Zakup nowego łóżka do sypialni może być zarówno ekscytującym, jak i męczącym przedsięwzięciem. Wszystko dlatego, że branża meblarska obfituje we własny żargon, który dla osób postronnych może nie być w pełni zrozumiały. Jednymi z powszechnie używanych określeń łóżek do spania są: tapicerowane i kontynentalne. Jak je rozróżnić? Czym się różni łóżko tapicerowane od kontynentalnego?

Co to łóżko tapicerowane i co znaczy łóżko kontynentalne?

Aby wyjaśnić, czym się różni łóżko tapicerowane od kontynentalnego, warto zacząć od tego, co to łóżko tapicerowane i co znaczy łóżko kontynentalne.

Łóżko tapicerowane to model najbardziej zbliżony wyglądem do tradycyjnych łóżek. Podobnie jak one ma nóżki (różnej wysokości w zależności od tego, czy występuje w wersji z pojemnikiem czy bez), stelaż pod materac (zwykle drewniany lub drewniany na metalowej ramie) oraz zagłówek (ten element również jest zróżnicowany pod kątem wysokości). Konstrukcja tego typu mebla nie różni się więc wyraźnie od łóżek drewnianych. W takim razie co to łóżko tapicerowane? Model tapicerowany wyróżnia się tym, że jego drewniana rama oraz wezgłowie są otulone warstwą miękkiej pianki i obszyte materiałem tapicerskim.

Łóżko tapicerowane jasnoróżowe

Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu tkanin należą: tkanina typu płóciennego, welur oraz skóra ekologiczna. Zabieg ten znacząco podnosi atrakcyjność wizualną mebla nie tylko ze względu na mnogość dostępnych kolorów tkanin, ale również na różnorodne opcje dekoracyjnych wykończeń wezgłowia. Nierzadko łóżka tapicerowane posiadają pojemnik na pościel w skrzyni lub też w postaci szuflad. Warto podkreślić również to, że tapicerowane modele niemal bez wysiłku pozwalają stworzyć wrażenie przytulności w aranżowanej sypialni. Gładka i ostro zakończona rama tradycyjnego łóżka wymaga sporych nakładów pracy dekorującego, by nie emanowała chłodem i tym samym działała na domowników odpychająco. Łóżko tapicerowane znacząco ułatwia urządzenie przytulnej sypialni. Przyjemna w dotyku tkanina, którą obite jest takie łóżko wraz z podszytą pianką powodują złagodzenie ostrych kantów drewnianej ramy mebla, zachęcając do odpoczynku.

Łóżko tapicerowane czarne z ekoskóry

A co znaczy, że łóżko jest kontynentalne i czym różni się łóżko kontynentalne od zwykłego?

Łóżko kontynentalne wyróżnia się masywną budową i wysoko osadzoną powierzchnią do spania. Ten typ łóżek zwany bywa również hotelowym, gdyż często spotyka się je właśnie w hotelach.

Białe łóżko kontynentalne

Czy łóżko kontynentalne ma pojemnik na pościel? To zależy. Podstawę takiego mebla stanowi skrzynia (zwykle o wysokości 30-35 cm) ze sprężynami bonellowymi (typ boxspring) lub skrzynia z pojemnikiem (otwieranym poprzez podniesienie górnej płyty lub w postaci szuflad).

Czy do łóżka kontynentalnego potrzebny jest materac? Nie, materac zawsze występuje tutaj w zestawie. Na skrzyni łóżka kontynentalnego osadzone (lub zintegrowane z płytą) są grube materace sprężynowe - charakterystycznym jest tutaj użycie dwóch materacy w przypadku łóżka podwójnego (po jednym na każdą stronę). Na nich z kolei często układany jest jeszcze jeden, cienki materac (tzw. topper).

Łóżko kontynentalne pojedyncze różowe z pjemnikiem i materacem

Czy łóżko kontynentalne jest wygodne i czy warto je kupić? Dobre łóżka kontynentalne cechuje duża wygoda użytkowania z kilku powodów. Po pierwsze mają one grube, wysokiej jakości materace. Po drugie, w łóżkach kontynentalnych również występuje miękki, obity tkaniną zagłówek powalający komfortowo odpoczywać także w pozycji półleżącej. A po trzecie, wysokość skrzyni oraz dodatkowych warstw materacy jest zbliżona do naturalnej pozycji siedzącej człowieka, więc śpiący wstając z łóżka nie obciążają stawów. Połączenie komfortu odpoczynku jaki zapewnia ten model wraz z jego wysoką jakością wykonania i użytecznością (szczególnie modeli z pojemnikiem) sprawia, że łóżko kontynentalne warto kupić.

Czym się różni łóżko tapicerowane od kontynentalnego?

Gdy już wiadomo, co to łóżko tapicerowane i co znaczy łóżko kontynentalne, można je porównać ze sobą. Co lepsze - łóżko kontynentalne czy ze stelażem tapicerowane? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż zależy od potrzeb, oczekiwań i możliwości mieszkaniowych kupującego.

Łóżko ze stelażem tapicerowane

Wygodne łóżko kontynentalne będzie idealnym wyborem dla osób, których sypialnia jest raczej duża i nie posiada skośnych sufitów. Masywność tego modelu i jego wysokość może zbytnio przytłaczać niewielki metraż sypialni. Co więcej, decydując się na łóżko kontynentalne warto pamiętać, że jest ono znacznie cięższe niż modele tapicerowane, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób, które nie gustują w częstych przemeblowywaniach pomieszczeń. Wybierając łóżko trzeba mieć na uwadze szczególne preferencje dotyczące materacy - jeśli takowe mamy, lepiej wybrać łóżko tapicerowane i osobno dobrać materac. O ile modele kontynentalne są do siebie podobne i najlepiej prezentują się w dużych wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, o tyle modele tapicerowane są łaskawsze i bardziej uniwersalne w aranżacji.

Dlaczego łóżko kontynentalne może być wygodniejsze? Otóż, wysokość spania w tym typie łóżka to zwykle około 60-70 cm, stąd korzystając z takiego modelu można bez kłopotów przechodzić z leżenia do siedzenia i wstania z łóżka, bez zbytniego wysiłku i obciążania stawów. To szczególny atut dla osób starszych, mających problemy z układem kostnym czy po prostu preferujących wysoki komfort wypoczynku.