Poszukując idealnego łóżka do sypialni najczęściej w pierwszej kolejności rozważamy jego wygląd i wielkość. Są to oczywiście bardzo istotne kwestie, nad którymi warto się dobrze zastanowić, gdyż często warunkują one komfort wypoczynku. Nie można jednak pomijać również innych aspektów dotyczących mebli służących do spania, takich jak opcja pojemnika czy też wezgłowia. W niniejszym artykule skupimy się na tym, dlaczego warto wybrać łóżka z tapicerowanym zagłówkiem. Przekonasz się, że meble do spania wyposażone w ten element posiadają szereg zalet. Dowiesz się również, na co zwracać uwagę wybierając łóżko z wezgłowiem, aby dobrze prezentowało się we wnętrzu sypialni i było w pełni funkcjonalne.

Rodzaje zagłówków w łóżkach

Wezgłowie łóżka, zwane również zagłówkiem czy oparciem, to dodatkowy element mocowany do skrzyni mebla. Pełni ono zarówno rolę estetyczną, jak i praktyczną. Przeglądając oferty łóżek można zauważyć różne rodzaje zagłówków. Najczęściej są one albo drewniane, albo tapicerowane, mają też różne wysokości.

Zwykle wezgłowie stanowi integralną część mebla do spania, ale można spotkać się również z mniej typowym rozwiązaniem, jakim jest oparcie mocowane do ściany. Z takiej opcji raczej nie skorzystamy będąc najemcami mieszkania, gdyż jego właściciele mogą nie zgodzić się na tego rodzaju ingerencję. Co więcej, wezgłowie osadzone na ścianie nie jest również dobrym pomysłem, jeśli chcemy zostawić sobie możliwość późniejszej rearanżacji sypialni, gdyż zamontowanie zagłówka w danym miejscu pomieszczenia wymaga podjęcia decyzji o stałym usytuowaniu łóżka. Warto także mieć na uwadze to, że jeśli nie mamy skłonności do majsterkowania to do wykonania takiej konstrukcji będziemy potrzebować pomocy. Z tych względów, dla większości z nas, najlepszym rozwiązaniem jest wybór łóżka z zagłówkiem łączonym z meblem a nie ze ścianą.

Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem

Łóżka z zagłówkiem – zalety

Jak już wspomnieliśmy, wezgłowie jest elementem, który wyraźnie podnosi funkcjonalność łóżka. Wariant tapicerowany otulony jest miękką pianką tapicerską oraz stylowo wykończony tkaniną, co sprawia, że jest najchętniej wybieranym rodzajem zagłówka. Poznaj jego największe zalety.

5 powodów, dlaczego warto wybrać łóżka z tapicerowanym zagłówkiem:

Stanowi wygodne podparcie pleców

Prawdopodobnie każdy z nas lubi leniwe, niedzielne poranki, kiedy to nie musimy wcześnie wstawać do pracy i możemy dłużej delektować się odpoczynkiem. Takie dni nie zdarzają się często, dlatego lubimy korzystać z okazji i zjeść śniadanie w łóżku czy też poczytać ulubioną książkę. Podobnie, jak chętnie korzystamy również z chwili wieczornego relaksu podczas oglądania filmów. W takich sytuacjach doceniamy komfortowe meble sypialniane. Jako że czynności te wykonujemy zwykle w pozycji półleżącej, wezgłowie łóżka to nasz najlepszy sprzymierzeniec wyraźnie podnoszący wygodę wypoczynku. Brak tego elementu można próbować rekompensować sobie poduszkami, jednak one zwykle niestety nie osłaniają całkowicie pleców przed kontaktem z zimną ścianą. Warto w tym miejscu również nadmienić, że ze względu na miękkie obicie i wrażenie ciepła, jakie daje tkanina tapicerska, łóżko z oparciem pikowanym tapicerowanym to zdecydowanie lepszy wybór niż wersja z drewnianym zagłówkiem.

Wezgłowie chroni ścianę przy łóżku

Zagłówek łóżka to nie tylko stylowe i komfortowe oparcie, pełni on również rolę bardzo praktyczną. Jeśli więc zastanawiasz się, jak ochronić ścianę przy łóżku to najprostszym rozwiązaniem będzie wybór łóżka z zagłówkiem. Brak wezgłowia już w krótkim czasie może przyczynić się do powstawania brzydkich zabrudzeń i przetarć na ścianie przy meblu, dlatego wybranie opcji z zagłówkiem pozwoli zachować estetykę pomieszczenia na dłużej.

Ociepla wnętrze sypialni

Łóżko bez zagłówka powoduje, że wnętrze prezentuje się bezosobowo. Taka sypialnia sprawia wrażenie zimnej i nieprzystępnej, co może zaburzyć nasze poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a tym samym utrudnić spokojny sen. Dlatego też wybór łóżka z zagłówkiem, szczególnie tapicerowanego, jest doskonałym sposobem na wizualne ocieplenie sypialni.

Prezentuje się stylowo i wyrafinowanie

Łóżko z wezgłowiem to model, który nie tylko wygląda bardzo stylowo i wyrafinowanie, ale również wyraźnie wpływa na charakter wnętrza. Od tego, na jaki rodzaj oparcia się zdecydujemy, zależeć będzie ogólny wygląd pomieszczenia. Przykładowo, w dużej sypialni doskonale odnajdzie się łóżko z wysokim zagłówkiem w stylu glamour, zaś w niewielkim pokoju idealnie sprawdzi się łóżko z pikowanym zagłówkiem, którego wygląd będzie bardziej minimalistyczny. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zagłówka w łóżku wybierzemy, takie modele zawsze będą dopełniać charakter sypialni i zwiększać przytulność wnętrza.

Często posiada funkcjonalny pojemnik na pościel

Łóżka z zagłówkiem często są praktyczniejsze niż modele bez oparcia. Łóżka tapicerowane bardzo często oprócz zagłówka posiadają również funkcjonalny pojemnik na pościel. W zależności od własnych preferencji i potrzeb możemy zdecydować się na łóżko z zagłówkiem i szufladami (taki model szczególnie polecamy do większych pomieszczeń) lub też wariant z podnoszonym stelażem, w przypadku którego rolę pojemnika pełni cała skrzynia mebla (doskonały do małej sypialni).

Łóżko z wezgłowiem

O czym należy pamiętać wybierając łóżko z oparciem tapicerowanym?

Pomimo niewątpliwych zalet, łóżka z zagłówkiem wymagają jednak przemyślanego wyboru, gdyż styl i wielkość zagłówka wyraźnie rzutuje na wygląd sypialni. Źle dobrany model może wprowadzać niepotrzebny dysonans w aranżacji. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nie dopasujemy rodzaju zagłówka do wielkości pomieszczenia. O czym warto pamiętać wybierając łóżko z wezgłowiem?

Łóżko z wysokim zagłówkiem, bogato zdobionym i masywnym nie będzie najlepszym wyborem do małej sypialni. Tego rodzaju zagłówek niepotrzebnie przytłoczy pomieszczenie o niewielkim metrażu, które w efekcie będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Podobnie rzecz ma się w sypialni usytuowanej na poddaszu, szczególnie jeśli łóżko z wezgłowiem planujemy ustawić przy skosie poddasza. W takim przypadku wysokość zagłówka ma niebagatelne znaczenie i przy wyborze łóżka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwe wymierzenie maksymalnej wysokości wezgłowia, gdyż zbyt wysokie oparcie po prostu nie zmieści się w wybranym przez nas miejscu. Do małej sypialni i na poddasze warto zdecydować się na model, którego całkowita wysokość (od podłogi do zagłówka) nie będzie przekraczać 100 cm. Wskazany jest również minimalizm, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by zagłówek był subtelnie zdobiony i nie był zbyt gruby.

Łóżko z zagłówkiem i szufladami tapicerowane

Oczywistym, choć często zapominanym aspektem dotyczącym wielkości zagłówka jest to, że jego rozmiary wzrastają wraz z wielkością łóżka. Przykładowo, łóżko z zagłówkiem 140x200 będzie wizualnie prezentowało się lżej niż ten sam model przystosowany do materaca o szerokości 180 cm. Warto mieć ten fakt na uwadze, szczególnie w przypadku małej sypialni.

Poszukując łóżka do dużej sypialni z powodzeniem możemy wybrać łóżko z zagłówkiem 160x200 lub nawet zdecydować się na łóżko z zagłówkiem 180x200. Taki rozmiar mebla nie tylko będzie współgrać z wielkością pomieszczenia, ale również zapewni dwóm osobom pełną wygodę spania. Dysponując dużym metrażem sypialni, możemy z powodzeniem wybrać również łóżko z wysokim zagłówkiem, bogato wykończonym, np. pikowanym w stylu glamour. Pułapką w przypadku dużej sypialni może być minimalizm, gdyż decydując się na model łóżka bez zagłówka czy z bardzo niskim oparciem, pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie pustego i nieprzyjaznego. Taki stan można próbować zrekompensować sobie akcesoriami, jednak w ten sposób łatwo możemy uzyskać efekt zagracenia sypialni, którego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Łóżko z pikowanym zagłówkiem

Podsumowując, łóżko z wezgłowiem to zdecydowanie funkcjonalniejszy model od wersji bez zagłówka. Posiada wiele zalet podnoszących komfort wypoczynku i niosących ze sobą walory estetyczne. Warto jednak pamiętać, by dobrze dopasować wielkość i styl łóżka z zagłówkiem do rodzaju pomieszczenia i jego metrażu, gdyż harmonia w aranżacji i zachowanie właściwych proporcji sprawi, że sypialnia będzie prezentować się po prostu pięknie.