Wybór odpowiednich, tj. stylowych i jednocześnie praktycznych mebli do mieszkania jest co prawda wyzwaniem, jednak dopiero to, jak dbamy o swoje wyposażenie wnętrz będzie w dużej mierze przesądzać o tym, czy pomieszczenia w naszym domu będą prezentować się dobrze oraz czy same meble zachowają swój atrakcyjny wygląd na lata. Dlatego też aranżując sypialnię i wyposażając ją w nowe łóżko, warto już na wstępie zaznajomić się z zasadami pielęgnacji mebli, gdyż niezależnie od tego, na jakie łóżko się zdecydujemy, niewłaściwe ustawienie mebla w sypialni oraz brak regularnego i poprawnego sposobu czyszczenia łóżka może sprawić, że mebel nie tylko straci swój nienaganny wygląd, ale również może szybko ulec zniszczeniu. W niniejszym poradniku nie tylko podpowiemy Ci jak wyczyścić łóżko z kurzu, ale również dowiesz się jak wyczyścić łóżko z sierści i z plam. Warto wiedzieć, że czyszczenie łóżka tapicerowanego powinno wyglądać inaczej niż drewnianego, dlatego też postaramy się również rozwiać Twoje wątpliwości w zakresie pielęgnacji różnego typu materiałów – dowiesz się m.in. jak czyścić welurowe obicie, łóżko drewniane czy inne rodzaje łóżek dostępne w naszym sklepie.

Jak dbać o łóżko? – ogólne zasady

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na łóżko tapicerowane czy drewniane, jest kilka zasad użytkowania i pielęgnacji mebli, których należy przestrzegać zawsze, jeśli chcemy możliwie długo cieszyć się dobrym stanem wyposażenia.

5 najważniejszych zasad dbania o łóżka

  • Nie powinno się ustawiać łóżka tuż przy kaloryferze czy kominku,

    gdyż nadmierna bliskość źródła ciepła może powodować m.in. odbarwienia materiałów – minimalna odległość od kaloryfera powinna wynosić 1 metr
  • Nie należy również narażać łóżka na działanie silnych promieni słonecznych,

    które powodują blaknięcie tkanin i odbarwianie drewna – w przypadku sypialni usytuowanej od strony południowej, warto zainwestować w przyciemniające rolety okienne
  • Do czyszczenia łóżka nie należy używać silnych detergentów,

    gdyż mogą one nie tylko odbarwić drewno czy tkaninę obiciową mebla, ale również trwale uszkodzić ich strukturę – najlepiej sięgać po dedykowane danym materiałom środki czyszczące
  • Preparatów czyszczących nie wolno nanosić bezpośrednio na tkaninę lub drewno,

    gdyż skoncentrowane detergenty mogą spowodować powstanie trwałych plam
  • Nie można też nadmiernie moczyć łóżka podczas czyszczenia,

    gdyż drewno może zacząć pękać, zaś w przypadku tapicerowanego łóżko przyczyniamy się w ten sposób do rozwoju pleśni

Jak wyczyścić łóżko z kurzu i z plam?

Fundamentem pielęgnacji każdego rodzaju łóżka jest systematyczne usuwanie osadzającego się na nim kurzu. W tym celu najczęściej wystarczy sięgać po wilgotną ściereczkę oraz odkurzacz. Bardziej skomplikowane czyszczenie tapicerki łóżka powinno być przeprowadzane zależnie od potrzeb – w przypadku alergików powinien być to zabieg dość częsty, gdyż kurz i roztocza mogą wnikać w obicia. Nierzadko również musimy dowiedzieć się, jak wyczyścić łóżko z plam, gdy powierzchnia łóżka zostanie zabrudzona w danym miejscu. Jak wyczyścić łóżko tapicerowane? Otóż wiele zależy od rodzaju materiału, który został wykorzystany do tapicerowania mebla, gdyż czyszczenie mebli tapicerowanych wymaga użycia różnych specyfików. Dlatego też poniżej znajdziesz osobne sekcje poświęcone najpopularniejszym rodzajom obić mebli i sposobom ich czyszczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku próby uporania się z plamami, przede wszystkim liczy się czas – wszelkie płyny należy usuwać z powierzchni mebla możliwie szybko, aby nie zdążyły wsiąknąć w tkaninę. Stare plamy utrwalają się i są wyzwaniem dla osoby próbującej je zlikwidować, dlatego w przypadku dużych zabrudzeń zaleca się skorzystać z profesjonalnych usług firm, które zajmują się czyszczeniem mebli tapicerowanych.

Szare łóżko tapicerowane

Czyszczenie łóżka tapicerowanego materiałem tkanym na płasko

Do grupy materiałów tkanych na płasko zalicza się takie tkaniny, które nie posiadają włosia. Wśród nich znajdziemy m.in. tkaninę Sawana, w której oferujemy wiele łóżek tapicerowanych z naszej oferty. Jak wyczyścić łóżko tapicerowane taką tkaniną? Czyszczenie łóżka tapicerowanego powinno odbywać się z użyciem szczotki z miękkim naturalnym włosiem lub bawełnianej ściereczki. Jak wyczyścić takie łóżko z plam? Rozlane płyny należy usuwać od razu, wykorzystując przy tym chłonną ściereczkę. Powstałe zabrudzenia różnego typu można czyścić roztworem szarego mydła i wody. Należy przy tym uważać, by nie przemoczyć tkaniny, a jedynie czyścić ją powierzchownie. Nie mniej istotny jest kierunek czyszczenia – powinno się to robić w kierunku od brzegów plamy do jej środka, by nie zwiększać powierzchni zabrudzenia.

Łóżko welurowe

Jak czyścić welurowe obicie – czyli pielęgnacja tkanin z włosiem

Łóżko welurowe z kolei wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Zastanawiasz się, jak czyścić welurowe obicie? Otóż, czyszczenie łóżka welurowego powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Możemy w tym celu wykorzystać domowy sposób, jakim jest roztwór wody i amoniaku (2 łyżki proszku na litr wody). Uzyskaną mieszaninę należy wetrzeć w tkaninę i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie włosie należy wyczesać za pomocą miękkiej szczotki. Można również posłużyć się odkurzaczem i dedykowanym do weluru środkiem czyszczącym. Łóżko welurowe czyści się najpierw za pomocą odkurzacza, a następnie posypując specyfikiem obicie łóżka i postępując zgodnie z zaleceniami producenta usuwa się dany środek po odczekaniu wymaganego czasu.

Czyszczenie łóżka ze skóry ekologicznej i naturalnej

Łóżko tapicerowane ekoskórą jest szczególnie polecane alergikom. Jak wyczyścić takie łóżko z kurzu? Można je przetrzeć ściereczką zwilżoną roztworem wody i odrobiny płynu do mycia naczyń lub też z użyciem dedykowanych środków czyszczących. Dbanie o utrzymanie czystości tego rodzaju mebli jest stosunkowo łatwe. Nie powinno się jednak wykorzystywać w tym celu produktów bazujących na alkoholu czy nafcie, podobnie jak wybielaczy, rozpuszczalników czy amoniaku. Użycie niewłaściwych środków czyszczących może powodować usztywnienie materiału, pękanie jego struktury oraz powstawanie odbarwień czy zmatowienia. Nie można również narażać ekoskóry na działanie nadmiernej wilgoci. Skórę ekologiczną powinno się konserwować mniej więcej dwa razy w roku z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych środków.

Skóra naturalna wymaga specjalnej pielęgnacji z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu produktów. Konserwacja tego rodzaju obicia powinna być przeprowadzana trzykrotnie w ciągu roku.

Łóżko drewniane

Jak dbać o drewniane łóżko?

Wydawać by się mogło, że tradycyjne łóżko drewniane będzie najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Teoretycznie można by się z tym zgodzić, gdyż nagromadzony na powierzchni mebla kurz z powodzeniem możemy usunąć z użyciem jedynie zwilżonej wodą ściereczki. Jednak wykorzystanie do pielęgnacji i konserwacji mebla chemicznych środków czyszczących nieprzeznaczonych specjalnie do drewna może skończyć się pogorszeniem stanu łóżka, odbarwieniem i uszkodzeniem struktury drewna, dlatego przy czyszczeniu łóżka drewnianego również należy zachować ostrożność.

Jak wyczyścić łóżko z sierści?

Posiadanie w mieszkaniu czworonożnych przyjaciół zwykle przynosi ich właścicielom wiele radości. Może jednak stać się również sporym utrapieniem, szczególnie gdy mamy do czynienia z pupilem posiadającym obfitą i długą sierść. Koty i psy tracą na co dzień całkiem sporo sierści, pozostawiając ją na podłogach, dywanach oraz oczywiście na miejscach, w których lubią się wylegiwać lub o które się ocierają. Do takich miejsc z pewnością zaliczyć można kanapy, fotele i łóżka. Jak usunąć sierść z łóżka i innych powierzchni, by utrzymać w domu należyty porządek? Chcąc rozprawić się z nadmiarem gubionej przez zwierzaka sierści, przede wszystkim należy zadbać o systematyczną pielęgnację pupila. Regularne szczotkowanie, w przypadku długowłosych zwierząt powinno odbywać się dwa razy w tygodniu, zaś krótkowłosych raz w tygodniu. W okresie linienia, czyli wczesną wiosną i jesienią zwierzęta tracą najwięcej sierści, dlatego rasy długowłose powinny być wyczesywane właściwie codziennie. Rezultatem tego rodzaju pielęgnacji będzie nie tylko znacząca minimalizacja ilości pozostawianej przez pupila sierści na meblach i podłogach, ale również zdrowa skóra zwierzęcia, redukcja nieprzyjemnego zapachu (szczotkowanie wentyluje skórę i zapobiega odparzeniom) oraz zwiększony połysk i puszystość sierści. Oczywiście zabiegi pielęgnacyjne nie oszczędzą nam całkowicie wysiłków związanych z usuwaniem sierści w mieszkaniu, dlatego chcąc zachować w domu należytą czystość, trzeba regularnie podejmować się prac porządkowych. Jak wyczyścić łóżko z sierści? Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowany proces, wystarczy wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów oraz poznać kilka trików. Zanim jednak zabierzemy się za ręczne usuwanie sierści z mebli czy podług, przestrzenie te należy solidnie odkurzyć. Odkurzacz wyposażony w specjalną końcówkę, tzw. turboszczotkę pomoże w znacznym stopniu usunąć sierść zarówno z dywanu czy podłogi, jak i kanapy czy łóżka. Aby odkurzanie dawało zadowalające efekty, należy jednak wykonywać je odpowiednio często – w przypadku domu, w którym mieszkają zwierzęta należy odkurzać nawet 3 razy w tygodniu. Jak usunąć całą sierść z łóżka? Resztek sierści pomogą nam się pozbyć dodatkowe zabiegi z użyciem prostych akcesoriów. Jednym z nich jest gumowa rękawiczka. Gdy ją lekko zmoczymy, z łatwością zbierzemy z jej pomocą sierść pozostawioną przez pupila na tapicerce. Podobnie działa wilgotna ściereczka. Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z niechcianą sierścią jest rolka do ubrań. Pokryta samoprzylepnym papierem rolka, pozwoli zebrać pozostałości sierści właściwie z każdego rodzaju powierzchni.

O posiadaniu zwierząt i konieczności radzenia sobie z pozostawianą przez nie sierścią warto pamiętać również przed wyposażaniem mieszkania. Nabywając łóżko czy nową kanapę do salonu, dobrze jest zdecydować się na model tapicerowany skórą ekologiczną, z której znacznie łatwiej jest pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń. Jeśli nie odpowiadają nam meble z ekoskóry, to warto rozważyć opcję dokupienia zdejmowanego pokrowca na kanapę, na której najczęściej wyleguje się pupil.

Jak widać, kwestie tego, jak wyczyścić łóżko z plam czy też jak w ogóle powinno wyglądać czyszczenie łóżka tapicerowanego oraz jak usunąć sierść z łóżka nie są aż tak skomplikowane i problematyczne jak by się wydawać mogło. Oczywiście zachowanie nienagannego wyglądu łóżka nadal wymagać będzie od nas nieco wysiłku, jednak dzięki nabytej wiedzy, praca ta z pewnością stanie się łatwiejsza i przyniesie oczekiwane przez nas rezultaty.