Podczas urządzania i wyposażania sypialni, właściwy dobór materaca jest kluczową kwestią, jeśli chodzi o zapewnienie komfortowego i pozwalającego w pełni się zregenerować snu. Do jednych z najczęstszych dylematów odnośnie materaca z pewnością zaliczyć można wybór jego rodzaju. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym typom materacy, dzięki czemu dowiesz się, jaki materac - kieszeniowy czy piankowy – będzie dla Ciebie lepszy.

Materac kieszeniowy czy piankowy – różnice w konstrukcji

Materac piankowy to taki, który wykonany został z jednego dużego bloku sprężystej i elastycznej pianki, najczęściej poliuretanowej. Tego rodzaju materace zwykle cechuje dość niska masa własna, dobre właściwości antyalergiczne, a także odpowiednia izolacja termiczna. Występują różne wersje materacy piankowych, np. z pianki wysokoelastycznej czy też termoelastycznej lub lateksowej.

Materac kieszeniowy z kolei zaliczany jest do grupy materacy sprężynowych, nierzadko spotkać go można również pod innymi nazwami, np. pocketowy, kieszonkowiec, kieszonkowy, woreczkowy, a także (ze względu na ilość kieszonek) multipocket czy wersja luxpocket. Od tradycyjnych modeli sprężynowych, w których wszystkie sprężyny są ze sobą połączone, odróżnia go niezależna praca każdej sprężyny. W materacach kieszeniowych każda sprężyna osadzona jest w oddzielnej kieszonce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podczas zmiany pozycji śpiącego, uginają się tylko te sprężyny, na które kładziony jest nacisk. To z kolei pozwala uniknąć efektu „falowania” materaca i jest szczególnie pożądane w przypadku poszukiwania odpowiedniego materaca dwuosobowego. Oczywiście w celu zapewnienia równej powierzchni materaca oraz pełnej wygody użytkowania, sprężyny w materacu kieszeniowym obłożone są także pianką lub innymi warstwami o różnych właściwościach (np. matą kokosową).

Co oznacza twardość materaca H3?

Który materac – kieszeniowy czy piankowy – będzie wygodniejszy?

Komfort wypoczynku, jaki może zapewnić dany materac zależny jest przede wszystkim od trzech czynników: konstrukcji danego modelu, dostępnej powierzchni spania oraz własnych preferencji.

Jeśli chodzi o podparcie sylwetki to materac piankowy zapewnia je na całej swojej powierzchni – pozwala to rozłożyć ciężar ciała równomiernie. Wygoda uwarunkowana jest także jakością pianki (do najlepszych zaliczane są pianki lateksowe i wysokoelastyczne spotykane w droższych modelach materacy). Jeśli mamy na względzie wygodę przenoszenia czy przewracania materaca to istotna staje się również jego waga – pod tym względem, materace piankowe górują nad innymi.

Materace kieszeniowe z kolei zapewniają punktowe podparcie ciała i są szczególnie polecane jako materace dwuosobowe (ze względu na cichą pracę sprężyn i uniknięcie efektu „falowania” opisanego powyżej.

Materac piankowy czy kieszeniowy dla dziecka i alergika?

Jeśli chodzi o materace dla dziecka i alergika to wybór nie jest prosty. Tutaj należy nie tylko rozważyć dany model pod kątem wygody, ale również bezpieczeństwa. Jaki materac - piankowy czy kieszeniowy - dla dziecka będzie lepszy?

Warto wiedzieć, że materace kieszeniowe nie są polecane dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym (poniżej 6-go roku życia), gdyż dopiero kształtujący się kręgosłup wymaga delikatnego podparcia, a materace kieszeniowe mogą u tak młodych organizmów powodować nienaturalne wygięcie ciała, które może prowadzić do powstawania zniekształceń kręgosłupa (podobnie niewskazane są tzw. strefy twardości, gdyż małe dzieci zwykle śpią bliżej zagłówka łóżka, więc ich ciało nie będzie prawidłowo podparte i minie się z wyznaczonymi strefami wsparcia). Z tego względu, dla najmłodszych dzieci najlepiej wybierać materace piankowe, zaś dla dzieci w wieku powyżej 6 lat można wybrać dobrej jakości materac kieszeniowy, który będzie posiadał właściwości antyalergiczne i będzie trwały (nadmiernie obciążane materace piankowe ulegają trwałym odkształceniom).

Jeśli chodzi o kwestię alergii, tutaj również dobrze sprawdzą się materace piankowe. Są one nieprzyjaznym środowiskiem dla roztoczy, gdyż nie gromadzą wilgoci, dlatego polecane są dla alergików. Pianki są także nietoksyczne, co również ma niebagatelne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa snu dzieci. Ważne jest również zachowanie w odpowiedniej higienie pokrowca materaca, dlatego w przypadku alergika dobrze jest sięgać po materace ze zdejmowanymi pokrowcami, które można prać w temp. 60 stopni (wtedy giną roztocza i bakterie).

Jaki materac dwuosobowy będzie lepszy – kieszeniowy czy piankowy?

Poszukując materaca dwuosobowego warto postawić na najchętniej wybierane materace kieszeniowe. Cicha i punktowa praca sprężyn pozwala spokojnie i bez zakłóceń spać każdej osobie niezależnie od przewracającego się z boku na bok partnera, czego nie zapewnią materace piankowe. Materace kieszeniowe doskonale uzupełniają łóżka tapicerowane dwuosobowe i zapewniają trwałość na lata.

Jaka jest najlepsza twardość materaca?

Nie tylko rodzaj materaca – ważna jest także jego wielkość

Jak już wspomnieliśmy, dylemat odnośnie tego, jaki będzie lepszy materac piankowy czy kieszeniowy to nie jedyna kwestia, którą trzeba przeanalizować, gdyż nie tylko rodzaj materaca warunkuje wygodę spania. Niemal równie ważna jest jego powierzchnia. Dla osób dorosłych łóżka jednoosobowe zwykle uzupełnia się o materace 90x200 lub 120x200, warto jednak mieć na uwadze własne preferencje – jeśli lubimy często przewracać się z boku na bok i spać swobodnie układając ciało to lepiej zapewnić sobie możliwie dużą powierzchnię spania materaca. Jeśli chodzi o materace dwuosobowe to dobrze jest pamiętać, że wielkość 120x200 nie zapewni wygody snu dwóm osobom. W tym przypadku najlepiej wybrać materac kieszeniowy 140x200, 160x200, a nawet, dla maksymalnej wygody snu – materac 180x200.

Materac piankowy czy kieszeniowy – tabela porównawcza

Materac piankowy i kieszeniowy – porównanie
CechyMaterac piankowyMaterac kieszeniowy
Konstrukcjablok piankisprężyny osadzone w kieszonkach, obłożone pianką
Różne odmianypianka poliuretanowa, wysokoelastyczna, termoelastyczna, latekskieszeniowy, multipocket, luxpocket
Wagalekkidość ciężki
Trwałośćnadmierne obciążenie powoduje trwałe odkształceniabardzo dobra
Dla dzieci do 6-go r.ż.polecanyniepolecany
Dla starszych dzieci i dorosłychnie z pianki poliuretanowejpolecany
Dla dwóch osóbnie z pianki poliuretanowejpolecany