Pies jest bardzo ciekawskim zwierzakiem, dlatego przebywając zarówno na zewnątrz jak i w domu musi zwiedzić niemal każdy kąt i zakamarek, do którego jest w stanie się zmieścić. Zainteresowanie czworonoga wzbudzają szczególnie wszystkie nowe rzeczy, które pojawią się w jego otoczeniu. Bez względu na rasę, niemal każdy pies lubi zajmować kanapę w salonie, co może sprawiać pewne trudności, gdy w odwiedziny przybywają goście. Między innymi z tego względu warto przygotować mu własne posłanie, na którym będzie mógł swobodnie odpoczywać.

Dlaczego pies musi mieć swoje legowisko?

Każdy członek rodziny lubi mieć własny kąt, w którym czuje się bezpiecznie, może się w nim w pełni zrelaksować i wyciszyć. Podobnie jest z psami – one również potrzebują własnego miejsca zapewniającego im wysokie poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. Specjalnie przygotowane w pomieszczeniu legowisko jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli czworonogowi odpoczywać w spokoju, którego nikt nie będzie mu zakłócać. Ponadto, takie miejsce jest potrzebne, aby odesłać na nie psa w przypadku, gdy ten będzie emanował nadmiarem energii i koniecznie trzeba będzie go wyciszyć. Legowisko jest również pewnego rodzaju azylem dla czworonoga, to właśnie tam może on uciec przed osobami, które zbyt długo męczą go pieszczotami i zabawą, a także zanieść na nie kość, psi smakołyk czy też ulubioną zabawkę i cieszyć się niczym niezmąconą ciszą.

Dlaczego pies musi mieć swoje legowisko

Gdzie ustawić legowisko dla psa?

Kiedy już postanowiliśmy, że pies będzie miał swoje własne legowisko w mieszkaniu to kolejnym krokiem będzie jego prawidłowe usytuowanie. Wybór odpowiedniego miejsca, w którym zostanie umieszczona kanapa dla psa ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim należy wystrzegać się dwóch lokalizacji:

  • Legowisko nie powinno się znajdować przy drzwiach, gdyż czworonóg będzie wtedy czuwał i pilnował przejścia a nie odpoczywał
  • Ciągi komunikacyjne (np. korytarze) również nie są odpowiednim miejscem na legowisko – ciągle przechodzący obok psa mieszkańcy domu będą utrudniać mu wypoczynek, przez co straci on poczucie bezpieczeństwa
Gdzie ustawić legowisko dla psa

Gdzie w takim razie trzeba ustawić legowisko dla psa? Najlepiej, aby pokój, w którym umieścimy psie posłanie charakteryzowała duża, otwarta przestrzeń. Idealnym pomieszczeniem spełniającym te kryteria jest salon i to właśnie tam powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym pupil nie będzie czuł się osamotniony i pozwoli mu ono spokojnie obserwować poczynania domowników. Dlatego zastanawiając się, gdzie ustawić legowisko dla psa, dobrze jest wybrać miejsce przy ścianie - czworonogi muszą mieć dobry punkt obserwacyjny, aby mieć poczucie aktywnego udziału w życiu rodzinnym, a także łatwiej się wyciszyć i wypoczywać.

Jakie legowisko dla psa będzie łatwe do czyszczenia?

Jeśli sami nie zdecydujemy, gdzie pies powinien mieć swoje legowisko, to on sam zrobi to za nas. Jego wybór najczęściej będzie padał na kanapę lub fotel. Nawet jeśli czworonóg nauczy się przebywać na tych meblach tylko od czasu do czasu, to musimy liczyć się z tym, że będą one wymagały regularnego czyszczenia, co w przypadku materiałów wchłaniających wilgoć i łatwo się brudzących może być bardzo uciążliwe.

Dedykowane dla psa legowisko musi zapewniać mu nie tylko wygodę, ale również powinno być łatwe w utrzymaniu czystości. Dlatego podczas dokonywania wyboru należy się w dużej mierze kierować materiałem, z jakiego zostało ono wykonane oraz kwestią, czy legowisko dla psa jest łatwe do prania. Najlepszym rozwiązaniem są legowiska oraz kanapy dla psa wykonane ze skóry ekologicznej. Dzięki zwartej strukturze mają one zapewnioną wysoką trwałość, natomiast gładka i nieprzepuszczalna powierzchnia zapobiega wchłanianiu wilgoci i znacząco ułatwia czyszczenie legowiska z brudu, naniesionego piasku oraz sierści pozostawionej przez psa. Ponadto, eko skóra jest materiałem, który nie pochłania zapachów. Łącząc ze sobą wszystkie te cechy, zapewniamy czworonogowi nie tylko schludnie wyglądający kąt, ale również charakteryzujący się wysokim poziomem higieny.

Legowiska muszą być dostosowane do wielkości psa

Legowisko powinno pasować do reszty wystroju wnętrza. Jest to bardzo ważne nie tylko biorąc pod uwagę kwestię czysto estetyczną, ale również dlatego, że pies je w pełni zaakceptuje, jeśli wyczuje, że i nam się ono podoba. Kanapa dla psa musi być również dopasowana do czworonoga w kwestii rozmiaru. Dobranie odpowiedniej wielkości legowiska jest tak bardzo istotne, ponieważ zbyt mały model nie pozwoli pupilowi wygodnie odpoczywać, w efekcie czego nie będzie on chciał z niego korzystać i znajdzie sobie inne miejsce do snu. Z kolei mały pies na bardzo dużym legowisku również może się do końca nie odnaleźć, gdyż zbyt obszerny materac nie będzie dla niego wystarczająco przytulny. Właśnie z tego względu najlepiej jest wybierać modele, które możliwie jak najlepiej odpowiadają wielkości czworonoga.

Trwała kanapa dla psa

Legowiska dla małych psów

Mały czworonóg jest w stanie zmieścić się nawet na poduszce, ale nie będzie to dla niego wystarczająco komfortowe posłanie – psy podczas snu bardzo często zmieniają pozycję, co może grozić zsunięciem się z niewielkiego legowiska. Niektóre lubią też wyciągać się niczym struna leżąc na grzbiecie. Jeśli pies układa się ten sposób podczas snu, to możemy być pewni, że czuje się on bardzo komfortowo i bezpiecznie. Legowiska dla małych psów powinny mieć co najmniej wymiary 40x50 cm, natomiast optymalnym rozmiarem zapewniającym dużą wygodę psom m.in. takich ras jak jamnik miniaturowy, chihuahua, york (yorkshire terier), mops, będzie materac o wielkości 60x45 cm lub mini sofa dla psa w takim właśnie rozmiarze.

Średnie kanapy dla psa

Kupując legowisko dla większego psiaka również należy wziąć kilka czynników pod uwagę. Nie można kierować się wyłącznie wielkością czworonoga, gdy ten śpi zwinięty w kłębek, ale także sprawdzić czy będzie mu wygodnie i wystarczy dla niego miejsca, gdy się rozciągnie. Średniej wielkości legowisko o wymiarach 90x60 cm może być przeznaczone dla psów następujących ras: buldog francuski, buldog angielski, pitbull, beagle, cocker spaniel oraz sznaucer.

Kanapa dla dużych psów

Wybór legowiska dla większych ras czworonogów jest nie lada wyzwaniem. Duże psy mają twarde pazury i mocne szczęki, których bardzo chętnie używają do gryzienia różnych zabawek oraz przedmiotów. Trzeba mieć na uwadze, że legowisko również może zostać dokładnie przetestowane, dlatego musi być ono trwałe i wysoce odporne na eksploatację. Z tego względu warto wybierać spośród modeli wykończonych grubą skórą ekologiczną, która jest odporna na drapanie, ścieranie oraz bardzo intensywne użytkowanie. Dedykowana kanapa dla psa XL ma zwykle wymiary 120x90 i komfortowo będą się na niej czuć m.in. takie rasy jak: owczarek niemiecki, golden retriever, bokser, eurasier, husky, malamute, rottweiler, wyżeł czy seter szkocki lub irlandzki.

Elegancka kanapa dla psa z ekoskóry

Ekskluzywne legowiska dla psa – jakie powinny być?

Legowisko dla czworonoga również stanowi element wystroju wnętrza, dlatego osoby którym zależy na jego eleganckim wyglądzie mogą zdecydować się zakup kanapy dla psa. Są to meble charakteryzujące się nowoczesnym designem i bardzo estetycznym wykończeniem. Wysokie legowisko dla psa z wyglądu jest podobne do wypoczynku o standardowym rozmiarze. Jest wykonane na podwyższeniu – ma chromowane nóżki, co dodaje mu sznytu. Z racji tego, że współcześnie salony wykańczane są najczęściej w jasnych barwach, najlepszym wyborem będzie kanapa dla psa stworzona w ponadczasowej kolorystyce (np. czerwieni). Oferowane w naszym sklepie legowiska produkowane są z materiałów wysokiej jakości. Skóra ekologiczna użyta do ich wykończenia jest miła w dotyku, a jednocześnie trwała i łatwa do utrzymaniu w czystości, co jest bardzo istotne w przypadku psów bardzo aktywnych i lubiących w ciągu dnia przebywać na zewnątrz domu.