Styl industrialny powstał w czasach, kiedy trzeba było zagospodarować przestrzenie po fabrykach przemysłowych, było to wtedy bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu w nieużytkowaną już architekturę udało się tchnąć nowe życie i w pełni wykorzystać jej możliwości. Dziś wykończenie pomieszczeń w takim stylu uznawane jest za ekskluzywny minimalizm, na który decyduje się w swoich domach coraz więcej osób. Takie rozwiązanie może nie tylko wprowadzić do domu surową nowoczesność, ale również niesamowitą wygodę i komfort. Czym charakteryzuje się styl industrialny? Jaka kolorystyka i meble powinny się znaleźć w dość surowych, loftowych wnętrzach?

Styl loftowy - historia powstania

Historię powstania tego stylu datuje się na lata 50-te, kiedy w USA nastąpiła recesja. To właśnie wtedy wystawiono wiele opuszczonych fabryk przemysłowych i magazynów na sprzedaż w niskich cenach. Takie przestrzenie w latach 50-tych były aranżowane w biura, pracownie, a nawet mieszkania. Jednak moda na styl industrialny wybuchła dopiero ok. 10-20 lat później. Wtedy coraz częściej przekształcano surowe wnętrza amerykańskie na pomieszczenia artystyczne pełne wyobraźni i wyczucia stylu wnętrzarskiego, gdzie praca łączyła się z prywatnym życiem właścicieli nieruchomości. Urządzone w taki sposób mieszkania szybko zyskały na wartości, a ich ceny pięły się ku górze. Do Polski styl loftowy dotarł dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku, kiedy to wskutek zmian gospodarczych nieczynne już fabryki przekształcano w mieszkania. Obecnie surowość wydobywająca się z wnętrz urządzonych loftowo uznawana jest za jeden z symboli wyszukanego gustu.

Okrągły stół industrialny na metalowych nogach

Industrializm – nowojorski styl w polskim domu

Pomieszczenia w stylu industrialnym charakteryzują się swoją nietypową surowością i pozwalają na łączenie ze sobą elementów, które w innych stylach by po prostu do siebie nie pasowały – połączenie drewna z metalem zarówno, jeśli chodzi o meble, jak i o konstrukcje wnętrza jest w takim przypadku jak najbardziej na miejscu. Betonowe posadzki, czerwone cegły na ścianach, odkryte drewniane belki podtrzymujące strop, metalowe schody prowadzące na piętro czy odsłonięte rury i przewody w budynku, to kwintesencja nowojorskiego charakteru. Wnętrza te posiadają wysokie sufity, a także charakteryzują się wielkimi, otwartymi przestrzeniami i są pełne światła za sprawą wielkich okien. W takich pomieszczeniach niewielka ilość dodatków w niczym nie przeszkadza, a nawet jest wskazana. Dlatego urządzając dom taką metodą, warto być oszczędnym w akcesoriach, aby zachować klimat nowojorski. Meble do pokoju, w którym panuje minimalizm powinny również mieć za sobą pewną historię i charakteryzować się wyrafinowaniem. Bardzo dobrym pomysłem są wygodne tapicerowane siedziska, jak np. fotel uszak, który ustawiony przy ścianie z cegieł i wysokiej metalowej lampie nada pomieszczeniu niepowtarzalnego, przytulnego klimatu. Z kolei fotel z podnóżkiem, pozwoli się w pełni zrelaksować po ciężkim dniu.

Styl industrialny w jadalni

Styl industrialny - idealny do każdego salonu, jadalni i sypialni

Styl industrialny okazuje się świetnym pomysłem w aranżacji jadalni i pokoi dziennych. Wykończenie loftowe dodaje każdemu pomieszczeniu indywidualnego i oryginalnego charakteru. Urządzenie jadalni w takiej kompozycji sprawi, że cała rodzina będzie czerpać więcej przyjemności i komfortu z czasu spędzonego przy posiłku. Rozkładany stół loftowy na czarnej metalowej podstawie i z grubym blatem w kolorze dębu uwydatni to, co w industrialnych wykończeniach jest najlepsze. Klasycznym, a zarazem niosącym bardzo dużą wygodę uzupełnieniem takiego stołu jest krzesło tapicerowane welwetem, gdzie można rozważyć użycie kilku kolorów, aby dodatkowo uatrakcyjnić wystrój jadalni, dzięki temu surowy minimalistyczny styl nie będzie przytłaczać domowników i gości, tylko sprawi, że każdy będzie czuł się swobodnie. Jeśli komuś zależy na stworzeniu chłodniejszego klimatu w jadalni, to może zdecydować się na stół rustykalny rozkładany z blatem w kolorystyce sosny bielonej, który z czarnymi krzesłami skandynawskimi stworzy bardziej klasyczny komplet i będzie dobrze współgrał z betonowym deseniem podłogi.

Krzesła do stołu w stylu industrialnym, velvet - butelkowa zieleń, miodowe, bordo

Aby w dziennej przestrzeni mieszkaniowej zachować industrialny klimat, również w salonie powinny znajdować się meble dopasowane do całego wystroju. W pokoju dziennym, warto zastanowić się nad stolikiem kawowym, którego cechy będą łączyć się ze stołem jadalnianym – metalowe czarne nogi i drewniany blat to elementy, które sprawią, że cała aranżacja będzie miała charakterystyczne punkty wspólne. W salonie powinny znaleźć się fotele, a także narożnik lub kanapa mogące być w tej samej kolorystyce, co krzesła do jadalni. Komoda oraz szafka RTV wykonane z tego samego drewna, na którym widać słoje to również elementy, które dodadzą uroku całemu pomieszczeniu.

Sypialnia jest pomieszczeniem na ogół nie wystawianym na ekspozycję, ale w stylu loftowym można odejść od tej zasady. Również to pomieszczenie, gdy umieścimy je na antresoli może być w pełni otwarte na resztę mieszkania. Z uwagi na fakt, że sypialnia powinna być komfortowa, centralnym jej punktem musi być wygodne łóżko. Warto zdecydować się w takim przypadku na łóżko tapicerowane z szufladami, które dzięki wysokiej funkcjonalności pozwoli zachować minimalizm we wnętrzu. Ponadto, w sypialni można ustawić wygodny fotel ze stojącą lampą, a także regał na książki osadzony na metalowym stelażu, który również będzie współgrał z wystrojem całego domu.

Styl industrialny w salonie

Kolorystyka w stylu loftowym

Ze stylem industrialnym kojarzy się przede wszystkim czerń wykorzystywana na wszelkie możliwe sposoby. Dobrym pomysłem będzie również użycie czerwieni, która przypomina o surowości cegieł, warto użyć także szarości betonu. Są to podstawowe barwy idealne do zastosowania w stylu loftowym. Jednak są też inne kolory, które mogą się świetnie wkomponować w takie wnętrze. Nowojorskie budynki charakteryzowały się swoją przejrzystością i doświetleniem, dlatego świetnym wyborem może okazać się biel, która dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Osoby marzące o przyjemnym dla oka kontraście kolorystycznym, powinny zadbać o zaakcentowanie pomieszczenia ostrzejszymi barwami takimi jak zieleń, turkus, czy żółty, a nawet złoty.

Styl industrialny na tarasie - stół i krzesła

Akcesoria w pomieszczeniu industrialnym

W nowojorskim stylu z lat 50-tych oszczędność i minimalizm to podstawa. Jednak nie oznacza to, że należy zrezygnować z wszelkich dodatków we wnętrzach. Warto dobierać do swojego pomieszczenia takie meble, które mogą same w sobie być ozdobą pasującą do stylu industrialnego. Idealnym przykładem są np. masywniejsze żyrandole, które mogą uwydatnić zalety całej aranżacji loftowej. Aranżując mieszkanie w stylu industrialnym, warto zastanowić się nad elementami, który nie zakłócą minimalizmu a staną się jego częścią. Mogą to być na przykład stare zegary na ścianę czy kilkudziesięcioletnie maszyny do pisania. W przypadku, kiedy ściany pomieszczenia są zbyt puste, można je częściowo udekorować o czarnobiałe fotografie industrialne obrazy lub plakaty.