Każdy materiał tapicerski wymaga indywidualnego traktowania, jeśli chodzi o jego czyszczenie. Niektóre tkaniny są dość łatwe w utrzymaniu czystości, natomiast inne są bardziej wymagające i dlatego koniecznym jest wykonywanie przy nich szczególnych działań pielęgnacyjnych. Jak w tym aspekcie prezentuje się welur? Czy łóżka z weluru są trudne w regularnej pielęgnacji, a przeprowadzanie czynności odświeżających materiał może być skomplikowane? Wszystkie najważniejsze informacje związane z tymi kwestiami przedstawimy w poniższym artykule.

Jak dbać o welur i jak odświeżyć welur? Podstawowe zasady

Welur jest tkaniną miłą w dotyku i bardzo elegancko prezentującą się na tapicerowanych meblach oraz dodatkach wnętrzarskich. Należy mieć jednak świadomość, że na aksamitnym meszku potrafi gromadzić się kurz oraz brud. Z tego właśnie względu jedną z obowiązkowych czynności jaką należy wykonywać systematycznie jest odkurzanie tkaniny przy użyciu szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza – nakładka na rurze również powinna być miękka i przede wszystkim czysta. Zastanawiasz się jak pielęgnować welur? Szczotkowanie weluru pomaga między innymi w usuwaniu mniejszych i trochę większych zanieczyszczeń, jak również jest czynnością odświeżającą tkaninę i pozwalającą zachować jej ekskluzywny wygląd.

Jak się czyści welur, którym obite są meble takie jak np. łóżka? Wymagają one szczególnego rodzaju pielęgnacji. Łóżko tapicerowane welurowe należy czyścić zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia z użyciem łatwego w przygotowaniu preparatu. Wykorzystujemy do tego wykonany w domowych warunkach roztwór, którego głównymi składnikami są woda oraz amoniak (na litr wody przypadają dwie łyżki proszku). Wymieszany preparat wciera się w tkaninę. Po odczekaniu ok. 60 minut należy wyczesać włosie używając do tego miękkiej szczotki. Obicie welurowego łóżka można także odświeżać przy pomocy odkurzacza i środka czyszczącego przeznaczonego do tego typu tkanin. W pierwszej kolejności oczyszczamy meszek odkurzaczem, a następnie posypujemy dedykowanym specyfikiem obicie mebla i zgodnie z zaleceniami producenta, po odczekaniu określonego czasu usuwamy preparat.

Jak wyczyścić welur z plam?

Welurowe obicie może zostać zabrudzone nie tylko przez kurz unoszący się w pomieszczeniu, ale również przez naszą nieuwagę. Jak wyczyścić welur, gdy przez przypadek wylejemy na niego napój? W przypadku bezbarwnych płynów najczęściej wystarczy użyć czystej i suchej ściereczki, którą odsącza się poplamione miejsce. Warto przy tym starać się robić to dokładnie, gdyż silne zawilgocenie tkaniny oraz znajdującej się pod nią warstwy pianki może sprzyjać rozwojowi pleśni.

Co jednak zrobić, gdy na zalanym miejscu pozostała widoczna plama? W pierwszej kolejności należy spróbować oczyścić miejsce wykorzystując do tego wyłącznie wodę, jeśli okaże się to niewystarczające, to koniecznym będzie sięgnięcie po delikatny detergent, którego używamy w niewielkiej ilości. W ostateczności może się również zdarzyć sytuacja, w której konieczną czynnością będzie przeprowadzenie czyszczenia chemicznego, w takim przypadku najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy wykonującej takie usługi.

Krzesło kubełkowe welurowe szare

Jak wyprać welur? Co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak prać welur? Jest to kwestia, która często nurtuje osoby posiadające meble obite welurem lub są zdecydowane na ich zakup. Tej czynności właściwie nie powinno się wykonywać, ponieważ podczas całego zabiegu istnieje ryzyko przedostania się zbyt dużych ilości wilgoci do pianki i samej konstrukcji mebla. Są to rejony, których prawidłowe osuszenie może sprawiać trudności, a pozostająca tam wilgoć może skutkować stopniowym powstawaniem pleśni. Z tego właśnie względu zalecanym i optymalnym rozwiązaniem jest powierzchniowe czyszczenie tkaniny przy użyciu wcześniej opisanych metod.

Welur – jak dbać o tkaninę, gdy w domu mieszkają czworonogi?

Psy i koty bardzo często traktowane są jako członkowie rodziny, jednak pozostawiana przez nie sierść sprawia, że utrzymywanie porządku w czterech ścianach jest trudniejsze – szczególnie w przypadku zwierząt z długą, gęstą sierścią. Jak wiadomo, zarówno koty jak i psy lubią leżeć blisko ludzi, dlatego nieraz zajmują takie miejsca jak fotel, kanapa, narożnik, a nawet łóżko. Wszechobecna sierść jest szczególnie widoczna w okresie linienia, dlatego właśnie wtedy należy poświęcić pupilowi więcej czasu i regularnie (najlepiej codziennie) go wyczesywać, aby tym samym zminimalizować ilość zostawianej przez niego sierści na dywanach czy też meblach tapicerowanych. Jeśli zauważysz na obiciu swojego łóżka sierść to najlepiej spróbuj ją usunąć przy użyciu gumowej, lekko zmoczonej rękawiczki lub wilgotnej ściereczki. Za pomocą tych akcesoriów można bardzo łatwo pozbyć się sierści psa czy kota z obicia. Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem, które pomoże uchronić łóżko welurowe przed niechcianą sierścią jest zakup dużej satynowej narzuty, która zakryje elementy podatne na jej osadzanie.

Łóżko tapicerowane – welur idealną tkaniną obiciową

Welur zaliczany jest do bardzo eleganckich, a także ekskluzywnych tkanin m.in. z uwagi na fakt, że jego kolorystyka mieni się w zależności od kąta padania światła oraz kierunku ułożenia włosia. Ta cecha sprawia, że meble obite tą tkaniną ożywiają pomieszczenia, w których się znajdują, a także sprawiają, że stają się one bardziej przytulne. Z tych właśnie względów łóżko welurowe z pojemnikiem jest idealnym wyborem do sypialni. Taki model nie tylko podniesie atrakcyjność pomieszczenia, ale także jego funkcjonalność dzięki wbudowanemu w skrzynię schowkowi.

Turkusowe łóżko welurowe z podnoszonym stelażem

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dbanie o łóżko obite welurem może sprawiać wiele trudności i absorbować dużo naszego czasu. Jednak jak widać, czyszczenie tkaniny z miękkim runem nie jest skomplikowane, a jedynie wymagające odpowiedniej techniki przy użyciu prostych środków.