Relaks, jaki daje spanie na materacu z pewnością doceniają osoby, które choć przez krótki czas musiały spać na rozkładanej kanapie np. goszcząc u swojej rodziny. Po takiej „przygodzie”, powrót do swojego mieszkania wyposażonego w łóżko z materacem kieszeniowym przynosi ukojenie i pozwala się natychmiastowo odprężyć. Jednak trzeba wiedzieć, że materac po pewnym okresie zaczyna powoli tracić swoje właściwości i nie spełnia już swojego zadania tak dobrze jak na początku użytkowania. W niniejszym artykule przedstawimy jak długa jest żywotność materaca oraz co ile należy wymienić materac na nowy.

Do czego prowadzi spanie na starym materacu?

Wyposażenie, z którego stale się korzysta zużywa się znacznie szybciej niż te, które nie jest narażone na nadmierną eksploatację. Doskonałym tego przykładem są właśnie materace. Kilkuletnie, wysłużone już egzemplarze tracą swoje właściwości, a co za tym idzie – obniżają komfort spania użytkowników. Skutkiem tego jest powstawanie takich dolegliwości jak m.in:

  • niedosypianie, a nawet bezsenność
  • poranne zmęczenie
  • spadki w koncentracji
  • obniżenie wydajności w pracy
  • związane z powyższymi kwestiami uczucie rozdrażnienia
  • bóle mięśni, kości i stawów
  • bóle pleców
  • coraz większe trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji podczas snu

Posiadając wiedzę, co jaki czas zmieniać materac, można z powodzeniem uniknąć wyżej wymienionych problemów. Należy mieć jednak pełną świadomość, że nie każdy model będzie idealnie wywiązywał się ze swojego zadania. Wpływ na to mają wiek, waga, a także wzrost użytkowników, o czym wspomnimy w dalszej części poradnika.

Zdrowy sen - co jaki czas zmieniać materac?

Najpopularniejsze rodzaje materacy

Różnorodna budowa poszczególnych modeli materacy sprawia, że koniecznym jest poznanie bliżej ich właściwości, aby za każdym razem, gdy decydujemy się na zmianę starego egzemplarza na nowy dokonywać dobrego wyboru. Najpopularniejszymi modelami są:

  • materace kieszeniowe – są to produkty, które cieszą się największą popularnością z uwagi na swoją uniwersalność oraz bardzo wysoki komfort użytkowania. Modele te posiadają sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach, każda ze sprężyn pracuje niezależnie od siebie, co skutkuje m.in. bezgłośnym użytkowaniem materaca, a także brakiem zapadania się materaca do środka – dwie osoby mają zapewniony pełen komfort spania. Ponadto, materace te maja wydzielone strefy twardości, dzięki czemu kręgosłup oraz stawy mają zapewnione idealne podparcie, co gwarantuje zdrowy sen. W tych modelach wybiera się również stopień twardości o oznaczeniach: H2, H3, H4 (odpowiednio – miękki, średnio-twardy, twardy). Pierwszy stopień dedykowany jest dla osób lekkich, których waga nie przekracza 60 kg, model średnio-twardy poleca się osobom o wadze 50-100 kg, natomiast najwyższy stopień twardości to wybór dla użytkowników powyżej 90 kg
  • materace piankowe – modele, których wypełnienie stanowi wyłącznie pianka poliuretanowa o właściwościach antyalergicznych. Tego typu materace są bardzo dobrym wyborem dla dzieci, ponieważ zapewniają wygodną pozycję podczas snu, co ma olbrzymie znaczenie podczas dojrzewania pociech. Podobnie jak w przypadku modeli kieszeniowych, w materacach piankowych również można wybierać stopień twardości
  • materace lateksowe – charakteryzują się wysokim poziomem wygody oraz właściwościami antyalergicznymi (m.in. przeciwdziałają rozwojowi roztoczy). Produkty te mają wydzielone strefy komfortu, które zapewniają idealne ułożenie ciała podczas wypoczynku. Ponadto wkładka lateksowa uchodzi za komponent wydłużający żywotność materacy

Wszystkie powyższe modele mogą być dodatkowo wyposażone w matę kokosową, która sprawia, że żywotność materaca się wydłuża. Jest to element wytwarzany z naturalnego surowca podnoszący także twardość materacy oraz zwiększający ich przewiewność.

Trwały materac kieszeniowy z matą koksową

Żywotność materaca – jaki model będzie najlepszy, biorąc pod uwagę jego trwałość?

Osobom, które wymieniają materac na nowy zależy przede wszystkim na dwóch kwestiach – komfortowym i zdrowym śnie, a także trwałości produktu. Kluczowym elementem, który zaspokoi te potrzeby jest znajomość własnego ciała. Odpowiedni materac będzie przede wszystkim dostosowany do wagi użytkownika, aby mógł zagwarantować właściwe podparcie i ogólną wygodę, co więcej, jego poszczególne elementy nie będą się tak szybko zużywać podczas eksploatacji, co w praktyce warunkuje trwałość materaca.

Na żywotność materaca bardzo duży wpływ ma także dbanie o pokrowiec. Mimo, że standardowo zaprojektowane poszycia są antyroztoczowe, hipoalergiczne oraz posiadają klimatyzujące włókna, to nie da się w 100% zniwelować ryzyka osiadania się roztoczy w materacu. Jednak regularne pranie pokrowca w temperaturze 60 stopni Celsjusza oraz kilkugodzinne wietrzenie samego materaca kilka razy w ciągu roku, aby odparowała z niego wilgoć sprawią, że wydłuży się żywotność materaca. Ponadto, należy go także odkurzać raz na dwa miesiące co zdecydowanie ograniczy wnikanie kurzu do produktu. Materac musi być także wentylowany od spodu, z tego względu powinien być ułożony na łóżku wyposażonym w w stelaż z listew znajdujących się od siebie w kilkucentymetrowych odstępach.

Żywotność materaca - wietrzenie materaca

Ile wytrzymuje materac piankowy?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile wytrzyma materac. Dotyczy to zarówno modeli piankowych, lateksowych, jak i kieszeniowych czy tradycyjnych modeli sprężynowych (bonellowych). Odpowiednio dobrane do wagi i gabarytów śpiącego oraz prawidłowo użytkowane materace mogą pełnić swoją funkcję nawet około dekady. Natomiast inne modele, z których nie korzysta się w należyty sposób mogą stracić swoje właściwości już po kilku latach. Pierwszorzędnymi kwestiami, które powinny decydować o tym, co ile lat wymieniać materac są: wygoda oraz higiena.

Jaka powinna być częstotliwość wymiany materaca?

Co jaki czas trzeba wymieniać materac? Szacuje się, że okres ten wynosi 5-6 lat. Jest to optymalny czas mimo, że niektóre modele mogą dobrze spełniać swoją funkcję nawet przez kilkanaście lat. Kluczowym elementem, który należy mieć na względzie jest jednak higiena, bezpośrednio przekładająca się na bezpieczeństwo użytkowników.

Zdarzają się jednak przypadki, w których wymiany należy dokonać wcześniej. Kiedy otrzymujemy sygnał, że żywotność materaca dobiega końca? Symptomami, które mogą wskazywać ten fakt są pojawiające się na powierzchni nierówności oraz zgrubienia (dotyczy to przede wszystkim modeli piankowych). Wyczuwalne podczas leżenia sprężyny czy skrzypienie w trakcie poprawiania sylwetki (materace bonellowe) są kolejnymi oznakami, które powinny zadecydować o zakupie nowego modelu. Niewysypianie się również może być skutkiem tracenia przez materac jego właściwości.

O tym, co jaki czas wymieniać materac decydują również kwestie czysto fizjologiczne, takie jak wyraźna zmiana masy ciała, a także rośnięcie dzieci. W tym drugim przypadku okres ten może być zdecydowanie krótszy niż wspomniane wcześniej 5 lat.