Sypialnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w każdym domu, które powinno sprzyjać relaksacji i wyciszeniu myśli. Aby mogło spełniać swoją rolę, warto je zaaranżować tak, by wystrój był zachęcający i harmonijny. W niniejszym poradniku podpowiadamy, jak urządzić przytulną sypialnię w różnej wielkości oraz wskazujemy najważniejsze elementy warunkujące stworzenie ciepłej i przyjaznej aranżacji wystroju.
Jak urządzić przytulną sypialnię – podstawowe zasady
Ciepła, przytulna sypialnia w domu to cel wielu osób urządzających to pomieszczenie. Jednak jak sprawić by sypialnia była przytulna, aby jej wnętrze nie było przytłaczające, lecz jasne i przyjazne? Jak znaleźć złoty środek podczas aranżacji tego pomieszczenia? Otóż, przy planowaniu wystroju sypialni wystarczy jedynie pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Dobór kolorystyki – ciepłe i przygaszone barwy natury
Aranżacja przytulnej sypialni wymaga zwykle sięgania po ciepłe, stonowane barwy natury, takie jak beże, brązy czy żółcienie. Ostatnio jednak bardzo modne są jasne i rozbielone sypialnie, które wspomagają uspokajanie gonitwy myśli, sprzyjają wyciszeniu emocji i działają odświeżająco na zmęczony umysł. Jak pogodzić oba te założenia? W takim przypadku warto w pierwszej kolejności skupić się na stworzeniu subtelnej i odświeżającej bazy kolorystycznej (np. w postaci białych czy jasnoszarych ścian), a następnie dopełnić aranżacji poprzez harmonijne zestawienie ocieplających wnętrze barw. Aby sprawić by sypialnia była przytulna warto w tym celu wykorzystać typowo ciepłe kolory jak wspomniane żółcienie czy brązy. Alternatywnie można również wybrać delikatniejsze, przybrudzone odcienie chłodnych kolorów, takich jak błękity, mięta, róże czy szarość, jednak najlepiej by były one przełamane nieco cieplejszą temperaturą koloru (z nieznaczną domieszką żółcieni).
Szukając sposobu na to, jak urządzić przytulną sypialnię warto jednak unikać nadmiernie nasyconych, kontrastowych barw, gdyż takie kolory nie tylko utrudniają relaksację, ale również sprawiają, że sypialnia będzie sprawiać wrażenie obcej i niedostępnej. Podczas urządzania przytulnej sypialni dobrze jest przede wszystkim dążyć do uzyskania harmonii barw, sięgając przy tym takie kolory, wśród których dobrze się czujemy i które ułatwiają nam wyciszenie umysłu.
Urządzając przytulną, ale małą sypialnię w bloku szczególnie warto skupić się na wyborze jasnych barw, które optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej lekkości. Dobrze jest mieć na uwadze, że wybór ciemnych kolorów sprawi, że mała sypialnia nie będzie przytulna, lecz ciasna.
Organizacja przestrzeni - przytulna mała sypialnia w bloku kontra duży metraż
Dążąc do tego, by stworzyć przytulną sypialnię podczas aranżacji mieszkania niezbędne jest również odpowiednie zagospodarowanie dostępnej w pomieszczeniu przestrzeni. Inaczej powinna być urządzona przytulna mała sypialnia w bloku, inne podejście powinniśmy reprezentować podczas aranżacji dużej przytulnej sypialni w domu. Niewielkie pomieszczenie, w którym na siłę będziemy próbowali usytuować zbyt duże łóżko, szafę i komodę oraz dopełnić aranżacji wieloma dodatkami ocieplającymi wnętrze, będzie prezentować się bardzo niekorzystnie, dając przytłaczające wrażenie. Stworzona w ten sposób ciężka atmosfera skutecznie utrudni nam odpoczynek, drażniąc nadmiernie ograniczoną przestrzenią i uniemożliwiając sprawną komunikację po pokoju.
Z kolei odwrotne podejście w przypadku dysponowania dużym metrażem sypialni – wykorzystanie zbyt małych mebli w niewielkiej ilości oraz ascetyczne podejście do stosowania akcesoriów spowodują, że osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego – sypialnię nieprzyjazną, chłodną i pustą.
Dlatego też, niezmiernie ważny jest umiar podczas urządzania przytulnej sypialni oraz właściwy dobór gabarytów oraz ilości mebli do wielkości pomieszczenia. Przykładowo, w sypialni o metrażu przekraczającym 20 m2, łóżko powinno mieć szerokość minimum 160cm, można również pozwolić sobie na solidną, dużą szafę w zabudowie, komodę, a nawet toaletkę. Z kolei przytulna mała sypialnia (np. 9 m2) wymagać będzie od nas oszczędności w wyposażeniu, dlatego w tym przypadku lepiej odpuścić sobie próbę jednoczesnego ulokowania w małej sypialni w bloku dużego łóżka, szafy, komody czy toaletki.
Dodatki przydające przytulności sypialni – grube tkaniny i naturalne materiały
Jeśli chodzi o to, jak urządzić przytulną sypialnię, to nie ulega wątpliwości, że kluczową rolę pełnić będą tutaj akcesoria wyposażenia wnętrz. Pomysłów na dodatki do sypialni ocieplające jej wnętrze jest wiele. Najprostszym, a zarazem jednym z najefektywniejszych rozwiązań jest wykorzystanie grubych i puszystych tekstyliów.
Jako pomysł na dodatki do sypialni doskonale sprawdzają się grube zasłony, narzuty na łóżko, koce i poduszki. Chcąc uzyskać bardzo przytulną sypialnię, najlepiej unikać tkanin bardzo gładkich i połyskliwych, jak satyny czy jedwabie, które w dotyku są chłodne. Lepszym rozwiązaniem będą tekstylia bawełniane, futerkowe czy welurowe. W przytulnej sypialni, podobnie jak w salonie, świetnie odnajdą się również ręcznie tworzone pufy plecione wykonane z kolorowych sznurków bawełnianych, dziergane w atrakcyjny, delikatnie przestrzenny wzór. Aby wystrój wnętrza był harmonijny i spójny, warto pokusić się również o poduszki lub niewielki dywanik wykonane tą samą techniką.
Jak powinna wyglądać jasna przytulna sypialnia? Jak ją urządzić, by nie pozostawić pustych białych ścian? Tutaj z pomocą przychodzi przede wszystkim naturalne drewno. Ten materiał jest doskonały, by wykorzystać go w aranżacji przytulnej sypialni w postaci ramek na zdjęcia czy innych dekoracji ściennych.
Łóżko z tapicerowanym wezgłowiem sercem przytulnej sypialni
Przytulna sypialnia to nie tylko dodatki. Dążąc do stworzenia bardzo przytulnej sypialni, warto zdecydować się na łóżko z tapicerowanym wezgłowiem. Miękki, pikowany zagłówek, najlepiej obity puszystym materiałem (welur, velvet), nie tylko przyda przytulności wnętrzu, ale również ochroni ścianę za łóżkiem przed przetarciami i sprawi, że wieczorny odpoczynek podczas oglądania telewizji czy czytania książki, będzie bardzo komfortowy. Spośród wielu sposobów na to, jak urządzić przytulną sypialnię nawet małą – ten wydaje się jednym z łatwiejszych i bardziej praktycznych. Dodatkowo, tapicerowane wezgłowie łóżka nie zajmuje wiele miejsca, a niemal od razu nadaje nietuzinkowy i niesamowicie ciepły charakter pomieszczeniu. Co więcej, łóżko z tapicerowanym wezgłowiem dostępne jest w wielu wzorach, rodzajach tkanin i kolorów, dzięki czemu niemal bez wysiłku można je wkomponować w niemal każdy styl wnętrza. Można również pokusić się o wcielenie w życie własnej wizji i decydując się na zakup łóżka na zamówienie, zrealizować marzenie o bardzo wysokim zagłówku przy łóżku, w postaci paneli tapicerowanych.
Niebagatelna rola oświetlenia w urządzaniu przytulnej sypialni
Chcąc stworzyć przytulną sypialnię, nie można również zapominać o bardzo istotnej roli oświetlenia. Sypialnia, jako miejsce, w którym powinniśmy się wyciszać i relaksować powinna być wyposażona w światło o żółtej barwie, które nie tylko sprawia, że pomieszczenie od razu zyskuje na przytulności, ale również ułatwia zasypianie. Białe światło lepiej zostawić dla pomieszczeń typowo dziennych, przeznaczonych do pracy czy nauki, gdyż ułatwia ono skupienie i koncentrację.
Oprócz temperatury światła w sypialni, bardzo ważny jest również stopień jego rozproszenia. Poszukując sposobu na to, jak stworzyć przytulną sypialnię, dobrze jest zadbać o kilka punktów świetlnych osadzonych np. na stolikach nocnych, w roli klasycznego żyrandola i ozdobnych kinkietów. Co więcej, lampki stanowiące wyposażenie sypialni nie powinny generować silnego, skupionego promienia świetlnego. Podczas urządzania przytulnej sypialni, pożądane jest raczej przytłumione i rozproszone świtało. W tym aspekcie doskonale sprawdzą się rożnego rodzaju abażury.
Jak widać, kwestia tego, jak urządzić przytulną sypialnię nie wymaga wielu analiz. Trzymanie się kilku podstawowych zasad pozwoli bez stresu stworzyć ciepłe i przyjazne miejsce codziennego wypoczynku, które nie tylko przyniesie ukojenie emocji, ale również sprawi, że przebywanie w sypialni będzie prawdziwą przyjemnością.