Poczekalnie są miejscami, które nie kojarzą się zbyt dobrze osobom oczekującym na przyjęcie w gabinecie. Duża ilość ludzi zgromadzona na niewielkim metrażu w połączeniu z niezbyt wygodnymi siedziskami, na których można spocząć może z czasem wprowadzać lekkie zdenerwowanie oraz przemęczenie. Jak stworzyć pacjentom wygodne warunki, które sprawią, że czas w poczekalni będzie im upływał możliwie szybko i będą mogli się wtedy również w miarę możliwości odprężyć? Czy lepszym rozwiązaniem będą w takim pomieszczeniu krzesła, czy może jednak sofa?
Kolorystyka w poczekalni lekarskiej budząca pozytywne odczucia
Barwy zawsze odgrywają kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Mimo, że bardzo często nie zwracamy uwagi na otaczające nas kolory, to podświadomie je rejestrujemy co ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Ponadczasowa biel jest kolorem, który dominuje na ścianach znakomitej większości poczekalni. Barwa ta rozjaśnia nawet nie najlepiej oświetlone pomieszczenia, jednak jej nadmiar (np. gdy wszystko dookoła wraz z meblami jest białe) może powodować wrażenie chłodu i nieprzystępności, a przy dłuższym obcowaniu - znużenie i zmęczenie. Dlatego też warto zestawiać ją z wyposażeniem występującym w innych kolorach, jak m. in. szary, czerwony, zielony, niebieski oraz czarny. Tego rodzaju kompozycje będą wzbudzać pozytywne emocje wśród osób oczekujących i pozwolą im się odprężyć.
Krzesła do poczekalni medycznej zalety i wady takiego rozwiązania
Niezbędnym wyposażeniem każdej poczekalni są miejsca siedzące. Najczęściej wybieranymi meblami, na których pacjenci mogą spocząć są krzesła. Największymi zaletami tego rodzaju siedzisk są:
- szeroka gama kolorystyczna pozwalająca na wybór zgodny z preferencjami
- duża różnorodność fasonów
- wysoka wytrzymałość
- łatwość w przestawianiu
- krzesła do poczekalni medycznej mogą być rozstawione na tyle szeroko, aby każda osoba miała względne poczucie prywatności i swobody
- zajmują mało miejsca, dlatego w poczekalni może stać ich więcej
Krzesła mają również kilka wad:
- nie każdy model jest wystarczająco wygodny, zwłaszcza przy dłuższym użytkowaniu
- źle wybrany materiał wykonania może być trudny i czasochłonny w czyszczeniu
Z czego powinny być zrobione krzesła do poczekalni medycznej?
Materiał, jakiego użyto do skonstruowania krzeseł do poczekalni ma bardzo duże znaczenie podczas dokonywania wyboru. Meble te narażone są na bardzo silną eksploatację i często mają również styczność ze zmoczonymi (w wyniku deszczu) ubraniami pacjentów. Szczególnie ten ostatni czynnik dyskwalifikuje krzesła tapicerowane tkaninami, ponieważ są one dużo bardziej podatne na powstawanie zabrudzeń niż modele obite skórą ekologiczną oraz te, wykonane z tworzyw sztucznych. Tworzywem, które bardzo często wykorzystuje się do produkcji krzeseł jest poliuretan – produkt o wysokiej wytrzymałości i plastyczności. Materiał ten używany jest do formowania całych siedzisk, które mogą występować w różnej kolorystyce, począwszy od bieli, poprzez odcienie szarości, czerń, a skończywszy na bardziej wyrazistych barwach takich jak czerwony czy żółty. Krzesła do poczekalni medycznej wykonane z poliuretanu są bardzo wygodne i mogą być również wyposażone w poduszkę na siedzisku obszytą ekoskórą, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania. Tego rodzaju meble są bardzo łatwe w czyszczeniu, co jest niezmiernie istotne przy ich częstej eksploatacji.
Dlaczego sofa do poczekalni lekarskiej to dobry wybór?
Alternatywą dla krzeseł do poczekalni są sofy. O czym należy pamiętać decydując się na taki wariant w pomieszczeniu? Sofa – nawet najmniejsza – zajmuje więcej miejsca niż dwa, a nawet trzy krzesła stojące obok siebie, dlatego ustawienie tego mebla musi być przemyślane, a przede wszystkim – metraż poczekalni musi na to pozwalać. W przeciwnym razie kanapa będzie sprawiać przytłaczające wrażenie i ograniczać przestrzeń do przemieszczania się. Innym, bardzo ważnym elementem jest materiał użyty do obicia mebla. Podobnie jak w przypadku krzeseł, tak i tutaj kluczowe znaczenie ma łatwość w utrzymaniu czystości mebla. Sofa skórzana do poczekalni idealnie sprawdza się w tej roli. Zarówno skóra naturalna jak i ekologiczna są rozwiązaniami godnymi polecenia, jednak trzeba mieć na uwadze, że prawdziwa skóra wymaga staranniejszej i regularnej pielęgnacji oraz konserwacji.
Wspomnieliśmy, że krzesła poliuretanowe mają różne ubarwienie, sofa skórzana do poczekalni również może występować w szerokiej palecie kolorystycznej, dzięki czemu można stworzyć przytulne i przyjemne dla oczu pomieszczenie.
Kanapa, sofa do poczekalni – najlepsza wielkość mebla
Meble znajdujące się w poczekalni powinny zajmować możliwie jak najmniej miejsca. Dlatego konstrukcja kanapy do takiego pomieszczenia musi charakteryzować się lekkością oraz mniejszymi gabarytami w odróżnieniu od tradycyjnych mebli wypoczynkowych. Najczęściej wybierane są sofy do poczekalni 2-osobowe mające dość cienkie oparcia oraz podłokietniki, ale dzięki występującemu w tych elementach wypełnieniu w postaci pianki tapicerskiej, meble te zapewniają użytkownikom ponadprzeciętną wygodę. Ponadto, sofa do poczekalni lekarskiej może być wykonana w klasycznej, prostej formie, jak również półokrągłej, aby nadać pomieszczeniu nieco więcej elegancji.