Czy jest coś wspanialszego, bardziej niebiańskiego, niż zapadnięcie się w miękkim łóżku pod koniec dnia? Chyba nie, dlatego warto zadbać o to, by nasza sypialnia była czymś więcej niż tylko miejscem do spania. Idealnie byłoby, gdyby stała się osobistym azylem i sanktuarium spokoju, w którym naładujemy się energią. Tutaj z pomocą przychodzi nam styl boho będący kwintesencją komfortu, relaksu i błogości. Jak urządzić prawdziwą boho sypialnię? Czy sypialnia w stylu boho zawsze musi być wielokolorowa i pełna chaosu? Poznaj styl boho w nowej, bardziej współczesnej wersji, która ma wiele twarzy.

Czym jest styl boho i skąd się wywodzi?

Mający swoje korzenie we wschodnioeuropejskiej Bohemii, styl boho był wielokrotnie reinterpretowany. Po przeżyciu ogromnego odrodzenia w latach 60-tych i 70-tych, po którym nastąpił pewien zastój w latach 80-tych i 90-tych, boho zaliczyło ostatnio spektakularny powrót. I wygląda na to, że tym razem, boho zostanie z nami na dłużej.

Styl boho obejmuje wszystko, od wszechobecnej na Instagramie kalifornijskiej atmosfery ze swoim luźnym, plażowym ukłonem w stronę boho, poprzez podejście "więcej znaczy więcej", którego oczekujemy od artystów i bon vivantów, którzy szczodrze eksponują wszystkie swoje skarby zebrane podczas podróży, aż po nowoczesne, cygańskie podejście z marokańskimi wpływami. Jednak boho to nie przywilej wybranych - boho to styl, który każdy może wprowadzić do swoich wnętrz. W sypialniach boho styl ten ma tendencję do bycia bardziej wyciszonym i odsłania w niej swoje bardziej stonowane oblicze.

Sypialnia boho inspiracje aranżacje

Sypialnia w stylu boho - relaks przede wszystkim

Jeśli chodzi o stworzenie prawdziwie relaksującej sypialni, najbardziej kojąco działają na nas kolory jasne i stonowane. Najlepszym sposobem na to, by zacząć urządzanie błogiej, boho sypialni jest neutralna pościel i kołdry. Taka kanwa pozwala na pełną swobodę dodawania kolorów i warstw poprzez układanie różnorodnych poduszek i narzut, aby nieco ożywić pomieszczenie. I w przeciwieństwie do innych stylów wnętrzarskich, w których liczy się umiarkowanie – tutaj działaniem wręcz pożądanym jest całkowity brak umiaru w ilości narzut lub poduszek. Co więcej, boho jak żaden inny styl pozwala na artystyczny nieład w sypialni – niemile widziane są tutaj pedantycznie równo ułożone poduszki czy idealnie pościelone łóżko. Boho sypialnia to nasz prywatny azyl a nie wystawa w muzeum, tutaj możemy pozwolić sobie na nieperfekcję.

Sypialnia boho inspiracje - dodatki

Jaki kolor ścian wybrać do boho sypialni?

Jako, że w stylu boho nie ma żadnych ścisłych zasad do naśladowania, ściany w sypialni mogą być pomalowane na dowolny kolor. Ważne, by współgrał on z naszym gustem i osobowością. W artystycznym szale warto jednak pamiętać o tym, że ciemne kolory optycznie pomniejszą pomieszczenie, więc jeśli zależy nam na zyskaniu przestrzeni, to lepiej zdecydować się na jasne kolory ścian. Podobnie rzecz ma się w przypadku nowoczesnej odmiany stylu boho – bielone ściany będą doskonałym tłem dla wszystkich bibelotów charakterystycznych dla stylu bohemy i pozwolą z łatwością zachować harmonię aranżacji. Co więcej, białe ściany podkreślą tylko ładne naturalne światło wpadające do pokoju i z odrobiną nietuzinkowych dodatków, np. z naturalnego drewna, stworzą iście niebiański klimat.

Sypialnia boho inspiracje - sypialnia w stylu boho zielona

Alternatywami dla bieli mogą być np. sypialnia boho beżowa (świetna w połączeniu z wiklinowymi dodatkami), uniwersalna jasna szarość na ścianach czy też szczególnie chętnie wybierana sypialnia w stylu boho zielona – najlepiej w odcieniu szałwii lub oliwki. Dobrze w boho sypialni odnajdą się również tapety z tropikalnym motywem.

Sypialnia boho inspiracje - sypialnia w stylu boho zielona

Serce sypialni boho – wygodne łóżko

Styl boho szczególnie upodobał sobie takie materiały jak naturalne drewno, rattan czy wiklina, dlatego wiele łóżek do boho sypialni wykonanych jest właśnie z tych surowców. Atmosferę prawdziwej bohemy z pewnością można osiągnąć decydując się na drewniane łóżko z baldachimem, które zapewni idealną podstawę do drapowania lejących się tkanin, wieszania roślin i rozwieszania klimatycznych światełek. Nie jest to jednak wybór dla każdego – ograniczeniem może być tutaj nie tylko nasza odwaga, ale również wielkość przestrzeni jaką dysponujemy, gdyż tego rodzaju meble wymagają raczej pokaźnego metrażu. Dla niewielkich pokojów, szczególnie jeśli z ograniczonym metrażem idzie również niewielki budżet, alternatywą mogą być modne ostatnio palety służące jako platforma pod materac.

Sypialnia boho inspiracje - łóżko z palet

Dla wielbicieli klasyki czy też osób często zmieniających wystrój wnętrz polecamy klasyczne łóżko tapicerowane z wezgłowiem. Istnieje wiele sposobów, aby łóżko wyglądało jak bohema, nawet jeśli z pozoru na to nie wygląda. Najważniejsza jest wygoda, jaką zapewnia mebel, resztę zrobią dodatki. Tapicerowany zagłówek zapewni komfort wypoczynku w pozycji półleżącej np. podczas lektury ulubionej książki przed snem. Wykończona miękką pianką i miłą w dotyku tkaniną rama łóżka pozwoli uniknąć nieprzyjemnego chłodu nagiego drewna i przypadkowych uderzeń o ranty.

Sypialnia boho inspiracje - tłóżko tapicerowane z wezgłowiem

Pościel w sypialni boho – jakbyśmy dopiero wstali z łóżka

Najważniejszą rzeczą w pościeli boho jest to, że nie powinna ona wyglądać idealnie. Nie chodzi o to, by całkowicie przestać ścielić łóżko, po prostu nie warto dążyć do perfekcji w tej kwestii. Pościel boho zawsze wygląda na nieco "niedokończoną", tak jakby można było zanurzyć się w niej i zdrzemnąć się w jednej chwili, nie martwiąc się o zagniecenie idealnej narzuty.

Dobrze jest upewnić się, że nasza kołdra jest miła i gruba (przynajmniej w zimie), by nie wyglądała na wątłą. Jeśli pościel ma objętość, będzie wyglądała zachęcająco. Można również postawić na teksturę i poszukać np. poszewek na kołdry z falbankami. Taki zabieg doda nieco frywolności i lekkości łóżku.

W stylu boho pościel nierzadko wylewa się poza krawędzie łóżka tu i ówdzie. Aby osiągnąć ten wygląd, można użyć kołdry typu King Size na łóżku Queen. Dłuższa pościel jest o wiele bardziej zachęcająca niż zbyt krótka, a ponadto stworzy wrażenie łóżka na niskiej podstawie – często wykorzystywanego w aranżacjach sypialni w stylu boho.

Boho kocha warstwy – narzuty, koce i pledy

Mając już wybraną pościel, nadszedł czas na dodanie kolejnych warstw. Pulchna, wielowymiarowa tekstura to sekret boho sypialni. Aby uzyskać ten efekt, można wybrać narzutę z pomponami lub frędzlami, marokański koc lub grubą, teksturowaną dzianinę czy też sztuczne futro. Narzuta powinna być on na tyle duża, żeby zakrywała większą część łóżka, w przeciwnym razie nie będzie robić aż tak dużego wrażenia. W budowaniu stylu boho pomogą również drapowania – zmarszczenie kołdry lub narzuty w połowie szerokości łóżka i pozwolenie, by swobodnie zwisała na krawędziach.

Boho sypialnia – dodatki bez których nie sposób się obejść

Czymże byłby styl boho w sypialni, gdyby zabrakło w nim dużej ilości miękkich i wzorzystych poduszek? Cóż innego lepiej oddaje komfort wypoczynku? Tak naprawdę w kwestii doboru poduszek mamy pełną wolność - mogą być obfite, duże, miękkie i luksusowe. Poduszki są niczym lukier na "łóżkowym torcie" – dekorujmy go po swojemu i bez umiaru.

Dążąc do spójności aranżacji sypialni w stylu boho warto właśnie poduszki wykorzystać do tego, by powielić w nich wybrany akcent kolorystyczny. Jak go uchwycić? Wystarczy przyjrzeć się innym elementom wystroju – co wyróżnia dywan, zasłony lub dzieła sztuki?

Sypialnia boho inspiracje - półki i rośliny

Koniec łóżka również można ozdobić

Nie tylko tekstylia pełnią istotną rolę, jeśli chodzi o tworzenie boho warstw. Dodanie elementów z przodu ramy łóżka, takich jak krzesło lub ławka, nie tylko przydaje funkcjonalności sypialni, ale także nadaje przestrzeni charakter i głębię. Ten patent nie sprawdzi się jednak w małej sypialni boho – tutaj lepiej zdecydować się na niewielkie ozdoby, które nie zabiorą cennej przestrzeni, np. łańcuch białych światełek choinkowych czy też kul świetlnych.

Puchowy lub wzorzysty dywan – kwintesencja bohemy

Nie ma co do tego wątpliwości - pokoje w stylu boho praktycznie nigdy nie są pozbawione przynajmniej jednego dywanu. W stylu bohemy świetnie odnajdą się dywany perskie czy marokańskie, ręcznie tkane, makramę czy też nieco bardziej surowe wykonane z juty.

Sypialnia boho inspiracje - wzorzysty dywan

Rozmieszczając dywany w sypialni boho warto trzymać się podstawowych zasad projektowania wnętrz dotyczących ich rozmiaru i rozmieszczenia:
- dywan pod łóżkiem powinien wystawać od 30 do 45 cm od boków i stóp łóżka (30 cm dla łóżka 120x200 i 140x200, zaś 30 cm dla łóżek 160x200, 180x200 czy 200x200). Jeżeli pokój jest duży, dywanik może wystawać jeszcze dalej od łóżka, ale nigdy nie powinien wystawać mniej niż wspomniane 30 cm
- dywany w boho sypialni można na siebie nakładać, należy się jednak upewnić, że ich kolory dobrze ze sobą współgrają
- oprócz głównego dywanu, można również układać warstwowo mniejsze dywaniki po obu stronach łóżka w kolorach, które uzupełniają dywan główny

Aby uzyskać wygląd boho, warto trzymać się z dala od wszelkich nadmiernie błyszczących, lakierowanych powierzchni, a kierować się bardziej ku elementom wykonanym z drewna. Powierzchnie mebli nie muszą być idealne - jest coś bardzo przytulnego i zachęcającego w surowych, nieoszlifowanych, nieco podniszczonych materiałach. Skazy również mogą być piękne! W sypialni boho meble znalezione na targu staroci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Co więcej, można w ogóle nie stosować klasycznych stolików nocnych – zamiast nich doskonale i nietuzinkowo prezentować się będą zabytkowe krzesła, drewniane taboret, a dla wielbicieli ekstrawagancji – nawet stos książek.

Sypialnia boho inspiracje - taborety zamiast stolików nocnych

Do stylu boho w sypialni można przemycić z powodzeniem również dodatki z pogranicza stylów, takie jak pufy ręcznie plecione. Takie akcesoria to nie tylko świetna i niecodzienna ozdoba, ale również miękki i lekki podnóżek, zwiększający komfort wypoczynku.

Ściany, które opowiadają historię

W stylu boho obowiązuje tylko jedna zasada dotycząca ścian: nie pozostawiamy ich gołych. Duże i puste przestrzenie dają wrażenie chłodu i niedostępności, są więc dokładnym przeciwieństwem stylu boho. Ściany warto udekorować dziełami sztuki o dużej skali lub stworzyć galerię różnych obrazów lub prywatnych zdjęć. Warto włożyć w tego typu aranżację odrobinę siebie i stworzyć dekorację, która jest częścią naszej historii.

Popularnymi alternatywami dla obrazów czy zdjęć w sypialniach boho są makatki, makramy czy wiklinowe kwietniki. Co odważniejsi mogą nawet zdecydować się na powieszenie na ścianie kapeluszy czy koszy.

Styl boho polega na eksponowaniu swoich skarbów, warto jednak zachować pewien umiar. Wystarczy kilka akcentów, które sprawią, że czujemy się jak w domu. Świeca, kwiat i być może kilka książek ustawionych na stoliku nocnym to idealne uzupełnienie ściennych dekoracji.

Sypialnia boho inspiracje - komoda z wiklinowymi koszykami

Lustro odbiciem duszy

W aranżacjach sypialni w stylu boho lustra są nieodzownym elementem dekoracji. Piękne, bogato zdobione ramy, szczególnie w kolorze starego złota stworzą niepowtarzalny klimat boho. Będą wyglądały świetnie wisząc lub gdy po prostu oprzemy je o ścianę.

Czymże byłaby boho sypialnia bez zasłon?

Styl boho kocha kolory i drapowania. Kwintesencją będą tutaj długie aksamitne zasłony w kolorze czerwonego wina. Jeśli jednak w sypialni już dużo się dzieje pod względem wzorów i kolorów, lepiej zdecydować się na bardziej stonowane zasłony. Przezroczysta, biała zasłona będzie wyglądać fantastycznie, zwłaszcza jeśli ściany również są białe.

Biała sypialnia boho inspiracje

Boho w sypialni – odpowiednie oświetlenie niczym kropka nad „i”

Zwykłe oświetlenie górne warto zmienić na finezyjny żyrandol lub lampę wiszącą. Koralikowy, pleciony lub rattanowy żyrandol emitujący ciepłe, żółte światło będzie wyglądał świetnie boho sypialni.

Do oświetlenia przy łóżku, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest na wagę złota, zamiast tradycyjnych lampek nocnych można użyć dekoracyjnych kinkietów. Nie tylko będą się niezwykle stylowo prezentować, ale również pozwolą oszczędzić nieco miejsca.

Stylu boho w sypialni doskonale dopełniają również wspomniane wcześniej lampki choinkowe - można je zawiesić nad wezgłowiem, nad obrazami, wokół roślin, wokół lustra... Tego rodzaju oświetlenie może być wszędzie i wyglądać świetnie.