Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy – łóżko jest jednym z najważniejszych domowych mebli, gdyż jakość naszego snu ma niebagatelne znaczenie. Z tego właśnie względu niezmiernie istotnym jest wybór nie tylko ładnego, ale także wszechstronnego modelu, który nie tylko będzie pełnił rolę atrakcyjnej dekoracji pomieszczenia, ale także m.in. zapewni właściwy komfort wypoczynku i pozwoli utrzymać w sypialni należyty porządek. Tymi cechami powinno odznaczać się idealne łóżko młodzieżowe, którego charakterystykę przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Łóżko młodzieżowe wymiary: 90x200, 120x200 czy 140x200 – jaki rozmiar wybrać?

Zanim zaczniemy poszukiwać mebla do konkretnego pomieszczenia, uprzednio powinniśmy wykonać niezbędne pomiary. Dopiero po ich poznaniu możemy w pełni precyzyjnie określić, na jak dużych rozmiarów mebel możemy sobie pozwolić. Jest to niezmiernie istotna kwestia szczególnie w przypadku łóżek, ponieważ zakup modelu nawet o kilka centymetrów zbyt szerokiego będzie skutkował ograniczeniem przestrzeni potrzebnej do swobodnego przemieszczania się, a tym samym obniży wygodę użytkowania takiego pokoju.

Wydawać by się mogło, że najlepszym wyborem do pokoju dziecka będzie łóżko, na którym ułożymy materac 90x200. Owszem, jest to bardzo dobre rozwiązanie – szczególnie do pomieszczeń o bardzo małym metrażu nie przekraczającym 9 m2. Należy mieć jednak na uwadze wygodę i preferencje nastolatka. Estetycznie wyglądającymi modelami o wymiarach 90x200 są łóżka młodzieżowe metalowe, które posiadają oparcie z trzech stron – jedno duże przebiegające wzdłuż łóżka oraz dwa oparcia boczne usytuowane poprzecznie. Takie modele, ze względu na finezyjne wyprofilowanie oparcia, doskonale sprawdzają się jako łóżka młodzieżowe dziewczęce. Zdecydowanie bardziej będą one pasować do wystroju pokoju córki aniżeli syna.

Jeśli powierzchnia pomieszczenia jest wystarczająco duża (co najmniej 9 m2) to zdecydowanie można się już pokusić się o łóżko młodzieżowe tapicerowane w rozmiarze 120x200, które jest optymalnym wyborem dla jednej osoby. Modele o takich wymiarach wykonywane są już w klasycznej formie i mają wygodne wezgłowia znacząco podnoszące komfort użytkowania – łóżka młodzieżowe z oparciem są dedykowane dla osób, które lubią przed snem poczytać lub posiedzieć przy laptopie. Dodatkowe 30 cm powierzchni, które zapewnia łóżko młodzieżowe 120x200 doceni każda osoba lubiąca mieć dużo przestrzeni podczas snu – na łóżku o takich wymiarach można się swobodnie ułożyć, a sama zmiana pozycji w trakcie spania nie sprawia najmniejszych problemów.

Jeśli syn lub córka preferuje jeszcze większą wygodę oraz ma wystarczająco duży pokój (najlepiej powyżej 10 m2), to idealnym rozwiązaniem będzie w takim przypadku łóżko młodzieżowe 140x200. Tak duży model ma do zaoferowania jednej osobie ponadprzeciętną przestrzeń i tym samym bardzo komfortowe warunki snu, co z kolei będzie przekładać się na szybką regenerację organizmu po każdym dniu.

Wygodne łóżko młodzieżowe z oparciem

Łóżka młodzieżowe dla dziewczyn

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – w pokoju nastolatki bardzo dobrze będzie się prezentować metalowe łóżko z potrójnym oparciem. Dużą zaletą takiego modelu jest lekki, elegancki wygląd oraz możliwość ustawienia łóżka w niemal dowolnym miejscu w pomieszczeniu – dzięki swojej budowie może być usytuowane pod ścianą jak tradycyjne łóżko lub w dowolnym narożniku pokoju. W sypialni nastolatki idealnie sprawdzi się łóżko młodzieżowe tapicerowane. Zróżnicowana kolorystyka tkanin obiciowych pozwoli jej wybrać najodpowiedniejszy wariant, który będzie najlepiej pasować do aranżacji całego pomieszczenia. Łóżko wykończone białą ekoskórą lub miękkim welurem w kolorze turkusowym lub beżowym zdecydowanie podniesie estetykę pokoju i sprawi, że wnętrze będzie wyglądać nowocześnie i przytulnie.

Łóżka młodzieżowe dla dziewczyn

Łóżka młodzieżowe dla chłopaka

Pokój syna na ogół malowany jest farbami o bardziej neutralnych barwach. Takie wnętrze należy wyposażyć w meble, których kolorystyka również będzie jednolita i tym samym doskonale się one wkomponują w pomieszczenie. Łóżka młodzieżowe chłopięce w różnych odcieniach szarości idealnie sprawdzą się w pokoju urządzonym w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Bardzo dobrym wyborem będzie również łóżko młodzieżowe czarne, które można uzupełnić m.in. o białe meble i stworzyć pomieszczenie w ponadczasowych barwach. Materiał wykonania łóżka jest również bardzo istotny – do pokoju chłopaka warto wybrać taki model jak łóżko tapicerowane z ekoskóry, który jest łatwy w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości.

Łóżko młodzieżowe czarne z pojemnikiem

Pojemnik na pościel – niezbędnik w zachowywaniu porządku w pokoju

Jak już wspomnieliśmy, łóżko to mebel, który nie tylko ma gwarantować wygodę i komfort podczas snu. Może być jeszcze bardziej funkcjonalne, jeśli tylko wybierzemy model wyposażony w pojemnik na pościel. Łóżko młodzieżowe 120x200 z pojemnikiem umożliwi utrzymywanie porządku w pokoju, a także pozwoli przechowywać sezonowe ubrania, gdy te nie będą aktualnie potrzebne. Jeśli przestrzeń w pokoju będzie na to pozwalać, to warto zdecydować się na łóżko młodzieżowe z szufladami, taki model ułatwia segregację zarówno tekstyliów, jak również drobniejszych przedmiotów i może nawet skutecznie zastąpić komodę, jeśli dla niej zabrakłoby miejsca w pokoju. Łóżko tapicerowane z szufladami jest bardzo dobrym wyborem dla dziewczyn, które potrzebują większej ilości schowków w swojej sypialni. Należy pamiętać, że taki model będzie w pełni użyteczny tylko wtedy, gdy po bokach łóżka pozostawiona będzie wolna przestrzeń (ok. 70 cm) pozwalająca całkowicie wysunąć szuflady.

Wybór łóżka młodzieżowego nie musi być trudny, jeśli tylko wiemy, czym się kierować przy jego zakupie. Wiek dojrzewania to okres, w którym dzieci budują swoje poczucie niezależności, dlatego przy wyborze łóżka młodzieżowego koniecznie należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i gust nastolatka. Co więcej, aby mebel posłużył przez przynajmniej kilka lat, warto zdecydować się na model zapewniający odpowiednio dużą powierzchnię spania oraz odznaczający się raczej ponadczasowym designem i kolorystyką. Warto wybierać modele wyposażone w oparcie zapewniające dodatkową wygodę oraz te, które mają pojemnik na pościel, ponieważ zajmują tę samą ilość miejsca a są znacznie bardziej praktyczne, pozwalając zachować należyty porządek w pokoju nastolatka.