowia.

Łóżko do małej sypialni powinno charakteryzować się lekkością, aby sprawiało wrażenie idealnie dopasowanego do wnętrza i zapewniało równowagę z pozostałym wyposażeniem. Klasyczna konstrukcja i niezbyt wysoki zagłówek to główne cechy takiego łóżka. Prócz tych kwestii, niezmiernie ważna jest również kolorystyka. Niezbyt ciemny kolor np. beżowy lub szary bardzo dobrze komponuje się z jasnymi ścianami pomieszczenia.

Jakie łóżko do małego pokoju młodzieżowego będzie dobrym wyborem?

Sypialnię nastolatka urządza się zwykle nieco inaczej, gdyż pełni ona jednocześnie rolę pokoju dziennego, miejsca do spania oraz do nauki. Jeśli pokój dziecka jest mały, to w nim także powinny się znaleźć meble o wysokiej użyteczności. Pojedyncze łóżko 120 z pojemnikiem na pościel to najlepsze rozwiązanie z co najmniej kilku powodów. Pierwszym z nich jest duża powierzchnia spania, która zapewni wygodny i spokojny sen jednej osobie. Ponadto, klasyczne łóżko tapicerowane 120x200 z pojemnikiem wyposażone jest w miękkie oparcie, które bardzo dobrze sprawdza się podczas wieczornego czytania książki. Schowek na pościel to z kolei dodatkowe miejsce na inne przedmioty, dzięki czemu szafa w takim pokoju nie musi być duża, a nadprogramową przestrzeń mogą zająć inne meble, np. biurko. Co więcej, łóżko tapicerowane 120x200 występuje w różnych kolorach, w tym najlepiej sprawdzających się dla młodych osób – neutralnych szarości lub głębokiego i intensywnego turkusu. Taka kolorystyka w połączeniu z nowoczesnym minimalistycznym designem sprawi, że wybrany model łóżka z pewnością będzie doskonale spełniał swoja rolę przez lata, świetnie przy tym znosząc i dopasowując się do wielu zmian aranżacyjnych w pokoju dorastającego dziecka.

Inne meble do małej sypialni?

Obok łóżka najważniejszym meblem w sypialni jest szafa. Wielu osobom posiadającym małe mieszkania zależy na tym, aby miała ona dużą pojemność, ponieważ pozwala to na wygodne przechowywanie zarówno artykułów pierwszej potrzeby, jak i sezonowych. Jaka garderoba najlepiej sprawdzi się w małym pokoju? Z uwagi na mały metraż sypialni, najodpowiedniejszym wyborem jest szafa z drzwiami przesuwnymi – otwarte fronty nie zabierają przestrzeni w pokoju. Wielkość mebla należy wybrać uwzględniając usytuowanie drzwi i okna, aby szafa nie przeszkadzała w pełnym rozwarciu skrzydła drzwi oraz w dostawaniu się światła do pomieszczenia. Warto zdecydować się na model z lustrzanymi frontami, ponieważ za ich sprawą sypialnia również zostanie optycznie powiększona.