W poprzedniej części naszego poradnika omówiliśmy aranżację skandynawskiego salonu, kuchni, jadalni oraz łazienki (przeczytaj część I poradnika). Dziś przyszedł czas na sypialnię, pokój dziecięcy i młodzieżowy oraz przedpokój. Czym się kierować podczas urządzania każdego z tych pomieszczeń, gdy za wzór stawiamy sobie wnętrza skandynawskie?
Styl skandynawski – sypialnia, jak ją urządzić?
Skandynawska sypialnia to oaza spokoju i relaksu. Jasne i subtelne barwy, funkcjonalne meble, puszyste akcesoria takie jak poduszki i pledy oraz dużo naturalnego światła zapewniają wysoki komfort wypoczynku i sprawiają, że sypialnie skandynawskie to miejsca, w których bardzo lubimy przebywać.
Aby urządzić sypialnię w stylu skandynawskim powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności o odpowiednie tło. Białe lub pastelowe kolory ścian oraz pokrycie wybranej ściany harmonizującym kolorem czy wzorem tapety to zawsze trafny wybór.
Jakie meble wybrać do sypialni w stylu skandynawskim?
Przede wszystkim warto pamiętać, że wyposażenie skandynawskiej sypialni powinno charakteryzować się maksymalną użytkowością. Dlatego też wybierane meble powinny mieć proste bryły, najlepiej o zaoblonych krawędziach. Unikać powinniśmy zdobień, ornamentów czy mebli frezowanych. Meble skandynawskie zwykle są wykonane z drewna, najczęściej pomalowane na biało lub szaro. Skandynawski design to również użyteczne wyposażenie zrobione z tworzyw sztucznych, jak np. plastikowe krzesła w stylu skandynawskim. Poszukując mebli do skandynawskiej sypialni w pierwszej kolejności najlepiej jest wybrać odpowiednie łóżko, gdyż to ono stanowić będzie serce pomieszczenia i warunkować jego całościowy charakter, a poza tym, spędzamy w nim niemal 1/3 naszego życia, dlatego warto zdecydować się na wygodny i praktyczny model. Większość spotykanych aranżacji sypialni w stylu skandynawskim osadza w centralnej części pomieszczenia minimalistyczne drewniane łóżko. My jednak proponujemy zainteresować się modelami tapicerowanymi, które sprawią, że sypialnia prezentować się będzie znacznie przytulniej i zachęcająco. Łóżka tapicerowane również mogą być osadzone na charakterystycznych dla skandynawskiego stylu drewnianych nóżkach. Modele te posiadają także użyteczny i stylowy zagłówek. Wezgłowie łóżka nierzadko jest pikowane i odpowiednio wysokie, by chronić ścianę przed przetarciami oraz zapewniać komfortowy wypoczynek w pozycji półleżącej. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by w imię maksymalnej funkcjonalności zdecydować się na łóżko szare tapicerowane, szczególnie w wersji z wbudowanym schowkiem na pościel. Tego rodzaju model to również skandynawskie łóżko, którego praktyczność przejawia się zarówno we wspomnianym komforcie użytkowana, jak również w ułatwieniu utrzymania porządku w sypialni. Łóżko skandynawskie z pojemnikiem może posiadać duży schowek na pościel, którego rolę pełni cała skrzynia mebla, jak również występować w wersji z funkcjonalnymi szufladami. Takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić miejsca w szafie na zapasową pościel, koce czy poduszki, które z powodzeniem można ukryć w łóżku z pojemnikiem. Jeśli oczekujemy maksymalnego komfortu snu bez kompromisu, to warto wybrać odpowiednio duże łóżko skandynawskie 160x200, które zapewni swobodny sen dwóm osobom. Przy wyborze łóżka do sypialni w stylu skandynawskim, nie można również pominąć niezbędnego elementu uzupełniającego, jakim jest materac. Warto zdecydować się na taki model, który wspiera zdrowy, spokojny i komfortowy sen. Materace kieszeniowe wyróżniają się w tym względzie niezwykłymi cechami – są ciche, bardzo komfortowe, posiadają strefy twardości oraz właściwości antyalergiczne i antyroztoczowe.
Oprócz łóżka, jest jeszcze kilka rodzajów mebli, w które warto wyposażyć skandynawską sypialnię. Jako że większość z nas, ze względu na ograniczony metraż mieszkania, nie może pozwolić sobie na zorganizowanie oddzielnego pomieszczenia z przeznaczeniem na garderobę, to w sypialni warto ustawić praktyczną szafę z drzwiami przesuwnymi. Bryły współczesnych szaf są proste i minimalistyczne, zaś przesuwne fronty nie wymagają wygospodarowania dodatkowej przestrzeni wokół mebla, po to, by móc swobodnie otwierać szafę. Co więcej, białe szafy przesuwne często wyposażone są również w duże lustro na froncie, co czyni je jeszcze praktyczniejszymi. W skandynawskiej sypialni przyda się również funkcjonalna komoda. Minimalistyczne toaletki to także wysoce pożądane wyposażenie sypialni. Dopełnieniem tego rodzaju wyposażenia mogą być krzesła w stylu skandynawskim tapicerowane, można się również zdecydować na białe obrotowe krzesło. Wielbiciele nieco nowocześniejszej odsłony skandynawskiego stylu mogą wprowadzić we wnętrze odrobinę kontrastu w postaci czarnego krzesła w stylu skandynawskim. Urządzając sypialnię, warto pomyśleć również o dodatkowym siedzisku, jakim może być skandynawski fotel uszak czy też tapicerowane krzesło kubełkowe. Tego rodzaju wyposażenie pozwoli stworzyć komfortowy kącik czytelniczy. Do pełnej funkcjonalności, warto również dobrać lekkie pufy ze sznurka, które mogą pełnić zarówno rolę siedziska, jak i wygodnego podnóżka.
Po wybraniu kolorystyki ścian i doborze mebli, warto pomyśleć o dopełniających styl wnętrza akcesoriach. W skandynawskiej sypialni mogą znaleźć się wspomniane pufy plecione, a także inne dziergane elementy wyposażenia – kosze, poduszki czy niewielkie dywaniki. Warte wyboru są również miękkie pledy i poduszki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna (np. drukowana w graficzne wzory) czy wełna. Całą aranżację można dopełnić różnymi punktami świetlnymi, ściennymi obrazami, zdjęciami czy grafikami oraz kilkoma roślinami (doskonale sprawdzą się tutaj mało wymagające, ale efektowne sukulenty).
Pokój w stylu skandynawskim dla dziecka
Skandynawski pokój dla małego dziecka
Skandynawski styl aranżacji wnętrz udowadnia, że dziecięcy pokój wcale nie musi być przeraźliwie kolorowy lub całkowicie różowy dla dziewczynki. Dla Skandynawów, pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim miejscem wypoczynku oraz przestrzenią wspierającą zdrowy rozwój pociechy. Rodzicie urządzający pokój w stylu skandynawskim dla dziecka, wcale nie muszą obawiać się bieli i monochromatyczności. Dziecko z powodzeniem może być radosne również w tego typu wnętrzu. Wszechobecną biel czy szarość wystarczy wzbogacić kilkoma akcentami kolorystycznymi w postaci dodatków, takich jak pluszowy miś, poduszki, miękkie pufy czy pled. W ten sposób dziecięcy pokój zyska nieco charakteru, ale nadal będzie prezentować się spokojnie i harmonijnie. O pozostałą kolorystykę w pomieszczeniu na co dzień z pewnością zatroszczy się sama pociecha – wszelkiego typu klocki czy inne zabawki zwykle same w sobie są bardzo kolorowe. Co więcej, warto mieć na uwadze, że na pomieszczenie dla dziecka zwykle przeznaczony zostaje najmniejszy pokój w domu, co oznacza, że należy uważać, by go optycznie nie zmniejszyć przez niewłaściwą aranżację. W tym względzie pokój w stylu skandynawskim dla dziecka posiada bardzo dużą zaletę – jasne, zwykle silnie rozbielone barwy powiększają optycznie pomieszczenie oraz maksymalnie je rozjaśniają. Dzięki temu aranżacja wnętrza sprzyja wyciszeniu się dziecka po dniu pełnym wrażeń zamiast ciągle je pobudzać oraz jednocześnie ułatwia koncentrację podczas codziennej nauki.
Styl skandynawski - pokój młodzieżowy
Pokój dla starszego dziecka warto urządzić w nowocześniejszej odsłonie skandynawskiego stylu. Jeśli zdecydujesz się na styl skandynawski, to pokój młodzieżowy warto zaaranżować tak, by nadążał za dynamiką rozwoju nastolatka. Stąd wprowadzenie do pomieszczenia większej ilości kolorowych akcentów będzie dobrym pomysłem. Podobnie, jak w przypadku aranżacji pokoju dla młodszej pociechy, warto i tutaj postawić na biel czy inną jasną neutralną barwę na ścianach i w kolorystyce mebli. Taki wystrój pokoju będzie doskonałą bazą aranżacji, którą można uzupełnić o krzesło do biurka w wyrazistym kolorze, kolorowe poduszki czy niewielki dywanik o intensywnej barwie. Styl skandynawski w pokoju młodzieżowym pozwala na wykorzystanie więcej niż jednego wyrazistego akcentu kolorystycznego, w tym przypadku z powodzeniem możemy użyć nawet dwóch lub trzech kontrastujących ze sobą barw, nie warto jednak przesadzać z ich powielaniem we wnętrzu.
Styl skandynawski - przedpokój
Przedpokój w stylu skandynawskim to zwykle przestrzeń otwarta i urządzona z dużym naciskiem na codzienną użyteczność. Stąd w tego rodzaju pomieszczeniach obecność przede wszystkim dużych szaf przesuwnych, które z łatwością pomieszczą odzież wierzchnią. Stylistyka i barwa obecnych w przedpokoju mebli, takich jak szafa czy szafka na buty nie powinna wybijać się znacząco ponad kolorystykę ścian, co sprawi, że przedpokój nie tylko zyska na przestronności, ale również nie będzie przytłaczać.
Skandynawski styl to jeden najwdzięczniejszych i najchętniej wybieranych sposobów aranżacji wnętrz. Kładzie on nacisk przede wszystkim na funkcjonalność, przytulność i rozjaśnienie pomieszczeń, minimalizm oraz korzystanie z dóbr natury, co pozwala na wprowadzenie przyjemnie swojskiego klimatu i wykreowanie prawdziwej oazy spokoju w domowym zaciszu. Skandynawskie podejście do aranżacji wnętrz jest tak uniwersalne, że z łatwością można je wkomponować w każdy rodzaj domowych pomieszczeń.