O ile zaakceptowanie tego, że skóra naturalna wymaga niemal tak samo pieczołowitej pielęgnacji jak nasza własna nie budzi większych wątpliwości wśród osób wybierających meble ze skóry zwierzęcej, o tyle dbanie o jej sztuczny odpowiednik, czyli ekoskórę, nie jest już tak oczywiste. Skóra ekologiczna, co prawda jest znacznie mniej wymagająca i bardziej odporna niż naturalna, nadal jednak wymaga pewnej dbałości i pielęgnacji, aby służyła nam przez wiele lat i prezentowała się dobrze. Nabywając łóżko tapicerowane ekoskórą, warto poznać zasady dbałości o tego rodzaju obicie.
Ekoskóra - jak dbać o takie obicie łóżka?
Zanim przejdziemy do opisania tego, jak czyścić tapicerkę z eko skóry, warto poświęcić chwilę na omówienie podstawowych zasad dotyczących usytuowania łóżka tapicerowanego ekoskórą oraz jego użytkowania, gdyż są to pierwsze kroki, jakie należy podjąć w kwestii dbałości o meble z ekoskóry.
Odpowiednie warunki i ustawienie łóżka tapicerowanego ekoskórą
Ekoskóra, podobnie jak wiele innych rodzajów materiałów, z jakich wykonywane są meble, nie lubi bliskiego towarzystwa źródła ciepła. Zbyt mała odległość łóżka od kominka czy kaloryfera może powodować punktowe odbarwienia na materiale obiciowym. Dlatego też, wybierając ustawienie w sypialni łóżka tapicerowanego ekoskórą, warto pamiętać o tym, by minimalna odległość od kaloryfera wynosiła przynajmniej 1 metr.
Podobnie rzecz ma się z promieniowaniem UV. Szkodliwe dla obicia z ekoskóry jest działanie silnych promieni słonecznych. Posiadając sypialnię z oknem od strony południowej, warto w nim zainstalować przyciemniającą roletę, która ochroni wyposażenie wnętrza.
Negatywny wpływ na ekoskórę ma również nieprawidłowa wilgotność i temperatura powietrza panująca w pomieszczeniu. Aby łóżko tapicerowane z ekoskóry zachowało swój dobry wygląd przez długi czas, warto regularnie wietrzyć pokój i utrzymywać temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 50-70%.
Właściwe użytkowanie mebli tapicerowanych ekoskórą
Podczas ustawiania i codziennego użytkowania mebli z ekoskóry warto pamiętać również o tym, by podczas ich przenoszenia zachować ostrożność. Nieuważne silne naciągnięcie tkaniny może ją trwale uszkodzić.
Co więcej, posiadając zwierzęta domowe, szczególnie koty, należy zabezpieczyć mebel przed ich pazurami, które szybko mogą doprowadzić do rozdarcia tapicerki. W przypadku kotów, najlepiej zapewnić im specjalnie dla nich przeznaczony drapak oraz dopilnować, by pupil dobrze zachowywał się w domu.
Jak czyścić meble tapicerowane ekoskórą i jak je pielęgnować?
Przed przystąpieniem do czyszczenia ekoskóry, warto najpierw dowiedzieć się, jakich działań unikać, gdyż w przeciwnym wypadku, zamiast poprawy wyglądu materiału, stosując nieumiejętną pielęgnację możemy doprowadzić do pogorszenia jego stanu.
Podstawowe zasady dotyczące czyszczenia ekoskóry
W kwestii tego, jak czyścić tapicerkę z eko skóry warto unikać przede wszystkim wykorzystywania silnych detergentów, ponieważ mogą one trwale uszkodzić strukturę ekoskóry. Ekoskóra bardzo źle znosi specyfiki bazujące na alkoholu czy nafcie, a także wybielacze (warto o tym pamiętać, szczególnie gdy szukamy sposobu na to, jak czyścić białą ekoskórę), rozpuszczalniki, amoniak czy inne substancje żrące. Ich użycie może doprowadzić nie tylko do usztywnienia ekoskóry, ale również do powstawania pęknięć i odbarwień.
Warto zwrócić również uwagę na to by nie moczyć nadmiernie obicia podczas czyszczenia, gdyż może to sprzyjać powstawaniu pleśni. Ekoskórę należy zawsze czyścić wilgotną ściereczką lub gąbką, a po zakończonej procedurze, osuszyć jej powierzchnię papierowym ręcznikiem.
Do odbarwienia i miejscowego uszkodzenia ekoskóry może doprowadzić nanoszenie środków do czyszczenia, bez ich uprzedniego rozcieńczenia. Skoncentrowane detergenty mogą trwale uszkodzić materiał, podobnie jak silne tarcie w jednym miejscu obicia.
Eko skóra - czyszczenie i konserwacja
O ile nie jesteśmy alergikami, to standardowe czyszczenie obicia łóżka tapicerowanego ekoskórą powinno wykonywać się mniej więcej co tydzień (jednak nie rzadziej niż co dwa tygodnie). Kurzu z tapicerki można się łatwo pozbyć przecierając meble wilgotną ściereczką (nasączoną choćby samą ciepłą wodą, z użyciem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń czy dedykowanych środków czyszczących), a następnie osuszając ekoskórę z użyciem ręcznika papierowego.
Powstałe na meblach z ekoskóry plamy należy usuwać możliwie najszybciej, gdyż stare plamy będą z pewnością trudne do wywabienia. Przed właściwym czyszczeniem należy oczywiście zebrać rozlany płyn z pomocą gąbki czy suchej ściereczki. Należy jednak szczególnie unikać powstawania plam z alkoholu czy acetonu, gdyż rozlanie tych płynów spowoduje trwałe przebarwienie materiału.
Podczas czyszczenia i pielęgnacji ekoskóry należy unikać prób pasowania i osuszania obicia z użyciem ciepła (np. suszarki).
Jeśli chodzi o konserwację ekoskóry, to dobrze jest przeprowadzać tego rodzaju czynności pielęgnacyjne średnio co pół roku. Niezmiernie ważne jest przy tym, by sięgać jedynie po środki z przeznaczeniem do konserwacji ekoskóry. Niewłaściwe będą tutaj specyfiki dedykowane skórom naturalnym. Tego typu preparaty, woskujące, mogą przyczynić się do powstawania przebarwień na powierzchni obicia, usztywnienia, zmatowienia, a nawet pękania materiału. Konserwację łóżka tapicerowanego ekoskórą należy wykonywać z użyciem środków dedykowanych do tego rodzaju materiału. Zabieg ten pozwala utrwalić kolor i zmiękczyć powierzchnię ekoskóry, dzięki czemu materiał ten wolniej się starzeje i długo wygląda bez zarzutu.
Niewielkie odbarwienia na powierzchni ekoskóry można zlikwidować z pomocą farb tonujących. Decydując się na samodzielną naprawę, warto mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju renowacja skóry ekologicznej wymaga jednak staranności i wiedzy. Z nieznacznymi pęknięciami z kolei szybko można sobie poradzić sięgając po płynną skórę.
Wybierając do sypialni łóżko tapicerowane z ekoskóry, warto systematycznie je czyścić, choćby w podstawowym stopniu. Uprzednio dobrze jest jednak zaznajomić się z tym, jak prawidłowo czyścić tego rodzaju obicie, by nie ryzykować jego przypadkowego uszkodzenia wynikającego z niewłaściwej pielęgnacji. Dzięki temu przez długi czas można będzie cieszyć się stylowym i eleganckim meblem do spania.