Ustawienie mebli do sypialni w mieszkaniu może być trudne m. in. ze względu na ograniczoną przestrzeń. Z tego względu stworzenie planu i zwrócenie uwagi na funkcjonalność i potrzeby użytkowników są kluczowe. Chociaż należy przestrzegać pewnych ogólnych zasad, ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest rozmieszczenie mebli do sypialni w taki sposób, aby zmaksymalizować przestrzeń i funkcjonalność bez poświęcania stylu i wzornictwa. Poniżej przedstawiamy osiem kwestii, o które warto zadbać, aby sypialnia była przytulna, funkcjonalna i przy tym dobrze urządzona.

Rozmieszczenie mebli w sypialni to sztuka, w której każdy może być artystą

Nie oznacza to, że trzeba być profesjonalistą, aby dobrze zagospodarować przestrzeń w sypialni. Przy odrobinie wizji i chęci do eksperymentowania, można całkiem nieźle radzić sobie samemu, a przy okazji dobrze się bawić podczas aranżowania na nowo swojej sypialni. Jak rozmieścić meble w sypialni?

Sypialnia z niebieskim tapicerowanym łóżkiem - rozmieszczenie mebli

Krok 1: wybór tylko niezbędnych mebli

Jest wiele rzeczy, które można mieć w sypialni, ale należy zacząć od tego, co jest najbardziej potrzebne. Próba umieszczenia dużej ilości mebli i dekoracji może stworzyć przytłaczające wrażenie i ostatecznie doprowadzić do nieprzyjemnej atmosfery we wnętrzu. Jest to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, kiedy nie ma zbyt wiele dodatkowej przestrzeni - użycie mniejszej ilości elementów sprawi, że pokój będzie wyglądał na o wiele bardziej przestronny. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo małe, należy użyć w nim wyższych komód i półek, aby uzyskać więcej miejsca do przechowywania, a jednocześnie zająć mniej miejsca.

Krok 2: wyobrażenie funkcjonalnego pomieszczenia i naszkicowanie go

Najlepszym sposobem, aby mieć w sypialni tylko to, czego się potrzebuje jest dokładne przemyślenie, co zamierza się w danym miejscu ustawić. Następnie warto to wszystko naszkicować, nawet jeśli nie ma się do tego większych umiejętności. Wszystko po to, aby nie przenosić przedwcześnie mebli po pokoju. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, a także na wykluczenie ewentualnych błędów w dopasowaniu i zarysowaniu podłogi lub ścian podczas przesuwania mebli. Należy zmierzyć przynajmniej największe przedmioty (łóżko, szafę, komodę, toaletkę, itp.), a także zrobić pomiary całego pokoju i następnie naszkicować kilka różnych opcji. Po wykonaniu tych czynności, można zadecydować, czy w sypialni odpowiednie będzie łoże sypialniane 200x200 zapewniające maksymalną ilość miejsca, czy jednak lepszym wyborem okaże się meble o mniejszej powierzchni spania.

Duże szare łóżko w sypialni

Krok 3: funkcjonalność połączona z komfortem

W trakcie wykonywania pierwszych szkiców, należy brać pod uwagę układ i funkcjonalność swojej sypialni. Szczególnie na uwadze trzeba mieć hałaśliwe, zimne lub przewiewne obszary sypialni i odpowiednio ustawić względem nich meble. Częstym błędem jest umieszczanie łóżka pod oknem, ponieważ zarówno ciepło jak i zimno, które nawet w niewielkim stopniu przedostaje się do pomieszczenia może utrudniać sen.

Krok 4: od największego do najmniejszego – wybieramy miejsce dla łóżka i szafy

Łóżko jest punktem centralnym o zarazem jednym z największych mebli każdej sypialni. Tradycyjną pozycją dla tego mebla jest miejsce przy przeciwległej ścianie do drzwi. Ale takie usytuowanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli to ustawienie łóżka po prostu nie pasuje do kształtu i wielkości sypialni, drugim najlepszym wyborem jest zwykle najdłuższa ściana bez okien. Najważniejsze, aby mieć wystarczająco dużo miejsca, by móc swobodnie położyć się do łóżka. Jeśli jest ono dzielone z współmałżonkiem, to potrzebna jest przestrzeń po obu stronach mebla. W innym wypadku można przycisnąć łóżka do ściany w rogu, aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce.

Szafa przesuwna 200 cm w sypialni

Szafa powinna zostać usytuowana przed frontem łóżka lub przy ścianie, na której znajduje się wejście do sypialni. Wybierając ten mebel należy mieć na uwadze sposób w jaki otwierane są fronty oraz szerokość i głębokość garderoby. Ta ostatnia wartość mieści się w standardzie w przedziale 50-65 cm. Najlepszym wyborem w większości przypadków są szafy z drzwiami przesuwnymi, ponieważ system otwierania na rolkach pozwala zaoszczędzić bardzo dużo miejsca podczas korzystania z mebla, w przypadku drzwi uchylnych potrzebne jest co najmniej 60 cm przestrzeni przed szafą, aby wykorzystać bez problemów jej całkowitą pojemność. Szafa przesuwna 200 cm to optymalny wybór do średniej wielkości sypialni. Podobnie jak dwudrzwiowa garderoba 180 lub szafa z drzwiami przesuwnymi 220.

Krok 5: ustawienie mebli, które już są na wyposażeniu

Urządzając sypialnię, warto pamiętać o akcesoriach tekstylnych, które są jednym z najprostszych sposobów na wyraźnie ocieplenie tego pomieszczenia.

Po ustawieniu całego wyposażenia będzie wiadomo czy można sobie pozwolić na dodatkowe meble, jak np. toaletka czy komoda. Wtedy także ma się pewność, że wszystko ma odpowiednie wymiary i pozwala na zaaranżowanie pomieszczenia w wybranym stylu.

Harmonijnie urządzona sypialnia z dużym łóżkiem, stolikami nocnymi i fotelem

Krok 6: znalezienie miejsca dla innych praktycznych mebli.

Jeśli metraż i bieżące ustawienie w sypialni na to pozwala, warto umieścić w pomieszczeniu również komodę. To bardzo przydatny mebel, który przede wszystkim doskonale sprawdza się do segregacji bielizny oraz drobnych przedmiotów, które również muszą mieć swoje miejsce. Wysoka komoda wygląda ładnie w rogu, a niska bardzo dobrze może wyglądać pod oknem. Jeśli komoda nie do końca będzie pasować do wystroju wnętrza to lepiej z niej zrezygnować na rzecz szafy i wybrać do tego łóżko tapicerowane z szufladami, które godnie ją zastąpi.

Innym, przydatnym meblem w sypialni małżeńskiej na pewno będzie toaletka. Najlepiej jest ustawić ją pod oknem, aby podczas zabiegów kosmetycznych na twarz padało naturalne światło. Należy unikać

Warto również znaleźć miejsce dla dwóch stolików nocnych i umieścić je po obu stronach łóżka, jeśli tylko jest taka możliwość. Szafki nocne są nie tylko funkcjonalne, ale także podnoszą walory estetyczne sypialni i wypełniają przestrzeń na otaczających ścianach.

Sypiania z dużym łóżkiem i stolikami nocnymi po obu stronach

Krok 7: najważniejsza jest równowaga w sypialni

Najlepszym sposobem na zrównoważenie sypialni jest umieszczenie dużego mebla naprzeciwko łóżka. Może to być wspomniana wcześniej szafa z drzwiami przesuwnymi, długa komoda, toaletka, a nawet szezlong. W małej sypialni koniecznym jest zaoszczędzenie otwartej przestrzeni, dlatego warto pozostawić ścianę naprzeciwko łóżka wolną od jakichkolwiek mebli.

Krok 8: Eksperymentowanie pomoże osiągnąć upragniony cel

Nie zawsze pierwszy wybór może okazać się tym optymalnym, który pozwoli najlepiej czuć się w sypialni. Czasami dobrze jest poeksperymentować z różnymi układami podczas pierwszych kilku tygodni mieszkania w nowych czterech ścianach. Najłatwiej jest, gdy na początku nie ma zbyt wielu rzeczy do przemieszczania, a kiedy trafi się na odpowiednie ustawienie, to sypialnia będzie w pełni funkcjonalna i maksymalnie komfortowa.