Posiadanie psa w domu zwykle przynosi jego właścicielom mnóstwo radości, czasem jednak niektóre zachowania zwierzęcia mogą stać się dla nas kłopotliwe. Przykładem takiego postępowania może być to, że pies wchodzi na kanapę podczas naszej nieobecności, a także nawet podczas przyjmowania gości. Jak można poradzić sobie z tym problemem i czy pozwalać psu wchodzić na kanapę? Kluczem do zlikwidowania niepożądanego zachowania psa jest zrozumienie jego natury.
Dlaczego pies wchodzi na kanapę (także podczas nieobecności właściciela)?
Dla wielu właścicieli czworonogów, psy to członkowie rodziny, którzy podobnie, jak inni mogą swobodnie korzystać z mebli wypoczynkowych. Większość z nas myśli wtedy, że pies po prostu upodabnia się do swoich właścicieli i dlatego wchodzi na kanapę w celu wypoczynku. Ale czy tak jest naprawdę i czy w ten sam sposób można wytłumaczyć także sytuację, kiedy to szczeniak chce wejść na kanapę albo gdy pies wchodzi na kanapę tylko podczas nieobecności właścicieli? Niezupełnie.
Psy w znacznej mierze kierują się instynktem, a ten z kolei podpowiada im, że najbezpieczniej jest odpoczywać w grupie (pies to zwierzę społeczne – nawet dziko żyjące osobniki odpoczywają bardzo blisko siebie), na ciepłym posłaniu, na podwyższeniu (tak, by móc możliwie szybko zaobserwować zbliżające się zagrożenie, jak również odizolować swoje ciało od chłodnego podłoża podczas snu). Biorąc pod uwagę te wymogi, w oczach psa nasza kanapa w salonie jest idealnym miejscem wypoczynku.
Pies śpiący na kanapie, blisko ludzi jest pewniejszy siebie i spokojniejszy. Bezpieczne i ciepłe posłanie pozwala mu się rozluźnić i wpaść w głęboki, przynoszący regenerację sen.
Wiemy już, dlaczego nasz czworonóg chętnie korzysta z kanapy w salonie. Jednak jak wytłumaczyć fakt, że pies wchodzi na kanapę podczas nieobecności właścicieli? Jeśli zwykle pies nie korzysta z wypoczynku w salonie, ale po powrocie do domu zastajemy go leżącego na kanapie to przyczyną może być chęć wzmocnienia pewności siebie, gdy zwierzak zostaje sam (stąd spanie na podwyższeniu, w miejscu w którym dobrze wyczuwalny jest zapach właściciela). Podobne zachowanie może wystąpić również wtedy, gdy pupil jest karcony za wchodzenie na kanapę – chcąc uniknąć kary, pies wchodzi na kanapę tylko podczas nieobecności właścicieli.
Jak zabezpieczyć kanapę przed psem?
Zanim omówimy kwestię tego, jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę, warto mieć na uwadze fakt, że zwalczenie niepożądanego nawyku może trochę potrwać i wymagać będzie od nas sporo pracy, dlatego też warto najpierw zastanowić się, jak zabezpieczyć kanapę przed psem. Najprostszym sposobem jest zaopatrzenie się w pokrowiec na kanapę przed psem. Tego typu akcesoria zwykle wykonane są z mocnych, antypoślizgowych materiałów. Kupując pokrowiec na kanapę przed psem warto zwrócić uwagę na jego dopasowanie do kanapy i wielkości psa (zbyt mały, zsuwający się z mebla pokrowiec nie będzie dobrze spełniał swojej roli).
Oczywiście niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pokrowiec na sofę, warto mebel regularnie odkurzać i konserwować, co pozwoli zabezpieczyć kanapę przed psem – systematyczne usuwanie kurzu, piasku i sierści pozwoli nie tylko utrzymać czystość otoczenia, ale również zniweluje powstające na tapicerce zniszczenia (np. piasek może wysuszać skórę i powodować pęknięcia w meblach nią tapicerowanych).
Chcąc zabezpieczyć kanapę przed psem warto również dbać o higienę samego czworonoga. Regularne szczotkowanie, przycinanie zbyt długich pazurów oraz kąpiel (w zależności od potrzeb) pozwolą znacząco zminimalizować zarówno ilość sierści i brudu pozostawianego przez pupila na meblu, jak i ograniczyć ryzyko powstawania zadrapań i trwałych plam na obiciu kanapy.
Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę?
Zapoznaj psa z zasadami panującymi w domu
Zacznijmy od tego, że to człowiek dysponuje różnymi zasobami ważnymi dla psa, takimi jak jedzenie czy miejsce wypoczynku. Dlatego też przyjmując psa pod swój dach, warto już od pierwszego dnia jego pobytu w nowym domu przedstawić zwierzęciu zasady w nim panujące. Dobrze jest się głębiej zastanowić nad tym, czy pozwalać psu wchodzić na kanapę, gdyż to, co wydaje się niegroźne, a nawet czasem pożądane, może okazać się bardzo kłopotliwe w pewnych sytuacjach, szczególnie gdy mamy do czynienia z psem broniącym zasobów. Pies regularnie zajmujący kanapę w salonie może uznać ją za swoją i nie zechcieć zrezygnować z leżenia na niej pomimo otrzymania nakazu zejścia. Taka sytuacja często zdarza się wtedy, gdy pies nie ma jasno wyznaczonego miejsca swojego wypoczynku. Próba zgonienia z kanapy pupila może skończyć się nawet agresją wobec członka rodziny (takie zachowanie może się zdarzyć, gdy nakaz opuszczenia kanapy wyda np. dziecko). Podobnie niezręczną sytuacją może być przyjmowanie gości, gdy leżakowanie psa na kanapie w salonie raczej nie jest mile widziane.
Niezależnie od naszych preferencji odnośnie tego, czy pozwalać psu wchodzić na kanapę, najbezpieczniejszym postępowaniem będzie nauczenie psa wchodzenia i schodzenia z sofy na komendę. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się towarzystwem naszego pupila obok nas na kanapie w salonie tylko wtedy, gdy to my o tym zdecydujemy a nie pies. Czworonóg znający panujące w domu zasady (wpojone z użyciem szkolenia w oparciu o metody pozytywne) nie będzie wchodził na kanapę podczas nieobecności właścicieli.
Jeśli zależy nam na tym, by pupil w ogóle nie korzystał z naszej kanapy to warto szkolenie psa rozpocząć już od pierwszego razu, gdy szczeniak chce wejść na kanapę. Zmiana wyrobionych już nawyków wymaga znacznie więcej pracy i cierpliwości niż nauczenie psa prawidłowego zachowania od pierwszych dni w nowym domu. Co więcej, niekonsekwencja w egzekwowaniu zasad może się na nas zemścić i niepotrzebnie wprowadzać zwierzę w błąd. Pupil, któremu raz pozwalamy przebywać na kanapie, a innym razem oczekujemy, żeby kategorycznie tego nie robił, nie będzie wiedział, czego tak naprawdę oczekuje od niego człowiek i możemy się później spotkać z tym, że pies wchodzi na kanapę podczas nieobecności właścicieli. Jeśli zależy nam na tym, by pies nie korzystał z mebli wypoczynkowych, to koniecznie należy mu zapewnić własne legowisko.
Pies powinien mieć swoje miejsce na odpoczynek
Zapewnienie psu własnego legowiska jest niezbędne, jeśli chcemy oduczyć psa wchodzenia na kanapę. Pies, podobnie jak każdy inny członek rodziny musi mieć w domu swoje posłanie, w którym w spokoju może odpoczywać. Pupil posiadający specjalnie wyznaczone miejsce na swoje posłanie (nie ustawione przy drzwiach czy w korytarzu) będzie chętnie tam przebywał, odpoczywał i swobodnie obserwował otoczenie. Stworzenie psu swoistego azylu pozwoli mu poczuć się pewnie i bezpiecznie. Warto przy tym nauczyć psa oddalania się na jego legowisko na komendę (lecz nigdy nie wolno go tam karać). Co więcej, czworonóg mający własne posłanie, w którym lubi przebywać, mniej usilnie będzie domagał się leżenia na kanapie w salonie. A to z kolei, już o jeden krok do tego, by oduczyć psa wchodzenia na kanapę.
Co lepsze kanapa dla psa czy legowisko?
Wybierając odpowiednie miejsce na posłanie dla psa, warto nie tylko znaleźć możliwie spokojny i dobry punkt pozwalający pupilowi obserwować życie rodzinne, ale także przemyśleć kwestię wyboru rodzaju legowiska, gdyż tylko zapewnienie psu atrakcyjnego miejsca do spania pozwoli odnieść sukces w kwestii tego, jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę.
Warto pamiętać, że posłanie o zbyt małej powierzchni (nie pozwalające psu na swobodne leżenie na boku) nie będzie najlepszym wyborem. Z kolei decyzja o zakupie zbyt dużego legowiska może również okazać się mało trafiona, gdyż posłanie może okazać się zbyt mało przytulne. W tym względzie szczególnie dobrym wyborem może okazać się elegancka kanapa dla psa. Miękki materac otoczony wygodnym oparciem osadzony na podwyższeniu z pewnością przypadnie do gustu wielu psom oraz ich właścicielom. Z trwałości kanapy dla psa z ekoskóry zadowoleni będą zwłaszcza posiadacze aktywnych zwierzaków, które lubią testować odporność swojego legowiska.
Decyzję o tym, czy pozwalać psu wchodzić na kanapę każdy właściciel czworonoga powinien podjąć samodzielnie. Jeśli nie przeszkadza nam obecność pupila na naszej kanapie, nie ma powodu tego zmieniać, szczególnie, że bliskość zwierząt skutecznie redukuje poziom stresu i poczucie samotności. Jeśli jednak chcemy oduczyć psa wchodzenia na kanapę to zdecydowanie warto włożyć trochę wysiłku w zapewnienie mu odpowiedniego legowiska oraz pozytywnego szkolenia, dzięki czemu życie pod wspólnym dachem z pewnością stanie się przyjemniejsze.