Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim w ostatnich latach należy do najpopularniejszych sposobów aranżacji wnętrz w Polsce. Co więcej, nic nie zwiastuje zmiany w tej kwestii. Czym się charakteryzuje styl skandynawski i co sprawia, że jest tak pożądany przez Polaków?

Styl skandynawski – opis najważniejszych założeń

Domeną domów urządzonych w skandynawskim stylu jest jasna i otwarta przestrzeń oraz wysoka funkcjonalność. Wyposażenie wnętrza obejmuje minimalizm form i brak zbędnych zdobień, dzięki czemu uzyskujemy czysty i przyjemny dla oka design. Styl ten chętnie czerpie również inspiracje z natury, wykorzystując takie materiały, jak naturalne drewno, skóra, wiklina czy wełna, dzięki czemu aranżowane w ten sposób pomieszczenia nie są zbyt chłodne i zyskują na przytulności. Najchętniej wykorzystywana kolorystyką jest biel i różne odcienie szarości oraz beże, nierzadko spotkać można kontrastowe i pastelowe akcenty kolorystyczne.

Historia stylu skandynawskiego

Skandynawski styl wnętrzarski (zwany również skandi) został rozpropagowany przez szwedzkiego malarza Carla Larssona. Tworzył on w XIX i XX wieku. Zasłynął ilustrowaniem codziennego życia Skandynawów oraz wnętrz własnego domu, urządzanych samodzielnie przez malarza i jego żonę. Jego prace opublikowane w 1899 roku w albumie „Ett hem” („Dom”) ukazywały jasne i przestronne wnętrza. Ideą przyświecającą Larssonom podczas aranżacji własnego domu była funkcjonalność, prostota i minimalizacja kosztów. Owo podejście trafiło szczególnie w gusta tych, którzy chcieli żyć wygodnie i ładnie, ale nie zamierzali wydawać przy tym dużych pieniędzy. Podobnymi poglądami szczycił się Gregor Paulsson, aktywista Szwedzkiego Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego, który swoją działalnością skłonił producentów mebli, by ich produkty były dobrej jakości, niezbyt drogie oraz łatwo dostępne. Szwedzki design doceniono na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Współczesnego w Paryżu. Styl skandynawski propagowano również na targach nowojorskich, gdzie również spotkał się z aprobatą. Złota era skandynawskiego designu przypadła na lata 50 i 60-te dwudziestego wieku. Dominowała wtedy odmiana tego stylu określana jako skandynawski modernizm, który łączył nowoczesne ascetyczne wzornictwo i wysoką funkcjonalność mebli z szacunkiem do naturalnych materiałów. W tym czasie powstały znane do dziś modele mebli, jak np. krzesło Ant czy też fotel Vienn.

Obecna popularność stylu skandynawskiego

Współcześnie, wywodzący się z modernizmu skandynawski styl nadal zdobywa serca wielu ludzi. Co przyczynia się do takiego stanu? Za popularnością tego stylu urządzania wnętrz stoi nie tylko wysmakowany i funkcjonalny design, ale również fakt, że w jasnych, pełnych światła wnętrzach, które nie są przytłoczone nadmiarem przedmiotów i wzorów, a także wykorzystujących naturalne materiały i puszyste tekstylia po prostu czujemy się najlepiej. Mieszkanie w stylu skandynawskim staje się więc naszą prywatną oazą spokoju, która uspokaja, pozwala uwolnić się od natłoku myśli i zwolnić tempo codziennego życia, a jednocześnie poprawia koncentrację. Dodatkowo, jasna kolorystyka powiększa optycznie przestrzeń, co jest niezmiernie istotne dla większości z nas, którzy żyjemy w niewielkich metrażowo mieszkaniach. Co więcej, dla większości Polaków styl skandynawski jest niczym powiew świeżego powietrza, jeśli weźmiemy pod uwagę popularne w naszym kraju w końcówce XX wieku ciężkie i nieustawne meblościanki, jak również frezowane masywne drewniane stoły i krzesła, liczne dywany oraz nadmiar bibelotów, takich jak serwety i różnego rodzaju figurki. Skandynawski design wprowadził do polskich domostw niezwykle pożądaną czystość i harmonię w przestrzeni, stąd raczej nie sposób wróżyć mu wyraźnego spadku popularności w najbliższym czasie.

Styl skandynawski - kolory

Klimat typowy dla Skandynawii jest chłodny, zaś dzień krótki. Te niezbyt przyjazne warunki wymagają stosowania we wnętrzach bardzo jasnych barw, przede wszystkim białej. Oprócz koloru białego, wykorzystuje się również jasne odcienie szarości, a także brązu i beżu. Aby uniknąć nudy i nadmiernej monochromatyczności, warto kolorystykę tę przełamać mocniejszym akcentem. Kontrastowe zestawienia, np. bieli i grafitu czy nawet bieli i czerwieni, pozwalają przydać więcej charakteru pomieszczeniu. Wyrazisty akcent kolorystyczny warto zastosować np. na jednej ścianie lub jej fragmencie czy też postawić na bezpieczniejszy wariant – wykorzystując wybraną barwę w dodatkach. W skandynawskim stylu wnętrzarskim nierzadko wykorzystywane są również inne kolory, koniecznie o możliwie jasnym odcieniu. Stąd decydując się na kolor niebieski, wybieramy raczej błękit, z fioletów sięgamy po wrzos, z zieleni – szałwię, a z róży – pudrowy. Wielbiciele bardzo intensywnych akcentów kolorystycznych mogą użyć np. fuksji czy morskiej zieleni. Warto pamiętać, że w skandynawskich wnętrzach to biel jest zawsze podstawą kolorystyczną. Dodatkowo wprowadzane do aranżacji kolory, nie powinny zaburzać jasności i zmniejszać optycznie wielkości pomieszczeń. Wysmakowane i stonowane barwy pozwalają stworzyć nie tylko harmonię stylu, ale również uzyskanie wnętrz pełnych elegancji i uniwersalności.

Bardziej wyrazista kolorystyka widywana jest zwykle w elementach wyposażenia i akcesoriach. Np. wszelkie odcienie brązów odnoszą się do naturalnej kolorystyki różnych gatunków drewna.

Skandynawskie wnętrze futrzane dodatki

Materiały – naturalne i sztuczne

Wysoka funkcjonalność w stylu skandynawskim oraz czerpanie z natury objawiają się nie tylko w kolorystyce, ale także w wykorzystywanych materiałach. Praktyczne, niedrogie i komfortowe wyposażenie nierzadko wykonywane jest z nowoczesnych materiałów, takich jak polipropylen. Tworzywa sztuczne z powadzeniem zestawiane są z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno. To udane połączenie udowadniają np. krzesła skandynawskie z poduszką. Aranżacje w stylu skandynawskim powinna cechować praktyczność, estetyka i unikanie przesady. W skandynawskich wnętrzach wysoce pożądane są wyraziste tekstury, dlatego też niemal zawsze spotyka się tu drewniane podłogi, wiklinę, naturalne kamienie o szorstkiej powierzchni, zaś dodatki dopełniające aranżację mogą być zarówno gładkie i miłe w dotyku (jak bawełna), jak i cechować się grubym splotem (pledy, poduszki) czy nieperfekcyjną fakturą (np. juta czy len). Szczególnie trafionym połączeniem materiałów występującym często w stylu skandynawskim jest zestawienie bielonej cegły i naturalnego drewna.

Drewniane podłogi bez dużych dywanów

W skandynawskich wnętrzach nie znajdziemy wykładzin dywanowych pokrywających całą podłogę. Wręcz przeciwnie – styl ten szczególnie upodobał sobie funkcjonalność i bliskość natury. Podłogi zwykle są więc drewniane, najczęściej pozostawione w kolorze naturalnym lub też pomalowane na biało. W imię funkcjonalności i wygody, akceptowalne są jedynie niewielkie dywaniki – okrągłe, plecione lub futerkowe o długim włosie, takie które nie utrudniają sprzątania i które stosunkowo łatwo utrzymać w czystości.

Dużo światła pozwala zyskać przestrzeń

Domeną stylu skandynawskiego jest dbałość o możliwie jasne i przestronne wnętrza. Niewątpliwym sprzymierzeńcem w tej kwestii jest wszechobecna biel. Uzyskanie jasnych wnętrz wspomaga również rezygnacja z ciężkich zasłon i firan, które skutecznie ograniczają napływ naturalnego światła do wnętrza domu. Co więcej, niemal wszystkie skandynawskie domy są ich całkowicie pozbawione. W zamian warto wyposażyć okna w minimalistyczne i lekkie rolety. Mieszkanie w stylu skandynawskim dobrze jest dopełnić oświetleniem sztucznym. Najlepiej wpisującą się w ten styl oprawę świetlną również cechuje minimalizm. Doskonale odnajdą się tutaj pojedyncze lampy metalowe czy też żyrandole o nieco bardziej finezyjnych kształtach, mające osłony wykonane z papieru lub bawełny, dzięki czemu uzyskujemy przyjemnie rozproszone światło, które nie razi w oczy. Pożądane ciepło i przytulność wnętrza pomogą nam uzyskać również świece i świeczniki, przydając pomieszczeni nieco romantycznego charakteru.

Skandynawskie mieszkanie, salon- oświetlenie i przestrzeń

Styl skandynawski - meble

Przy wyborze mebli do mieszkania urządzanego w skandynawskim stylu, warto przede wszystkim trzymać się zasady minimalizmu, funkcjonalności i wygody. Wbrew pozorom, skandynawskie meble to nie tylko takie, które są białe i osadzone na drewnianych nogach. Meble w stylu skandynawskim powinny cechować się przede wszystkim prostotą i wysoką funkcjonalnością. Najlepiej odnajdą się tutaj meble o nowoczesnym wyglądzie, o gładkiej powierzchni, bez zbędnych zdobień i z subtelnie zaoblonymi krawędziami. W zamysł ten świetnie wpisują się nasze łóżka z szufladami oraz łóżka z pojemnikiem otwieranym od góry. Nieprzesadzona forma i neutralna kolorystyka (zwykle szarości, beże czy turkus) doskonale oddaje skandynawskiego ducha, miękkie obicie łóżka z wygodnym zagłówkiem gwarantuje wysoki komfort wypoczynku, zaś wbudowane pojemniki zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli czy innych tekstyliów. Podobnie rzecz ma się z innymi meblami. Przykładowo, krzesła skandynawskie, jakie można znaleźć w naszej ofercie również doskonale oddają założenia tego stylu. Funkcjonalne i ergonomicznie wyprofilowane siedzisko i oparcie wykonane z wytrzymałego i lekkiego polipropylenu połączone z promieniście zamontowanymi drewnianymi nogami zapewniającymi stabilność mebla, jak również typowo skandynawska kolorystyka sprawiają, że krzesła skandynawskie sprawdzą się zarówno w kuchni, jadalni, poczekalni, a nawet jako krzesło skandynawskie do biurka.

Skandynawskie wnętrza - biblioteczka z zestawem wypoczynkowym

Styl skandynawski - dodatki

Podczas aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim niebagatelną rolę odgrywają akcesoria. W wielu przypadkach to właśnie one, zestawione w odpowiedni sposób przesądzają o charakterze wnętrza. Pod tym względem styl skandynawski jest bardzo wdzięczny – jasne, przestronne i w dużej mierze białe wnętrza stanowią doskonałą bazę do dalszej aranżacji. Taki stan rzeczy sprawia, że niemal bez wysiłku możemy za sprawą dodatków modyfikować sezonowo wygląd własnego mieszkania, bez konieczności zmiany kolorów ścian czy rodzaju wyposażenia.

Styl wykreowany przez Skandynawów, wzbogacany jest przede wszystkim o akcesoria drewniane, wiklinowe oraz wykonane z naturalnych tkanin (jak juta, bawełna czy len), które wprowadzają przytulny i swojski klimat do wnętrza. Chętnie stosowane są również ekologiczne futra, np. w postaci pledu, dekoracyjnych poduszek czy niewielkiego dywaniku. Nie można pominąć również istotnej roli różnego rodzaju plecionek. W skandynawskich wnętrzach popularne są zarówno miękkie i lekkie pufy plecione, najlepiej wykonywane ręcznie na drutach czy szydełkiem. Gruby mięsisty splot plecionek gwarantują niemal natychmiastowe ocieplenie wnętrza.

Poza tekstyliami, mieszkanie w skandynawskim stylu warto wzbogacić o proste w formie dodatki – doskonale sprawdzi się tutaj nowoczesny wazon na kwiaty, minimalistyczne ramki na zdjęcia czy obrazy, dobrze prezentują się również regały wypełnione książkami.

Rośliny

Jak już wspomnieliśmy, bliskość natury ma dla Skandynawów ogromne znaczenie. Dlatego też oprócz, różnych mebli i akcesoriów wykonanych z naturalnego drewna, we wnętrzu w stylu skandynawskim muszą znaleźć się również rośliny. Ze względu na długą żywotność, warto zdecydować się na rośliny doniczkowe, choć oczywiście świeżo ścięte kwiaty, takie jak tulipany również świetnie odnajdą się w skandynawskich wnętrzach.