Pierwsze wrażenie na temat salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego wyrabia się zwykle na postawie tego, jak wygląda w danym lokalu przestrzeń przeznaczona na poczekalnię. Jest to miejsce strategiczne, dlatego warto je odpowiednio wyposażyć. Właściwe zestawienie kolorów, mebli do poczekalni, oświetlenia i dodatków wzbudzi w ludziach pozytywne odczucia, co z kolei pozwoli zyskać więcej stałych klientów. Jednak nieprzemyślana aranżacja poczekalni może sprawić, że będzie ona niepraktyczna, a czas spędzony w oczekiwaniu na wizytę – niekomfortowy. Co więcej, w przestrzeni recepcyjnej wykonują swoją pracę również podwładni, dlatego powinna być ona urządzona także z myślą o nich. To, czy będą oni pozytywnie nastawieni do swojej pracy i z uśmiechem witać klientów, zależne jest m.in. od komfortu ich pracy. Jako że w branży usługowej niezmiernie ważnym aspektem są dobre relacje z klientami, a złe pierwsze wrażenie trudno zmienić to warto poświęcić nieco czasu i pracy, by poczekalnię salonu kosmetycznego i fryzjerskiego urządzić właściwie.
Urządzanie poczekalni salonu kosmetycznego i fryzjerskiego – dwie strefy
Zanim rozpoczniemy urządzanie poczekalni salonu kosmetycznego i fryzjerskiego, dobrze jest sobie uświadomić, że specjalna przestrzeń dla wchodzących do lokalu dotyczy tak naprawdę dwóch stref – recepcyjnej i poczekalni. Obie te przestrzenie pełnią rolę prezentacyjną i każda z nich stanowi firmową wizytówkę. Niemniej jednak ich przeznaczenie jest nieco inne, o czym warto pamiętać podczas aranżacji wnętrza.
Recepcja salonu kosmetycznego i fryzjerskiego
Miejscem, do którego bez kłopotów powinni dotrzeć przybywający do lokalu jest recepcja. Powinna być tak usytuowana, by klienci nie musieli wodzić wzrokiem w jej poszukiwaniu i przemierzać całego salonu, by do niej dotrzeć. Panująca w tym miejscu kolorystyka powinna być dobrze wpasowana w styl lokalu, jednak najlepiej, by królowały tam barwy jasne i miłe dla oka (zbyt ciemna aranżacja recepcji może utrudnić klientom jej szybkie odnalezienie wzrokiem, co z kolei może wprawiać w niepotrzebne zakłopotanie).
Niezbędnym meblem w tym miejscu jest lada, której głównym zadaniem jest oddzielenie przestrzeni klienta i pracownika. Front tego rodzaju mebla pełni rolę reprezentatywną i dekoracyjną, powinien więc być elegancki i przykuwać wzrok gości (co przy okazji jeszcze łatwiej pozwoli im zlokalizować miejsce, do którego powinni się udać w pierwszej kolejności). Wewnętrzna strona z kolei stanowi strefę pracownika. Mnogość półek i szuflad powinna pozwalać na bezproblemowe pomieszczenie wszystkich niezbędnych dokumentów i akcesoriów, których ekspozycja nie jest wskazana. Warto zwrócić również szczególną uwagę na jakość wykonania lady – trwałe materiały pozwolą zachować nienaganny wygląd mebla na długo. Dobrze jest także dopasować styl lady do charakteru wnętrza, zadbać o to, by prezentowała się przyjaźnie i zawsze była schludna i utrzymana w czystości. Jeśli salon jest na tyle duży że wymaga stałej obecności pracownika w strefie recepcyjnej, to warto również zadbać o jego zdrowie i zapewnić mu wygodne krzesło, którego wysokość siedziska powinna być dostosowana do lady – dobrze w tej roli sprawdzają się krzesła typu hoker (zwane również barowymi).
Poczekalnia fryzjerska i w salonie kosmetycznym
Przestrzeń przeznaczona dla oczekujących na wizytę powinna przede wszystkim być urządzona komfortowo i przyjaźnie, tak by klienci mogli się odprężyć i w spokoju poczekać na swoją kolej. Oczywiście poczekalnia również powinna stanowić spójną całość pod kątem stylu z resztą lokalu, jednak ze względu na specyficzne przeznaczenie tej strefy, warto wizualnie nieco oddzielić ją od reszty salonu. W tym celu doskonale sprawdzi się nowoczesne podejście do urządzania wnętrz, a mianowicie wydzielenie strefy o innym przeznaczaniu poprzez pomalowanie ścian na inny kolor czy oklejenie ich atrakcyjną tapetą. Aby poczekalnia salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego nie odbiegała zbytnio od wyglądu całego lokalu, warto barwy dominujące w strefie pracy przenieść również do strefy oczekiwania klientów tyle, że w postaci dodatków. Kolorowa lampa czy poduszki z pewnością nie tylko ubogacą przestrzeń poczekalni, ale również zharmonizują wnętrze. Warto jednak uważać na to, by w lokalach usługowych nie decydować się na dywany. Tego rodzaju tekstylia owszem ocieplają wizualnie wnętrze i przydają im stylu, jednak są bardzo niepraktyczne – szybko się brudzą i ulegają zniszczeniu. Podobnie problematyczne może okazać się wybranie niewłaściwej kanapy do poczekalni.
Kanapa do poczekalni czy fotele?
Poczekalni fryzjerskiej nie sposób wyobrazić sobie bez wygodnych mebli wypoczynkowych. Jaka kanapa do poczekalni będzie dobra? A może warto wybrać fotele? Dylemat ten zwykle nie jest tak łatwy do rozstrzygnięcia. Maksymalny komfort oczekujących z pewnością zapewniłyby wygodne fotele na poczekalnię, gdyż każdy klient miałby poczucie swobody i pełnego komfortu wypoczynku. Niestety, fotele na poczekalnię to nie najlepszy wybór w przypadku niewielkiego salonu. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem niż ciasne rozstawienie foteli, byłby wybór kanapy do poczekalni. Warto jednak pamiętać, by dostępną przestrzeń dla oczekujących określać nie tyle w metrach kwadratowych, lecz w przestronności dostępnej przestrzeni. Przykładowo, w dość wąskim korytarzu znacznie lepsza będzie kanapa do poczekalni, aniżeli fotel. Co więcej, dobrze jest również dostosować rozwiązanie do własnych potrzeb. Jeśli salon jest niewielki, z zaledwie kilkoma pracownikami to zwykle strefa dla oczekujących klientów również nie musi być pokaźna i ustawienie dwuosobowej sofy na poczekalnię może wystarczyć.
Nowoczesne kanapy do poczekalni fryzjerskiej
Decydując się na wybór sofy do salonu fryzjerskiego warto przede wszystkim skupić się na tych modelach, które będą łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Welurowe obicie kanapy, choć niewątpliwie atrakcyjne wizualnie, nie będzie w tym przypadku najlepszą opcją. Sofy na poczekalnię to meble bardzo silnie eksploatowane, dlatego warto wybierać trwałe, odporne na zabrudzenia materiały obiciowe, takie jak skóra ekologiczna. Sofa do poczekalni ekoskóra to model, który bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Nowoczesne kanapy do poczekalni są wygodne i praktyczne, nie tylko ze względu na obicie z trwałej ekoskóry. Proste, nowoczesne formy pozbawione zbędnych drapowań materiału obiciowego oraz pikowań czy ozdób, pozwalają szybko i łatwo pozbyć się kurzu czy innych zabrudzeń z powierzchni mebla. Najchętniej wybierane sofy do salonu fryzjerskiego to modele dwuosobowe. Jako, iż wiele współcześnie otwieranych salonów usługowych urządzanych jest w stylu nowoczesnym, to sofy na poczekalnię w obiciu z ekoksóry w wyrazistych, ponadczasowych i modnych kolorach to trafny wybór.
Fotele na poczekalnię – jakie wybrać?
Jak już wspomnieliśmy, kanapa do poczekalni fryzjerskiej we wnętrzach o dużym metrażu z powodzeniem może zostać zastąpiona przez pojedyncze siedziska. W mniejszych lokalach lepiej niż fotele na poczekalnię sprawdzi się sofa lub (szczególnie w przypadku, gdy przestrzeń przeznaczona na poczekalnię jest zbliżona do kwadratu) sofa z fotelami na poczekalnię. Mnogość dostępnych modeli, kolorystyk i wzorów pozwala dobrać odpowiedni zestaw mebli na poczekalnię, ważne jednak, by nie zapominać o ich funkcjonalności i decydować się na te, które nie staną się udręką podczas sprzątania. Oczywiście w tym względzie również można pójść na pewien kompromis i zdecydować się przykładowo na fotel na poczekalnię w miękkim obiciu i nietuzinkowym kolorze fuksji, ale jednocześnie cechujący się prostą bryłą, bez zdobień.
Meble do poczekalni salonu kosmetycznego i fryzjerskiego, o których warto pamiętać
Jeśli mowa o komfortowym wyposażeniu poczekalni fryzjerskiej, to nie byłoby ono pełne, gdyby zapomnieć o stoliku kawowym. W tym aspekcie najważniejszym jest, by był on dostosowany wysokością względem kanapy czy foteli. Wielkość blatu natomiast powinna być wystarczająco duża, by pomieścić filiżanki / kubki dla kilku osób i ewentualne broszury, wizytówki czy też dekoracyjny wazon z kwiatami. Doskonałym rozwiązaniem jest wybór takiego modelu, który posiada półkę pod blatem. Takie rozwiązanie może przydać się do przechowywania umilających czekanie czasopism. W tym celu można również nabyć wąski regał, o ile dysponujemy dość dużą przestrzenią. Warto pamiętać, ze nie zawsze trzeba wyposażać się w dodatkowe meble do poczekalni salonu kosmetycznego, gdyż świetnym miejscem na ekspozycję czasopism może być również pobliski parapet.
Akcesoria do poczekalni salonu, bez których nie można się obejść
Oprócz mebli do poczekalni salonu kosmetycznego, niezbędne będą również akcesoria. Przede wszystkim, nie można pominąć bardzo ważnego elementu, jakim jest wieszak na okrycia wierzchnie oraz stojak na parasole. Nie mniej ważna w kwestii utrzymania czystości w salonie jest również duża wycieraczka przy drzwiach.
Oprócz elementów typowo praktycznych, warto również ubogacić wnętrze ciekawymi dodatkami, jak interesujący obraz czy też pochwalić się osiągnięciami pracowników salonu tworząc galerię ścienną ich prac czy dyplomów.
Aranżację poczekalni salonu kosmetycznego i fryzjerskiego można dopełnić stylowymi tekstyliami czy niewymagającymi dużej pielęgnacji zielonymi roślinami.
Aby zrobić dobre wrażenie, warto zadbać o klimat
Funkcjonalne i stylowe urządzenie poczekalni salonu kosmetycznego i fryzjerskiego jest niezmiernie istotne, jednak tym, co robi dużą różnicę w odniesieniu do innych lokalu usługowych jest atmosfera panująca w salonie, którą można wykreować za pomocą prostych środków.
Gra świateł, czyli jakie oświetlenie do poczekalni wybrać
Niewątpliwym sprzymierzeńcem w tworzeniu wyjątkowego klimatu w poczekalni salonu kosmetycznego i fryzjerskiego będzie odpowiednie oświetlenie. Sferę przeznaczoną dla osób oczekujących warto wyposażyć w światło o ciepłej, żółtej barwie, która pomoże się zrelaksować i odprężyć. Dekoracyjna lampa sufitowa powinna równomiernie rozpraszać emitowane światło. Dla klientów umilających sobie czas lekturą czasopism dobrze jest udostępnić dodatkową lampę np. stojącą.
Drobne gesty, które robią różnicę
Urządzając poczekalnię salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego warto również zaopatrzyć się w przyjemny dla ucha repertuar muzyczny, wpisujący się w charakter salonu. Osobiste przywitanie klientów i poczęstowanie świeżo parzoną kawą również należy do pożądanej i cenionej kurtuazji, zaś dbałość o czystość poczekalni i częste wietrzenie pomieszczeń powinno być priorytetem dla pracowników salonu.