Własne cztery ściany urządzone zgodnie z osobistymi preferencjami są chlubą każdego mieszkańca, który brał czynny udział przy ich aranżowaniu. Począwszy od projektowania przestrzeni, poprzez wykańczanie, a skończywszy na składaniu i skręcaniu mebli. Niestety w całym procesie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. W szafach, które wymagają większego skupienia i precyzji przy montażu może pojawić się problem niedomykających się frontów i to zarówno po samym złożeniu nowych elementów, jak i po pewnym czasie, gdy już korzystamy z mebla.

Poprawny montaż szafy kluczem do jej prawidłowego użytkowania
Szczegółowe zapoznanie się z instrukcją montażową to podstawa. Nawet, jeśli złożenie szafy wydaje się być czynnością prostą do wykonania, to koniecznym jest przestrzeganie kolejności łączenia ze sobą elementów. Szafa z uwagi na jej ostateczny rozmiar powinna być składana jako jeden z pierwszych mebli, ponieważ całą procedurę wykonuje się w poziomie. Jedną z najważniejszych czynności, o której należy pamiętać jest utworzenie kątów prostych na rogach korpusu tuż przed zamocowaniem do niego tylnej ścianki (kapaków) – ma ona fundamentalny wpływ na stabilność szafy. W przeciwnym razie fronty szafy nie będą się do końca domykać oraz będzie się je ciężej otwierać, co w ostateczności doprowadzi do szybszego zużywania się elementów takich jak tory (nazywane również prowadnicami) i poruszające się po nich kółka drzwi (wózki). Cały system będzie także głośniej pracował podczas otwierania i zamykania.

Pośpiech złym doradcą także podczas montażu szafy
Chęć szybkiego montażu szafy może wiązać się z niedokładnością spasowania niektórych elementów. Jest to jeden z powodów, dlaczego drzwi od szafy nie domykają się. W takim przypadku może zajść konieczność rozkręcenia całego mebla i jego ponownego złożenia. Należy również pamiętać, że spiesząc się z montażem szafy, można także nieumiejętnie przygotować miejsce pracy. Tym samym narażając na uszkodzenia m.in. podłogę.

Dlaczego drzwi od szafy nie domykają się?
Po paru latach użytkowania drzwi od szafy mogą się nie domykać z kilku powodów:
- Wózek któregoś z frontów mógł wypaść z toru. Należy podnieść drzwi i z powrotem umieścić je na torze.
- Przesunięty bliżej środka szafy stoper drzwi. Ponowne umieszczenie stopera bliżej ściany mebla rozwiąże problem. Stopery umieszczane są w większości modeli na torze dolnym, ale są również montowane na torze górnym.
- Opadnięte drzwi. W takim przypadku konieczna jest regulacja wózka prowadzącego i podniesienie frontu.
- Krzywa podłoga. Jeśli szafa nie stoi w idealnym poziomie, z czasem jej elementy się wypaczają, co może doprowadzić do nie domykania się drzwi lub ich samoczynnego otwierania. Regulacja nóżek sprawi, że szafa znów będzie funkcjonować prawidłowo.
Skoro wszystkie powyższe elementy zostały sprawdzone, to dlaczego drzwi od szafy przesuwnej nie domykają się nadal? Winny może być brud, który nagromadził się na końcu torów lub większy element, który do nich wpadł.
Dlaczego szafa się chwieje? Błędy w montażu
Oprócz nie domykających się drzwi problemem może być również chwianie się całej szafy, co jest widoczne przede wszystkim podczas jej otwierania i zamykania oraz układania w niej ubrań. Dlaczego szafa się chwieje? Może to być spowodowane m. in. poluzowaniem się ścianki tylnej na korpusie mebla, najczęściej w przypadku nieprecyzyjnego przymocowania jej podczas montażu szafy. Użycie zbyt małej ilości gwoździ do przybicia kapaku niż jest zalecane, również może doprowadzić do bujania podczas korzystania z szafy, ponieważ będą one od siebie za bardzo oddalone i nie zapewnią odpowiedniej stabilności meblowi. Innym powodem jest kilkukrotne rozkręcanie i skręcanie szafy np. podczas przeprowadzek, wtedy wszystkie elementy mocujące ulegają większemu zużyciu.