Filtruj

Promocje

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 67 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 67 elementów
Styl nowoczesny

Nowoczesny styl to obecnie dominujący trend w modzie wnętrzarskiej. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by jakikolwiek inny styl miał w najbliższych latach dorównać mu popularnością.

Jakie wyznaczniki stylu kryją się pod pojęciem „nowoczesny”? Większość z nas, mówiąc „nowoczesne wnętrze” ma na myśli wnętrza urządzone prosto, przejrzyście i bez zb...

Nowoczesny styl to obecnie dominujący trend w modzie wnętrzarskiej. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by jakikolwiek inny styl miał w najbliższych latach dorównać mu popularnością.

Jakie wyznaczniki stylu kryją się pod pojęciem „nowoczesny”? Większość z nas, mówiąc „nowoczesne wnętrze” ma na myśli wnętrza urządzone prosto, przejrzyście i bez zbędnych dekoracji, a zarazem ciekawie i z pomysłem. Styl nowoczesny jest niczym powiew świeżego powietrza dla tych, którzy mają dość wnętrz przeładowanych bibelotami, kolorami, tkaninami, wzorami i teksturami. W nowoczesnych wnętrzach króluje przestrzeń, prostota i minimalizm.

 

Jakie są podstawowe cechy nowoczesnego stylu?

Prostota – złota zasada „mniej znaczy więcej” idealnie wpisuje się w założenia nowoczesnego stylu. Styl modern dąży do wprowadzenia harmonii we wnętrzach. Stąd rezygnacja z większości dawniej pożądanych ozdób (ciężkie zasłony, wzorzysta tapicerka mebli wypoczynkowych itp.) na rzecz minimalizmu. Rolę zdobniczą przejmują np. wysokiej jakości błyszczące blaty stołów czy komód, a nie drobiazgi, które mogłyby się na nich znaleźć. Stąd też szczególnie rośnie popularność mebli w wysokim połysku oraz z wbudowanym oświetleniem LED.

Funkcjonalność – nowoczesność cechuje pragmatyzm: meble mają spełniać wiele ról, począwszy od tej zupełnie podstawowej (łóżko ma służyć do spania), poprzez pełną organizację przestrzeni i funkcjonalność kilku mebli w jednym (szafy z dużym lustrem, łóżka i kanapy z pojemnikami), aż po rolę dekoracyjną (meble białe, wykończone w wysokim połysku, z oświetleniem LED).

Przestrzeń i światło – wnętrza w stylu nowoczesnym są aranżowane tak, by stworzyć wrażenie jak największej przestrzeni. Pomieszczenia w domu często są otwarte, a podział funkcjonalny jest akcentowany na przykład zmianą kolorystyki. W ten sposób można wyodrębnić salon, kuchnię, jadalnię czy sypialnię.

 

Styl nowoczesny – dwie drogi: minimalizm i pop-art.

Styl nowoczesny we wnętrzach ma przede wszystkim dwie podstawowe odmiany:

- styl minimalistyczny, który zwiększa nacisk na prostotę: dominują niekontrastujące ze sobą zestawienia kolorystyczne, wszelakie ozdoby są zredukowane do minimum, wszystko po to, by wnętrze było harmonijne i spokojne;

 

- styl zbliżony do pop-artu – ten w przeciwieństwie do stylu minimalistycznego opiera się na mocnych zestawieniach kolorystycznych, wysoki kontrast jest tutaj bardzo pożądany – stąd popularne są połączenie czerni i bieli, nierzadko okraszone dodatkowym mocnym akcentem kolorystycznym np. czerwienią czy żółcią;

 

Jakie kolory pasują do stylu nowoczesnego?

W zależności od osobistych preferencji w kwestii odmiany stylu nowoczesnego wybieramy barwy stonowane (jak biel, beż czy szarość) lub kontrastowe (biel i czerń, czerwień itd.). Nowoczesne wnętrza preferują jednak minimalizm kolorystyczny: 2-3 współgrające ze sobą barwy w zupełności wystarczą, by stworzyć harmonijne wnętrze bez przytłaczającej dekoracyjnej przesady.

 

Jakie meble pasują do stylu nowoczesnego?

W nowoczesnych wnętrzach dominują meble o prostych, geometrycznych kształtach (kwadraty, koła, wielokąty). Siła nowoczesnych mebli tkwi nie w zdobieniach, lecz w prostocie formy, dobrze wyważonych proporcjach i rozsądnie wybranych materiałach. Krzesła mają prostą, kwadratową formę, podobnie kanapy czy łóżka, wszystko to w jednolitych barwach, bez haftów, zdobień i pikowań. Proste geometryczne formy i meble wypoczynkowe na nóżkach ułatwiają utrzymanie czystości wnętrz: żyjemy w świecie, w którym wszyscy są zabiegani a czas jest na wagę złota, dlatego oczywistym jest, że nie chcemy go tracić na pozbawione sensu pieczołowite czyszczenie mebli z ornamentami.

Więcej