Sypialnia powinna być dla każdego z nas jednym z najważniejszych miejsc w domu, które trzeba porządnie urządzić. Tam wypoczywamy po ciężkim dniu i śpimy, aby następnego dnia obudzić się rześkim i pełnym energii. Wielu z nas marzy o zaaranżowaniu sypialni w taki sposób, żeby oddała urokliwy klimat całego domu. Wbrew pozorom aranżacja przytulnych sypialni wcale nie musi być taka trudna, jeśli tylko będziemy pamiętać o najważniejszych elementach, które sprawią, że będziemy czuć się w niej komfortowo. Co warto uwzględnić, w kwestii tego, jak ocieplić wnętrze sypialni w naszym domu? Jak podejść do aranżacji nowoczesnych wnętrz, które na pierwszy rzut oka są zimne i nieprzystępne? Jak ocieplić białą sypialnię albo taką, w której na ścianach dominuje szarość? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak ocieplić wnętrze sypialni – najważniejsze elementy

Aby sypialnia była ciepła i komfortowa warto spełnić kilka warunków, które nie są wcale takie trudne w realizacji. Przede wszystkim trzeba zadbać o wygodne łóżko i materac, które zapewnią komfortowy sen. Ciało musi być zregenerowane na kolejny, pełen wyzwań dzień, dlatego dobrze jest szczególną uwagę poświęcić na właściwy dobór materaca. Aby wizualnie ocieplić wnętrze sypialni warto sięgnąć po łóżka z tapicerowanym zagłówkiem, które nie tylko zredukują ewentualny pogłos w pomieszczeniu, ale i niemal automatycznie sprawią, że nowoczesne wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Niezmiernie ważna jest również kolorystyka wnętrza, dlatego warto wybierać kolory ciepłe, pastelowe, które pozwolą uniknąć wrażenia nieprzyjemnej surowości pomieszczenia. Nie mając czasu na przemalowywanie białej czy szarej sypialni lub też nie chcąc tego robić, również mamy wiele możliwości na ocieplenie nowoczesnego wnętrza na przykład dodatkami, jak zasłony, dywaniki, narzuty, poduszki czy pufy. W tym przypadku najważniejsze są tekstura i temperatura kolorów użytych dodatków – ciepłe i zgaszone barwy w połączeniu z miękkimi - plecionymi czy futrzanymi tkaninami potrafią odmienić chłodne, surowe wnętrza nie do poznania. Istotną rolę pełni również odpowiednio dobrane oświetlenie – do sypialni najlepiej wybierać takie, które generuje światło żółte. W dalszej części naszego poradnika rozwiniemy powyższe kwestie.

Nowoczesna przytulna sypialnia z tapicerowanym łóżkiem

Dobór kolorystyki – czy musimy wybierać pomiędzy jasnością i przestronnością sypialni a jej przytulnością?

Jak ocieplić białą sypialnię?

Nowoczesne (przestronne, bardzo jasne, chłodne) wnętrza wydają się stać w naturalnej opozycji do tych, które określilibyśmy mianem przytulnych. Jednak czerpiąc inspirację ze stylu skandynawskiego można z powodzeniem ocieplić białą sypialnię. Biel na ścianach to szczególnie dobry wybór, gdy w pomieszczeniu brakuje naturalnego światła, ze względu na niezbyt duże okna. Kolor ten doskonale rozjaśnia pomieszczenie, jednocześnie optycznie je powiększając. Barwa ta pozwala ukoić nerwy, wyciszyć natłok myśli, co sprzyja wypoczynkowi. Jednak jak ocieplić białą sypialnię, która może wydawać się zbyt zimna i sterylna? W przypadku tak neutralnego koloru sprawa jest o wiele prostsza niż się wydaje - biel jest idealną kanwą do dekoracji wnętrza - można swobodnie dobierać akcesoria, bez obaw o brak harmonii w kolorystyce wnętrza. Świetnie odnajdą się tutaj wzorzyste tapety, jako akcent na jednej ze ścian czy też jej fragmencie. Taki zabieg sprawi, że design białej sypialni nie będzie płaski, lecz zyska wielowymiarowość (przy czym tapeta wcale nie musi być bardzo wyrazista).

Niezależnie jednak od szeregu zalet białych ścian w sypialni, kolorystę warto dobrać według własnych preferencji. Oczywiście łatwiejsze w aranżacji sypialni będą barwy stonowane, neutralne, pastelowe, ale jeśli wolimy żywsze i ostrzejsze kolory to nie warto z nich rezygnować (dobrze jest jednak wybrać maksymalnie dwa intensywne kolory i dopełnić je barwami neutralnymi, by nie zbudować wnętrza dysfunkcyjnego i przytłaczającego). Osobom preferującym wnętrza monochromatyczne polecamy dodanie intensywnego koloru do aranżacji, np. w postaci narzuty na łóżko – taki zabieg ożywi, przyda charakteru i wizualnie ociepli wnętrze sypialni (nawet jeśli kolor, na który się zdecydujemy pochodzi z zimnej palety barw).

Pamiętajmy, że nie ma dokładnie sprecyzowanej definicji przytulnej sypialni. Najlepiej aranżować swoją przestrzeń tak, aby była ona dla nas miejscem najlepszego wypoczynku i relaksu.

Nowoczesna sypialnia - narzuta w intensywnym kolorze

Łóżko - jak ocieplić wnętrze sypialni przy jego pomocy?

Łóżka tapicerowane świetnie sprawdzają się w przytulnych sypialniach. Zachowują klimat aranżacji i swobodnie komponują się z kolorystyką całego pomieszczenia. Tapicerowane łóżka posiadają wiele zalet, których nie można znaleźć po stronie mebli metalowych czy drewnianych. Przede wszystkim posiadają miękkie i wygodne oparcia, które umilą każdemu czytanie książki czy przeglądanie telefonu przed snem. Łóżka obite tkaniną są również bezpieczniejsze niż modele drewniane czy metalowe, ponieważ mięciutki materiał zapobiega otarciom i uderzeniom. Niezależnie od koloru tkaniny obiciowej takie łóżko ociepli optycznie sypialnię oraz wprowadzi do niej wysoki poziom wygody. Chyba nie ma nic lepszego niż pobudka w mięciutkim łóżku, prawda?

Jak ocieplić nowoczesną sypialnię - żółta barwa światła

Oświetlenie – najprostszy sposób, by ocieplić sypialnię

Dbając o klimat przytulnej sypialni, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego oświetlenia. Co ciekawe, samo sięgnięcie po lampy, które generują światło barwy żółtej znacząco ociepli nawet bardzo chłodną sypialnię. Żółte światło nie tylko wizualnie ociepla wnętrze, ale również sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi, a tym samym ułatwia zasypianie. Warto mieć na uwadze fakt, że światło barwy białej działa na ludzki organizm w odwrotny sposób – pobudza do działania, wzmaga koncentrację i rozbudza, dlatego doskonale sprawdzi się w biurze, w sypialni jednak lepiej go unikać.

Podobnie rzecz ma się z ze światłem o skoncentrowanej wiązce i rozproszonym. To pierwsze wzmaga uważność, zaś to drugie ułatwia rozluźnienie się. Do sypialni najlepsze będą więc lampy z kloszem z tkanin, co zapewni przyjemne rozproszenie światła. Dobrze jest również posiadać w sypialni minimum dwa rodzaje lamp – sufitową, która pełnić będzie rolę oświetlenia głównego oraz dodatkową – nocną, ustawioną na stoliku lub obok (w przypadku modeli stojących).

Nowoczesna przytulna sypialnia z tapicerowanym łóżkiem - lampy

Bardzo pożądanym dodatkiem mogą być również niewielkie lampki ledowe np. ozdabiające ścienną galerię zdjęć. Innym popularnym i skutecznym w kwestii tego, jak ocieplić sypialnię rodzajem oświetlenia są bawełniane kulki świetlne, generujące przytłumione i rozproszone światło. Takie lampki to nie tylko alternatywny punkt świetlny, ale również atrakcyjna dekoracja sypialni.

Dodatkowe punkty świetlne wcale nie muszą być w postaci lamp. W tym celu można użyć również klasycznych świec, które stanowić będą uniwersalną dekorację. Ciepły, stłumiony płomień świecy wprowadzi niesamowicie przytulną atmosferę wieczorem, zaś za dnia będzie stylową ozdobą.

Arażacja nowoczesnej sypialni - ocieplanie wnętrza

Unikaj pustych ścian – nadmierna asceza wrogiem przytulności sypialni

Nowoczesne wnętrza są raczej surowe, nierzadko monochromatyczne, a ich ściany chłodne, gładkie i puste. O ile asceza w urządzaniu sypialni sprzyja wyciszeniu i znacząco pomaga łatwemu utrzymaniu pomieszczenia w czystości, o tyle niekoniecznie idzie w parze z przytulnością wnętrz. Jak temu zaradzić? Rozwiązanie jest proste – wystarczy zadbać o to, by ścian nie pozostawiać pustymi. Nie chodzi tu bynajmniej o zagracenie wnętrza nadmiarem bibelotów, lecz o uzyskanie harmonii. Kilka ramek ze zdjęciami czy mała półka z książkami pozwoli pozbyć się wrażenia nadmiernie zimnych i pustych ścian, zachowując jednak wrażenie czystości i nowoczesności wnętrza.

Akcesoria ocieplające wnętrze sypialni

Urządzając sypialnię, warto pamiętać o akcesoriach tekstylnych, które są jednym z najprostszych sposobów na wyraźne ocieplenie tego pomieszczenia.

Arażacja nowoczesnej sypialni - łóżko

Jak ocieplić sypialnię tekstyliami?

Dodatki tekstylne, takie jak koce, narzuty czy poduszki to sprytne i proste rozwiązanie pozwalające pozbyć się zimnego wnętrza. Nie tylko wizualnie ocieplają sypialnię, ale również pozwalają na jej szybką metamorfozę. Pragnąc zmian wystarczy wymienić kolorystykę czy wzory wykorzystywanych tekstyliów, by uzyskać efekt nowej aranżacji pomieszczenia. Dywaniki, koce czy poduszki, szczególnie te w intensywnych, żywych kolorach, świetnie dopełnią i ożywią wnętrze, w którym dominują neutralne barwy – szarość czy biel.

Innym, nie mniej ciekawym rodzajem tekstyliów pozwalających uzyskać efekt przytulnej sypialni są firany i zasłony. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sięgać po delikatne, lekkie materiały. Firany tzw. mgiełki nie zaburzą wystroju sypialni, ale wyraźnie ją ocieplą. Zasłony z kolei mogą być monochromatyczne i współgrające z kolorystyką wnętrza, wystarczy, że wprowadzą nieco głębi do wnętrza.

Modnym i zarazem praktycznym akcesorium wnętrzarskim jest pufa pleciona. Ten wywodzący się ze skandynawskich domów dodatek doskonale ociepla wnętrze sypialni. Dostępny w różnych kolorach, rozmiarach, z lekkim i sprężystym wypełnieniem posłuży nie tylko jako ozdoba, ale i wygodny podnóżek lub siedzisko dla dzieci.

Ocieplające wnętrze dodatki – wiklina

Ocieplające wnętrze materiały – drewno, wiklina, cegła

Naturalne materiały budowlane i meblarskie również sprawią, że sypialnia będzie przytulna. Co prawda o drewnianej podłodze, ścianie z cegieł czy pasujących meblach można pomyśleć tylko na początku aranżacji sypialni bądź przy okazji planowania remontu, jednak zawsze można ocieplić sypialnię dodatkami. Świetnie sprawdzą się tutaj modułowe stoliki, kwietnik z naturalnego drewna czy wiklinowe kosze.

Uniwersalne akcesoria ocieplające wnętrze – kropka nad „i”

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie chcielibyśmy wizualnie ocieplić, istnieją dodatki, których uniwersalizm sprawdzi się wszędzie. Praktycznie w każdym przypadku strzałem w dziesiątkę okażą się wazony z kwiatami. Pewniakiem będą również dekoracyjne zawieszki, typografie z treściami, które są dla nas ważne czy ramki ze zdjęciami zawsze wprowadzają do pomieszczenia ciepło rodzinnego domu.