Skandynawskie wnętrza należą do najpopularniejszych w Polsce. Cieszą się one jedynie nieco mniejszą popularnością niż styl nowoczesny czy minimalistyczny, które wiodą prym pod względem naszych preferencji wnętrzarskich. Tobie także podobają się tego rodzaju domy, ale nie wiesz, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? W niniejszym poradniku postaramy się opowiedzieć pokrótce o stylu rodem ze Skandynawii oraz podpowiemy, jak wybrać meble skandynawskie, po jakie kolory warto sięgać, a także jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia w domu, by wpisywały się w skandynawski styl.
Styl skandynawski – cechy
Podczas planowania wystroju mieszkania zgodnego ze stylem skandynawskim, warto najpierw przypomnieć sobie jego główne założenia. Poznając lepiej cechy tego stylu, nauczymy się je szybko rozpoznawać na zdjęciach z wnętrzami skandynawskimi i z łatwością uda nam się stworzyć tego typu aranżacje w zaciszu własnego domu. Co warto wiedzieć o stylu skandynawskim?
Styl ten narodził się w Skandynawii, początkowo rozwijał się głównie w Szwecji i Danii, a następnie również w Finlandii. Domeną skandynawskiej architektury jest minimalizm. Prostota formy, duży nacisk na funkcjonalność oraz faworyzowanie naturalnych materiałów to główne cechy skandynawskiego podejścia do projektowania wnętrz. Dla Skandynawów niezmiernie istotne jest również optyczne powiększanie domowej przestrzeni, stąd wszechobecne stosowanie jasnej kolorystyki (zwłaszcza uwielbienie nieśmiertelnej bieli) oraz prostych i lekkich form wyposażenia wnętrz. Brak zbędnych bibelotów i bałaganu, minimalizm form i ocieplanie wnętrz za pomocą odpowiednio dobranych dodatków to kwintesencja tego, co czyni styl skandynawski tak atrakcyjnym dla oka. Sięganie po naturalne materiały, w szczególności jasne odcienie drewna, a także wprowadzanie do domu wyrobów ze skóry, wełny, filcu czy futra sprawia, że styl ten jest przyjemnie swojski i ciepły.
Ulubiona kolorystyka Skandynawów to biel, beże, jasne odcienie szarości oraz wspomniane wyżej jasne wybarwienia drewna, ale można również spotkać różne odcienie pasteli, zwłaszcza pudrowego różu, łososiowego, szałwii czy błękitu. Nie można zapomnieć również o ważnym akcencie kolorystycznym jakim jest czerwień faluńska. Jest to odcień ciemnej czerwieni obecny na elewacji wielu szwedzkich domów, wywodzący się z kopalni miedzi w Falun. Nowoczesny styl skandynawski wprowadza w tradycyjne nordyckie wnętrza odrobinę kontrastu, np. w kolorze intensywnej żółci czy soczystej fuksji. Skandynawowie lubują się również w projektowaniu tkanin z graficznymi wzorami, zwłaszcza inspirowanymi naturalnymi teksturami np. kory drzew. Sednem skandynawskiego designu jest również faworyzowanie funkcjonalności, które ma szczególne odniesienie do wyposażenia wnętrz. Meble skandynawskie cechują się prostymi liniami i delikatnie zaokrąglonymi kształtami. Zgodnie ze słynną maksymą „forma podąża za funkcją”, meble projektowane są do codziennego użytku, powinny więc być przede wszystkim praktyczne.
Najważniejsze cechy skandynawskiego stylu to:
- Jasna kolorystyka – biel, beże, pastele
- Naturalne materiały – jasne drewno, wełna, futra, filc
- Tkaniny z graficznymi wzorami
- Oszczędność w dekoracjach
- Meble o prostych, eleganckich formach, cechujące się dużą funkcjonalnością
- Maksymalne rozświetlenie wnętrz
Skandynawskie wnętrza ułatwiają utrzymanie czystości w domu
Niewątpliwą zaletą skandynawskich wnętrz jest również łatwość ich sprzątania, co powoduje, że mieszkanie urządzone w odpowiedni sposób będzie również doskonałe dla alergików. Minimalizm stylistyczny niemal automatycznie staje się sprzymierzeńcem w walce z kurzem. Brak zbędnych ozdób, drapowań, figurek i temu podobnych, zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku w domu i skraca czas poświęcony na tego rodzaju czynności. Co więcej, białe meble nie tylko rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń, ale również ułatwiają sprzątanie na bieżąco – biel sprawia, że łatwo zauważyć osadzający się na powierzchni przedmiotów kurz, choć przyznać trzeba, że meble tej barwy są bardziej wybaczające niż te w odcieniu wenge czy czerni (na bardzo ciemnych meblach kurz jest bardzo widoczny). W skandynawskich wnętrzach możemy zdecydować się również na białą podłogę, która choć z pewnością wymagać będzie od nas częstego odkurzania i zmywania, to jednak odwdzięczy się trudnym do osiągnięcia w inny sposób maksymalnym rozjaśnieniem pomieszczenia.
Salon w stylu skandynawskim
Skandynawski salon powinien być maksymalnie przestronny i jasny. Pokój dzienny to miejsce, w którym zwykle sporo się dzieje – tutaj zapraszamy gości, tu odpoczywamy, tu także najbardziej lubią bawić się nasze dzieci. Z tego względu, podczas urządzania salonu w stylu skandynawskim dobrze jest szczególnie zadbać o prostotę i oszczędność w wyborze wyposażenia i dekoracji, co w późniejszym czasie odwdzięczy nam się łatwością w utrzymaniu pomieszczenia w należytym porządku. Miękka, wygodna kanapa o prostej bryle i tapicerowana szarym materiałem odnajdzie się tutaj doskonale. Można również pokusić się o stylowy narożnik w neutralnych kolorach np. czarnym. Tego rodzaju aranżacje dobrze dopełniają skandynawskie fotele i krzesła tapicerowane. Pozwalają one stworzyć nie tylko dodatkowe siedzisko, ale również przyjemny kącik czytelniczy czy miejsce do relaksu przy kominku. Meble wypoczynkowe można w łatwy sposób wystylizować i ożywić uzupełniając je o miękki pled czy kilka spójnych stylistycznie dekoracyjnych poduszek (np. z plecionką czy w proste geometryczne wzory).
W salonie skandynawskim koniecznym jest również posiadanie niewielkiego, najlepiej drewnianego lub białego stolika kawowego, a jeśli lubimy oglądać telewizję, to również dodatkowej szafki pod telewizor. Aranżację najlepiej uzupełnić zdjęciami czy grafikami, które można powiesić na ścianie oraz niewielkimi, ocieplającymi wnętrze pledami. Salon w stylu skandynawskim szczególnie atrakcyjnie będzie prezentować się, gdy część ściany (np. wokół kominka) ozdobimy bieloną cegłą, którą zestawimy z naturalnym, surowym drewnem. Inne ciekawe i inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim znajdziesz w zamieszczonych tutaj grafikach.
Skandynawska kuchnia i jadalnia
W wielu współcześnie wznoszonych domach ceni się otwartą przestrzeń. Część kuchenna i jadalna nierzadko znajdują się w tym samym pomieszczeniu co salon, stanowiąc niejako jego przedłużenie. Nowoczesne budownictwo i sposób aranżacji wnętrz cechuje subtelniejsze niż z pomocą ścianek działowych i drzwi wydzielanie określonych przestrzeni życiowych. Obecnie wystarczy jedynie wizualnie odseparować nieco część jadalną od salonowej, stosując w tym celu odpowiednio dobrane akcenty kolorystyczne. Nie inaczej sprawa ta wygląda w przypadku stylu skandynawskiego. Skandynawska kuchnia oddzielona jest zwykle od salonu zmienionym odcieniem drewna na podłodze lub też innym akcentem aranżacyjnym, jak np. wybrana ściana części kuchennej pokryta jest bieloną cegłą czy po prostu pomalowana jest na inny kolor niż część salonowa. Meble w skandynawskiej kuchni najczęściej są białe lub w kolorze jasnego drewna albo też szare, utrzymane w funkcjonalnym, minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Najczęściej w tego typu aranżacjach integralną częścią kuchni jest wyspa, również stanowiąca dość subtelny akcent oddzielający część kuchenną od salonowej.
Skandynawska jadalnia to z kolei po prostu przestrzeń znajdująca się na łączeniu części kuchennej i salonowej, przeznaczona na komplet stołowy. Współczesny styl skandynawski nie jest jednoznacznie oddzielony od nowoczesnego, dlatego też podczas urządzania skandynawskiej jadalni można z powodzeniem sięgnąć po nowoczesny stół rozkładany o prostej bryle w kolorze białym, odcieniu betonu czy naturalnego drewna. Można również postawić na model typowo skandynawski, na długich cienkich nogach w kolorze jasnego drewna i z białym blatem. Niezależnie od tego, na jaki stół do skandynawskiej jadalni się zdecydujemy, nieodzownym elementem aranżacji przestrzeni jadalnej w tym stylu są krzesła skandynawskie – z siedziskiem i oparciem wykonanym z tworzywa oraz drewnianymi nogami zamocowanymi promieniście. Jeśli chodzi o kolor siedzisk, mamy tutaj całkiem duże pole do popisu, gdyż skandynawski styl lubi również wyraźne akcenty kolorystyczne. Decydując się na biały stół do skandynawskiej jadalni, warto zdecydować się na krzesła w stylu skandynawskim czarne. Uzyskany w ten sposób kontrast doskonale sprawdzi się w nowoczesnych mieszkaniach. Chcąc uzyskać nieco subtelniejszy oraz przyjaźniejszy wizualnie charakter jadalni, warto wybrać krzesła w stylu skandynawskim tapicerowane (np. dostępne w naszym sklepie w kolorze szarym, białym czy jasnoniebieskim).
Poza podstawowym wyposażeniem skandynawskiej jadalni, niezbędnym elementem jest również odpowiednio dobrane oświetlenie. Świetnym pomysłem jest zamontowanie nad środkową częścią stołu lampy wiszącej o regulowanej wysokości. Część jadalną można również zaakcentować prostą grafiką zawieszoną na ścianie lub rośliną doniczkową osadzoną w kwietniku ściennym.
Łazienka w stylu skandynawskim
Skandynawska łazienka to przestrzeń typowo użyteczna. Owa funkcjonalność i spełnienie podstawowej roli, do której stworzono tego rodzaju wnętrze stanowi nadrzędną wytyczną, jeśli chodzi o aranżację łazienki w stylu skandynawskim. W skandynawskich łazienkach nie znajdziemy więc niczego nadzwyczaj odkrywczego. Zwykle są one utrzymane w białej stylistyce, czasem okraszone odrobiną kontrastującego akcentu kolorystycznego (np. czerni). Tutaj, bardziej niż gdziekolwiek indziej panuje skandynawski minimalizm i oszczędność - nie tylko form armatury sanitarnej, ale również obecnych w łazience dodatków. Minimalistyczne podejście aranżacyjne w skandynawskiej łazience odwdzięcza się nie tylko kojeniem zmysłów, ale również łatwością przy przeprowadzaniu prac porządkowych. Ciekawym elementem wyposażenia łazienek w stylu skandynawskim jest obecność niewielkich roślin, stanowiących dekorację tego typu pomieszczeń.
Jak widać, skandynawskie wnętrza wcale nie są trudne w aranżacji. Poznanie kilku podstawowych cech tego stylu znacząco ułatwia projektowanie wnętrz. W drugiej części niniejszego poradnika podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, gdy szukasz pomysłu na sypialnię, pokój dziecka i przedpokój.